Na to, że każdy ma jakieś tajemnice i coś do ukrycia, komendant Martin Servaz zwraca uwagę w debiutanckiej powieści Bernarda Miniera, „Bielszy odcień śmierci”; to zdanie równie dobrze może jednak charakteryzować drugą powieść autora.
Akcja poprzedniej książki Francuza rozgrywała się u stóp Pirenejów w samym środku mroźnej zimy. W „Kręgu” Minier przenosi nas w znacznie cieplejsze i mniej górzyste rejony. W dodatku jest czerwiec, i to wyjątkowo upalny. Servaz dostaje zawiadomienie o brutalnym morderstwie popełnionym na jednej z nauczycielek w uniwersyteckim miasteczku. Komendanta od samego początku dręczy obawa, że w całą sprawę może być zamieszany jego stary znajomy... Psychopata, o którym wolałby zapomnieć i którego szuka cała francuska policja i żandarmeria. Szaleniec jest inteligentny i przebiegły i może być wszędzie, w dodatku mógł zmienić swój wygląd zewnętrzny. Policjant sam nie wie, czy ulega urojeniom, czy rzeczywiście upiór z przeszłości wysyła do niego mejle, daje mu znaki, gra z nim w kotka i myszkę. Równie dobrze faktami i dowodami w sprawie może jednak manipulować zupełnie inny zabójca. Śledztwo idzie do przodu, a Servaz odkrywa cały wachlarz możliwych rozwiązań. Jest w coraz większym niebezpieczeństwie. Nie wie przy tym, że tropem podejrzanych podąża też jego córka, uczestniczka kursów przygotowawczych na uniwersytet, na którym wykładała zamordowana nauczycielka.
Minier po raz drugi wybrał miejsce akcji i temat, który jest swoistym samograjem. Jak stworzony w debiutanckiej powieści instytut Wargniera, goszczący największych zwyrodnialców Europy, kusił i mamił czytelnika obietnicami soczystych opisów zbrodni i mrocznych charakterów, tak fikcyjny uniwersytet i miasteczko uniwersyteckie otwierają spektrum rozwiązań fabularnych. Ciekawy jest świat młodych uczniów dopiero wkraczających w życie, a już w jakiś sposób stłamszonych, zniszczonych i naznaczonych przez los. Intryguje też wątek wykładowców i byłych studentów uniwersytetu oraz wspomnienia ich studenckich lat, które powinny być szczęśliwe i beztroskie, ale zostały naznaczone przez liczne traumy i smutki.
Poznajemy lepiej w tej powieści również samego głównego bohatera, jego przeszłość i nieszczęśliwe wydarzenia oraz wielką miłość. Wszystko, co zaważyło na jego późniejszych wyborach życiowych, a także zrezygnowanej udręczonej postawie.
Nie ma w tym kryminale tego, co drażniło mnie nieco w pierwszej książce autora – skrupulatnie opisywanych działań policji i tłumaczenia skomplikowanych procedur, jakby był to podręcznik instruktażowy dla szkół policyjnych. Owszem, opisy tego typu działań są, ale jest ich akurat tyle, ile potrzeba.
Pomimo wątku męczącego upału, który przewija się przez całą powieść, drugą książkę Miniera również charakteryzuje klimat i nastrój zbliżony do tego, jakim od lat przyciągają nas skandynawscy autorzy. Jeśli więc ktoś lubi takie ponure, mroczne, duszne historie i kryminały poruszające trudne problemy społeczne, to „Krąg” spełnia wszystkie jego czytelnicze zachcianki.
„Spirala zła” to opowieść o tym, jak scenariusz filmowy, najmroczniejszy z możliwych, staje się rzeczywistością.
23 maja 2024
„Lucia” ma wszystko, co mieć powinna rasowa, inteligentna powieść kryminalna.
30 marca 2023
Pierwszy tom nowej serii z porucznik Lucią Guerrero. Nietuzinkowa policjantka na tropie wyrafinowanego mordercy!
21 lutego 2023
Najnowsza książka Bernarda Miniera po raz kolejny pokazuje, że ten pisarz potrafi stworzyć historię dopracowaną w każdym elemencie.
03 stycznia 2022
Zapraszamy na spotkanie z Bernardem Minierem!
19 listopada 2021
Martin Servaz walczy o honor i własne życie.
09 listopada 2021
I tym razem Minier zaserwował mi smakowitą literacką ucztę.
26 października 2020
Laureat Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru powraca z nowym śledztwem Martina Servaza!
29 września 2020
„Na krawędzi otchłani” to pełnokrwista, rzetelna powieść, która poza misternie skonstruowaną intrygą, poza zbrodnią i łamigłówką kryminalną pokazuje również ...
02 grudnia 2019
Witajcie w Hongkongu! Witajcie w najbardziej tajemniczej firmie świata! Witajcie… na krawędzi otchłani!
15 listopada 2019
Mamy dla Was rozmowę z Bernardem Minierem - tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru!
10 czerwca 2019
Mamy dla Was świetne wieści: tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej za całokształt twórczości, będzie Bernard Minier!
10 kwietnia 2019
Gdybym miała jednym zdaniem opisać „Siostry”, byłoby to: powieść, która nie idzie na łatwiznę.
21 lutego 2019
Dziś pod naszym patronatem ukazała się piąta część cyklu o komendancie Martinie Servazie, „Siostry”.
15 stycznia 2019
Bez namysłu stwierdzam, że Minier znajduje się w mojej ścisłej czołówce ulubionych „kryminalistów”. Odkąd kilka lat temu przeczytałam znakomity „Bielszy odcień ...
15 marca 2018
„Noc” Bernarda Miniera to czwarta część cyklu z komendantem Servazem i jego przerażające starcie z Hirtmannem. Powieść ukazała się pod naszym patronatem.
30 stycznia 2018
Lektura „Paskudnej historii” pozwoliła mi zrozumieć fenomen popularności powieści Bernarda Miniera. Historia opowiedziana w najnowszej książce francuskiego autora jest ...
23 listopada 2015
Kilka dni temu do księgarń trafiła najnowsza książka Bernarda Miniera, „Paskudna historia”. Francuski pisarz wrócił do polskich czytelników z kolejnym trzymającym w ...
09 października 2015
"Nie gaś światła" to trzecia część przygód komisarza Martina Servaza, których autorem jest francuski pisarz Bernard Minier. To także thriller o manipulacji i osaczeniu.
23 września 2014
Mimo że „Bielszy odcień śmierci” miejscami może jest zbyt rozwlekły, okazuje się bardzo wciągający.
15 maja 2013
"Krąg" to drugi, po debiutanckim "Bielszym odcieniu śmierci", thriller francuskiego pisarza Bernarda Miniera.
07 maja 2013
Każdy debiut to dla mnie, czytelnika, niespodzianka, pięknie zapakowany prezent, budzący ciekawość: co też autor chce mi ofiarować? Od pierwszego kontaktu zależy, czy z ...
17 kwietnia 2012
Jutro premiera francuskiego thrillera. "Bielszy odcień śmierci" to debiut bernarda Miniera, za który francuski pisarz otrzymał nagrodę dla najlepszego francuskiego ...
21 lutego 2012