Królowa Śniegu, Anna Klejzerowicz

Autor: Izabela Lemke
Data publikacji: 29 marca 2017

Królowa Śniegu

Autor: Anna Klejzerowicz
Wydawnictwo: Filia

Królowa Śmierci

Kto z nas nie słyszał o magicznym zwierciadle, które zamiast dobra pokazywało zło, a brzydkie rzeczy – jako piękne? O tym, jak rozbiło się na miliony maleńkich okruchów? I wreszcie o Kaju, do którego serca i oka wpadły dwa z nich, oraz o Gerdzie szukającej ukochanego chłopca? W końcu mowa o jednej z najpopularniejszych baśni Andersena – „Królowej Śniegu”. Co ma wspólnego, oprócz tytułu, z nową powieścią Anny Klejzerowicz?

W Kryszewie zima jest wyjątkowo sroga. W niektórych miejscach śniegu jest po pas, a nocami temperatura sięga minus dwudziestu pięciu stopni. Jednak kiedy tydzień po tygodniu w lesie albo w przydrożnym rowie zamarza człowiek, nie może być mowy o przypadku. Starsi mieszkańcy przebąkują cicho o klątwie sprzed lat, a wśród miejscowych alkoholików krąży plotka o Królowej Śniegu… Czy ktoś faktycznie wciela się w postać z baśni? W jakim celu?

Sprawę próbuje rozwiązać Felicja Stefańska – rzecznik prasowy urzędu gminy. Do swojego prywatnego śledztwa wciąga zadurzonego w niej młodego policjanta Zygmunta Rybę. Jest to współpraca dość szczególna. Kobieta nie ma bowiem pojęcia o podstawowych procedurach. Jest szczerze zdziwiona, że mundurowi przesłuchali sąsiadów ofiar i pozyskane przez nią informacje na nic się im nie przydadzą, bo sami od dawna są w ich posiadaniu. Przy takich fragmentach uśmiechałam się pobłażliwie, ale nie znalazłam dla nich usprawiedliwienia w konwencji powieści. „Królowa Śniegu” jest bowiem napisana lekkim, potocznym stylem, nawiązującym trochę do pióra Joanny Chmielewskiej. Miejsce akcji też nie jest przypadkowe.

Anna Klejzerowicz chciała oddać różnicę między życiem na wsi a w mieście, nawet jeśli ta wieś bardziej przypomina podmiejskie okolice. Jest tu więc afirmacja natury: świeżego, niczym nieskażonego powietrza, przesiąkniętego zapachem igliwia. Są nieprzejezdne drogi, zaspy śniegu oraz oczywiście cisza i spokój. Ale przede wszystkim jest poczucie wspólnoty, więź szczególnie silna po wydarzeniach sprzed czterdziestu lat. Felicja Stefańska nie może zrozumieć, dlaczego tak trudno jej wydobyć informacje od starszych mieszkańców, którzy ciągle zasłaniają się wymówkami, że tak naprawdę to nic nie wiedzą…  Ale o klątwie słyszał każdy. Czytelnik już wie, że to ważny wątek i wyczekuje na jego rozwinięcie.

Chociaż pisarka ma na swoim koncie powieści oraz opowiadania obyczajowe i kryminalne, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że najlepiej się czuje w warstwie obyczajowej. To właśnie relacje międzyludzkie, choroba alkoholowa i samo Kryszewo grają w „Królowej Śniegu” pierwsze skrzypce. Ale Anna Klejzerowicz sprawnie wplata w to wszystko wątek kryminalny i podstawowe założenia gatunku. Eksperymentuje też z formą: opowieści bohaterów nie przedstawia w formie dialogów, ale w osobnych rozdziałach pisanych w pierwszej osobie liczby pojedynczej.

Nową książkę pisarki można przeczytać w dwa wieczory, nie tylko z powodu małej objętości. Jest napisana swobodnie, lekko, przez co kartki przewracają się niemal same. Dodatkową zachętą jest baśniowa konwencja, która otula białą czapą śniegu dobrze skrojone postacie i ciekawą intrygę kryminalną. Nie mogę się jednak zgodzić z blurbem, że to  „mrożąca krew w żyłach opowieść” – mimo niewątpliwie zimowej aury i seryjnego mordercy.

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Królowa Śniegu" Anna Klejzerowicz

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Kuźnia przeklętych, Anna Klejzerowicz

Felicja Stefańska po raz siódmy.

02 lutego 2024

NOWOŚĆ

Osiedle odmieńców, Anna Klejzerowicz

Dwa światy, dwie kryminalne afery: współczesna i historyczna. Co je łączy?

04 sierpnia 2021

NOWOŚĆ

Ogród świateł, Anna Klejzerowicz

Upalne lato, turystyczne miasteczko, zawikłane intrygi i przestępczość zorganizowana.

20 listopada 2018

NOWOŚĆ

Królowa Śniegu, Anna Klejzerowicz

Nakładem Wydawnictwa Filia i pod naszym patronatem ukazała się także nowa powieść Anny Klejzerowicz, „Królowa Śniegu”. To mroczna opowieść, w której podczas ...

15 lutego 2017

NOWOŚĆ

Zaginione miasto, Anna Klejzerowicz

Emil Żądło powraca! A wraz z nim tajemnica pewnego zaginionego w dżungli amazońskiej prastarego miasta oraz ludzi od lat nadaremnie go poszukujących. Powieść ...

08 września 2016

RECENZJA

List z powstania, Anna Klejzerowicz

„List z powstania” to bardzo dobry kryminał, trzymający się ścisłych wytycznych gatunku – dobrze skomponowanej i zaskakującej intrygi. Do tego klimatyczny.

15 kwietnia 2014

NOWOŚĆ

List z powstania, Anna Klejzerowicz

I kolejna patronacka nowość: "List z Powstania" Anny Klejzerowicz. To historia o zagadce sięgającej czasów II wojny światowej. Powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa ...

15 stycznia 2014

RECENZJA

Cień gejszy, Anna Klejzerowicz

 

06 lutego 2012

NOWOŚĆ

Cień gejszy, Anna Klejzerowicz

Emil Żądło powraca. W księgarniach można od dziś znaleźć Cień gejszy Anny Klejzerowicz. Akcja kryminału rozgrywa się w Gdańsku, a bohaterem jest znany już z ...

14 marca 2011