Kobiety na plaży, Tove Alsterdal

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 23 kwietnia 2015

Kobiety na plaży

Autor: Tove Alsterdal
Wydawnictwo: Wydawnictwo Akurat

Gdy dobroć staje się niebezpieczna

Co się dzieje, gdy próbujemy ulepszyć świat? W idealistycznej wersji świat staje się lepszy, a my jesteśmy jego bohaterami. W rzeczywistości z pewnością psujemy dzień komuś, kto na danej kwestii zarabiał i kto z pewnością nie okrzyknie nas swoim bohaterem. Czy więc warto w ogóle się starać i naprawiać otaczający nas świat? Lepsza jest obojętność czy walka z wiatrakami? A może jest jakiś sposób, by zmienić świat i jednocześnie nie stać się ofiarą jego mechanizmów?

„Kobiety na plaży” Tove Alsterdal to kryminał, którego bohaterkami są trzy kobiety w skrajnie różnych sytuacjach życiowych. Poznajemy więc zwyczajną artystkę, biedną uciekinierkę z Afryki i córeczkę tatusia, która przypadkiem trafiła w złe miejsce w złym czasie. Los chciał, aby ich drogi się skrzyżowały. Jaki związek mają ze sobą i czy uda im się wyprostować ich poplątane życia? Książka z pewnością spodoba się fanom kryminałów skandynawskich, ale nie będą nią zawiedzeni także ci, którym nie są obce problemy rozwijającej się gospodarki, to, jak wiele szarych stref w niej istnieje i o jak wielu nie mamy pojęcia. Podczas czytania niejednokrotnie zadałam sobie pytanie: czy umiałbym tak postąpić? Weźmy choćby postać Ally Cornwall. Przez całą lekturę wydawała mi się zbyt naiwna: ruszyła śladem męża, który nie wrócił, choć powinien być przy jej boku. Co więcej, zrobiła to, mając niewiele pieniędzy i będąc w ciąży. Nie wydało mi się to wiarygodne. Mimo to zakończenie okazało się warte tej lektury, choć ewidentnie smutne.

Tove Alsterdal to dziennikarka, dramatopisarka i autorka scenariuszy filmowych, doceniona w Szwecji za swój debiut, którym są właśnie „Kobiety na plaży”. Jest to udana powieść, niemniej nie nazwałabym jej najlepszym debiutem roku 2014. Oryginalności nie można jej odmówić – to dobre połączenie kryminału z powieścią o współczesnych problemach światowych – niemniej jednak czegoś mi brakowało podczas lektury. Przywykłam już do powolnego rozwoju akcji, ale brakło mi tu elementu, który przyciągnąłby mnie do tego stopnia, że lektura zajęłaby mi maksymalnie dwa wieczory. Pod względem fabularnym nie mam „Kobietom na plaży” nic do zarzucenia: znalazłam w tej książce wiele pełnych emocji i pragnień monologów wewnętrznych, przeczytałam o problemach współczesnego świata, których na co dzień nie widać. Nie przekonały mnie natomiast postaci – wydaje mi się, że największy problem tkwi w bohaterce z Paryża, jednej z kobiet uwikłanych w tę misterną fabułę. Może „Grobowiec z ciszy” – następna książka Tove Alsterdal – będzie bardziej intrygujący?

Marta Zagrajek

 

Kobiety na plaży
Tove Alsterdal
Przekład: Beata Walczak-Larsson
Wydawnictwo Akurat
Warszawa 2014

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Kobiety na plaży" Tove Alsterdal

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Wiemy, że pamiętasz, Tove Alsterdal

Mroczna przeszłość powraca po latach i nie pozwala o sobie zapomnieć…

10 września 2021

NOWOŚĆ

Ślepy tunel, Tove Alsterdal

Podziemne tunele. Krew stłumionej historii płynąca w żyłach sąsiada. Wstydliwe tajemnice małej społeczności, które mieszkańcy starali się przez lata pogrzebać…

22 lipca 2020

NOWOŚĆ

Kobiety na plaży, Tove Alsterdal

„Kobiety na plaży” to wielowątkowa, osadzona w brutalnych realiach historia trzech kobiet, które mniej lub bardziej przypadkowo znalazły się w krytycznej ...

02 maja 2014