Kochać mocniej, Lisa Gardner

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 14 grudnia 2015

Kochać mocniej

Autor: Lisa Gardner
Przekład: Radosław Madejski
Wydawnictwo: Sonia Draga
Premiera: 25 września 2013
Liczba stron: 376

Historia pewnego małżeństwa

Lisa Gardner jest amerykańską pisarką, której książki zdobyły popularność również po tej stronie oceanu. Powieści tej autorki są tłumaczone na trzydzieści języków; w Polsce ukazało się ich dotychczas dziewięć. Przyznaję, że nie czytałam wcześniej żadnej z nich. Ostatnio jednak na Facebooku ktoś chwalił, że szybkie tempo, że wciągająca fabuła, że trudno się oderwać… Tymczasem ja miałam przed sobą perspektywę kilku godzin podróży, a „Kochać mocniej” od jakiegoś czasu czekało na półce. Pomyślałam więc: dlaczego nie?

„Kochać mocniej” to piąta część cyklu o detektyw D.D. Warren. Tym razem ma ona rozwiązać wyjątkowo delikatną sprawę. Otóż funkcjonariuszka policji stanowej, Tessa Leoni, zastrzeliła swojego męża. Twierdzi, że zrobiła to w obronie własnej, a słowa potwierdzają obrażenia na jej ciele. Tylko co stało się z sześcioletnią córką Tessy? Ona sama twierdzi, że nie wie, gdzie jest Sophie. Dla D.D. Warren najważniejsze staje się więc odnalezienie dziecka. Pomaga jej w tym były partner, Bobby Dodge.

Gardner prowadzi narrację dwutorowo – śledztwo w sprawie zaginięcia dziecka i śmierci męża Tessy Leoni pokazuje z perspektywy D.D. Warren, wplatając też nieco komplikacji w życiu prywatnym pani detektyw. A z drugiej strony sama Tessa opowiada czytelnikom swoją historię; nie tylko o obecnych wydarzeniach, ale i o przeszłości, o swoim małżeństwie z Brianem, o miłości do córki. Teoretycznie więc czytelnik wie więcej niż policjanci – tyle że najważniejsze informacje pozostają ukryte dla wszystkich. Ponadto rozdziały prowadzone z perspektywy dwóch najważniejszych postaci w książce pojawiają się naprzemiennie, dzięki czemu autorka ma mnóstwo okazji do zawieszenia akcji w chwili największego napięcia – i często z nich korzysta.

I to między innymi czyni „Kochać mocniej” thrillerem pełną gębą. Ale nie tylko. Napięcie pojawia się tu już w pierwszym rozdziale, Gardner bowiem nie bawi się w długie wprowadzenia czy rozwijanie akcji – wrzuca nas od razu w sam środek opowieści, każąc z zapartym tchem śledzić losy bohaterów i zastanawiać się, co tak naprawdę stało się w domu Tessy. Do gatunku świetnie też pasuje styl autorki: oszczędny, lapidarny wręcz, bez zbędnych ozdobników czy opisów. Rozdziały są krótkie, a akcja wartka, dzięki czemu powieść nie nudzi. Można też nazwać ją thrillerem psychologicznym – autorka próbuje pokazać granice matczynej miłości i miłości do drugiego człowieka w ogóle. Co w ludzkim życiu jest najważniejsze? Czy matka może skrzywdzić swoje dziecko? A może wprost przeciwnie: poświęci dla niego wszystko? Rodzina Tessy Leoni jest doskonałym przykładem tego, że piękny na zewnątrz obrazek może skrywać coś bardzo brzydkiego.

Nie ukrywam, że „Kochać mocniej” nie zostanie na długo w mojej pamięci. Ale też nie żałuję tych kilku godzin jej poświęconych – lektura nie znudziła mnie ani nie zmęczyła, za to dała sporo przyjemności. Nie jest to jakaś wybitna książka; to po prostu dobry przykład wciągającego thrillera, który jako emocjonująca rozrywka na długą podróż sprawdził się idealnie.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Kochać mocniej" Lisa Gardner

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Powiem tylko raz, Lisa Gardner

Lisa Gardner jest doświadczoną pisarką i to widać.

13 listopada 2020

NOWOŚĆ

Powiem tylko raz, Lisa Gardner

Trzy kobiety: policjantka, domniemana morderczyni i dawna ofiara, która teraz pomaga ścigać oprawców.

14 października 2020

NOWOŚĆ

Szukaj mnie, Lisa Gardner

Detektyw D. D. Warren i Flora Dane powracają w kolejnej odsłonie pełnej zwrotów akcji serii Lisy Gardner.

30 marca 2020

NOWOŚĆ

Znajdź ją, Lisa Gardner

„Znajdź ją” to najnowsza, ósma już część cyklu o policjantce z Bostonu, detektyw D.D. Warren.

16 listopada 2017

NOWOŚĆ

Nie bój się, Lisa Gardner

"Nie bój się" to siódmy thriller autorstwa amerykańskiej pisarki Lisy Gardner, którego bohaterką jest sierżant D.D. Warren.

26 czerwca 2015