Krwawnica, Mieczysław Gorzka

Autor: Katarzyna Muszyńska
Data publikacji: 10 lipca 2023

Krwawnica

Autor: Mieczysław Gorzka
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Premiera: 27 kwietnia 2022
Liczba stron: 368

„Krwawnica, na psa urok”

W „Krwawnicy” Mieczysław Gorzka doskonale wprowadził niepokój do małej miejscowości, której mieszkańcy nie chcą wracać do przeszłości – aby nie zakłócać wypracowanego porządku, nikomu się nie narażać. Choć Rafał, były glina śledczy, chce zaznać spokoju, zastane w nowym miejscu zamieszkania sytuacje, nie pozwalają mu do końca wyjść z zawodowej roli. 

Bagniska to mała miejscowość z zamkniętą społecznością – wszyscy tu się znają i wszystko o sobie wiedzą, nie mącą swojej codzienności rozpamiętywaniem przeszłości i problemów. Małomiasteczkową rutynę zaburza małżeństwo z Warszawy. Rafał i Weronika wprowadzają się do domu ze złą historią. Choć sami mieszkańcy Bagnisk nie wspominają wydarzeń z przeszłości, los o nich nie zapomniał – już pierwszej nocy na ścianie domu zamieszkałego przez parę ktoś napisał słowo „krwawnica”. Ponadto na podwórku nowych mieszkańców zostają odnalezione zwłoki dwóch kobiet. Kiedy małżeństwo chce się czegoś dowiedzieć od dobrze poinformowanych miejscowych, okazuje się, że nikt nic nie wie – ani o znaczeniu napisu, ani o odnalezionych zmarłych.

Miejsca pamiętają zło, którego były świadkiem.

Mieszkańcy nie przyjęli ciepło nowych sąsiadów, ale samo małżeństwo też odczuwa rozbieżne emocje w związku z przeprowadzką. Rafał to były policjant, który przeprowadził się do Bagnisk, aby zaznać spokoju. Znalezione na jego podwórku ciała oraz wysprejowany na ścianie domu napis nie wprowadzają sielskiej atmosfery, której oczekiwał. Weronika – trochę za pragnieniem partnera – zgadza się na zmianę miejsca i tempa życia, choć nie przeszkadzał jej warszawski pęd. W nowym domu czuje jednak niepokój, a napotkane sytuacje tylko utwierdzają ją w przekonaniu, że to złe miejsce.

Tydzień wystarczył, żeby nowy początek ich życia zmienił się w koszmar, a szczęście w swoją nędzną karykaturę.

Przyznaję – to było moje pierwsze zetknięcie się z twórczością Mieczysława Gorzki. Podczas lektury momentami nie miałam pewności, czy „Krwawnica” nie jest jakąś kontynuacją, choć opis fabuły na to nie wskazywał. Kiedy to sprawdziłam, okazało się, że niczego nie przeoczyłam. Autor po prostu wrzucił czytelnika w toczące się życie: bohaterowie mają przeszłość, której my nie musimy być w pełni świadomi. Poznajemy ich na bieżąco, tu i teraz, choć ich przeszłość czasami o sobie przypomina.

„Krwawnica” zdecydowanie nie jest klasycznym kryminałem, ani nawet thrillerem. Ma w sobie elementy horroru, przy których moja wyobraźnia intensywnie pracowała. Mieczysław Gorzka podsuwał żywe obrazy, na które nie pozostawałam obojętna. Nawet nie chodzi o to, że były drastyczne, bo w ogóle nie dotyczyły samego momentu zbrodni, a o towarzyszącą im atmosferę – niepokojącą, wykreowaną tak, że najchętniej książkę czytałabym z częściowo zamkniętymi oczami, a na sceny podsuwane przez wyobraźnię patrzyłabym przez palce. Cóż, pewnie metoda ta bardzo utrudniłaby poznanie zakończenia, a tego w przypadku „Krwawnicy” po prostu nie można sobie odmówić.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Krwawnica" Mieczysław Gorzka

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Nie Anioł, Mieczysław Gorzka

Na jednym z wrocławskich osiedli zamordowany zostaje dawny kolega nadkomisarza Marcina Zakrzewskiego.

16 kwietnia 2024

NOWOŚĆ

Ostatni świt, Mieczysław Gorzka

Zakończenie bestsellerowej kryminalnej trylogii pt. „Wściekłe psy”.

06 grudnia 2023

RECENZJA

Poszukiwacz Zwłok, Mieczysław Gorzka

Czy „Poszukiwacz zwłok” jest historią angażującą? Tak. Czy trzeba się na niej skupiać, bo autor miesza? Jak najbardziej. Czy na koniec okazuje się, że to wszystko ...

07 września 2023

NOWOŚĆ

Poszukiwacz zwłok, Mieczysław Gorzka

Walka o życie w świecie, gdzie wrogowie pozostają wrogami, na przyjaciół nie można liczyć, a za rogiem czai się nieuchwytny zabójca.

09 sierpnia 2023

NOWOŚĆ

Burza, Mieczysław Gorzka

Nadciąga BURZA. Prawdziwa nawałnica.

12 maja 2023

NOWOŚĆ

Lilie, Mieczysław Gorzka

Nadkomisarz Marcin Zakrzewski powraca!

16 listopada 2022

NOWOŚĆ

Krwawnica, Mieczysław Gorzka

Mieczysław Gorzka zabiera nas w mroczny świat kłamstw i szaleństwa, w którym nic nie jest tym czym się wydaje…

12 maja 2022

NOWOŚĆ

Dziewięć, Mieczysław Gorzka

„Dziewięć” to kontynuacja bestsellerowego „Polowania na psy” z charyzmatycznym komisarzem Marcinem Zakrzewskim w roli głównej i drugi kryminał z cyklu „Wściekłe ...

15 grudnia 2021

RECENZJA

Polowanie na psy, Mieczysław Gorzka

Gatunkowo „Polowanie na psy” sytuuje się gdzieś na pograniczu.

28 czerwca 2021

NOWOŚĆ

Polowanie na psy, Mieczysław Gorzka

Komisarz Marcin Zakrzewski, bohater bestsellerowego cyklu kryminalnego „Cienie przeszłości“ powraca!

19 maja 2021

WYWIAD

Wywiad z Mieczysławem Gorzką

„Zło i występek towarzyszą ludziom od tysiącleci. Taką mamy naturę” – mamy dla Was rozmowę z Mieczysławem Gorzką.

07 maja 2021

NOWOŚĆ

Totentanz, Mieczysław Gorzka

Policjanci Marcin Zakrzewski, Paulina Czerny i Parol Szawczak powracają w trzeciej części cyklu kryminalnego „Cienie przeszłości”.

26 maja 2020

RECENZJA

Martwy sad, Mieczysław Gorzka

Mieczysław Gorzka wykorzystuje bowiem to, co najbardziej w kryminałach lubimy: mroczną zagadkę z przeszłości, i doprawia ją skomplikowanym życiem uczuciowym głównego ...

20 lutego 2020

NOWOŚĆ

Iluzja, Mieczysław Gorzka

Seria brutalnych morderstw, pozornie niepowiązane ze sobą ofiary, brak wyraźnego motywu zbrodni. Sprawca nie zostawia po sobie żadnych śladów, oprócz tych, które chce ...

21 listopada 2019