Kimkolwiek jesteś, Jakub Szamałek

Autor: Katarzyna Muszyńska
Data publikacji: 28 maja 2020

Kimkolwiek jesteś

Autor: Jakub Szamałek
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 16 października 2019
Liczba stron: 416

Czy wiesz, że jesteś otwartą księgą?

Według Polskich Badań Internetu w lutym 2020 roku z internetu korzystało 27,9 mln Polaków. Główny Urząd Statystyczny podał, że pod koniec grudnia 2019 roku ludność Polski wynosiła około 38 milionów. Można więc przyjąć, że na podstawie aktywności w sieci da się zdobyć informacje o mniej więcej 73% Polaków, jeżeli niewystarczająco korzystają z zabezpieczeń. Kimkolwiek jesteś – wiedz, że nieświadomie możesz wiele zdradzać na swój temat.

Przed przeczytaniem powieści „Kimkolwiek jesteś” miałam okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Jakubem Szamałkiem. Byłam zaskoczona, ponieważ rozmowa dość szybko zeszła z fabuły książki na tematy wciąż związane z historią w niej przedstawioną, ale rzeczywiste. Autor dzielił się z uczestnikami swoją wiedzą na temat zagrożeń płynących z sieci, zwracając uwagę, jak bardzo nie uważamy na przykład na szpiegujące nas aplikacje. W trakcie spotkania nabrałam pewności, że research poprzedzający pisanie powieści nie był dla Jakuba Szamałka jedynie konieczną pracą, lecz rozwijaniem zainteresowań, które później w swobodny sposób wykorzystał w książce – ku przestrodze czytelnika.

W drugiej części cyklu „Ukryta sieć” Julita, główna bohaterka, zajmuje się poszukiwaniem administratora forum o tematyce pornografii dziecięcej. Pośród pozyskanych wskazówek znajduje informację niezwiązaną z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich: artykuł o camgirl, która została zabita w trakcie swojego show. Mimo tego, że jej pokaz śledziło wielu internautów, nikt nie zidentyfikował zabójcy. Dziennikarka wierzy, że tekst nie został jej przekazany przez pomyłkę, dlatego postanawia sprawdzić, dokąd poprowadzi jej śledztwo ta niepasująca poszlaka.

Jakub Szamałek kolejny raz zmusił mnie do spojrzenia na siebie jak na otwartą księgę, poruszając popularny w społeczeństwie temat: bezpieczeństwo w internecie. W książkach przedstawia go niby przy okazji, ale na tyle obrazowo, że po lekturze zostałam z dwoma prezentami. Pierwszym z nich było poznanie dobrze napisanego thrillera. Drugim: świadomość, jak bardzo oczywista w sieci mogę być dla obcych osób.

Dlaczego ta strona ładuje się dłużej niż zwykle? Może właśnie odpala się jakiś złośliwy skrypt? Dlaczego laptop się zawiesił? Zwykły błąd czy ktoś przedarł się przez wszystkie zapory i zainstalował jej jakiś malware? Czemu internet zwolnił? Wina dostawcy czy ktoś podłączył się do jej sieci Wi-Fi, kradnie jej dane? Czy prośba o podanie adresu i numeru NIP rzeczywiście przyszła od zleceniodawcy, czy od kogoś, kto się pod niego podszywa?  

Szybko zaangażowałam się w lekturę, nie tylko ze względu na tajemniczą poszlakę w śledztwie Julity. Jakub Szamałek wplótł w książkę wydarzenia z Polski, o których w ciągu ostatnich kilku lat mogliśmy usłyszeć, przez co historia wydała mi się bliższa. Jest jednak jeszcze coś, co sprawiło, że szybko zatraciłam się w akcji. Fabuła „Kimkolwiek jesteś” dzieje się właśnie teraz – od kwietnia do października 2020 roku. Obecne pandemiczne realia jeszcze jakiś czas temu wydawałyby się fikcyjną historią, dlatego alternatywna wizja Szamałka przyprawia o ciarki. Tym bardziej że obecnie większość z nas prawdopodobnie więcej czasu spędza w internecie, tym samym nieświadomie dając się poznać komuś po drugiej stronie łącza. Komuś, kto wiedzę o nas może wykorzystać dla własnych korzyści.Przed sięgnięciem po tę powieść zachęcam do lektury pierwszego tomu „Ukrytej sieci”, czyli „Cokolwiek wybierzesz”. W drugiej części autor przytacza i zdradza niektóre wątki z poprzedniej książki, ale nie tylko dlatego zalecam czytanie od początku. Bohaterowie cyklu rozwijają się psychologicznie, a ich doświadczenia uzasadniają podejmowane działania. Warto wiedzieć, co spotkało ich wcześniej, ponieważ zdecydowanie wzbogaca to odbiór historii. A ja zazdroszczę tym, którzy  dopiero mają przed sobą lekturę obu książek i nie muszą czekać kilku miesięcy na dalsze losy bohaterów. Na szczęście kontynuacja ma się ukazać jeszcze w tym roku!

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Kimkolwiek jesteś" Jakub Szamałek

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Stacja, Jakub Szamałek

Szybko dałam się wciągnąć w tę historię niczym w czarną dziurę.

30 listopada 2023

NOWOŚĆ

Stacja, Jakub Szamałek

Czterysta kilometrów od Ziemi nie ma nikogo, kto mógłby przyjść z pomocą.

05 czerwca 2023

RECENZJA

Gdziekolwiek spojrzysz, Jakub Szamałek

Jeśli jeszcze nie znacie „Ukrytej sieci”, czym prędzej nadróbcie niedopatrzenie.

20 listopada 2020

NOWOŚĆ

Gdziekolwiek spojrzysz, Jakub Szamałek

Wielki finał bestsellerowej serii „Ukryta sieć”.

23 października 2020

RECENZJA

Cokolwiek wybierzesz, Jakub Szamałek

To, o czym pisze i w jaki sposób to robi, wywołuje gęsią skórkę i chęć wymiany smartfona na poczciwą nokię 3310.

30 kwietnia 2020

NOWOŚĆ

Kimkolwiek jesteś, Jakub Szamałek

Druga część bestsellerowej serii „Ukryta sieć” Jakuba Szamałka.

23 października 2019

NOWOŚĆ

Cokolwiek wybierzesz, Jakub Szamałek

Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru powraca! Tym razem jednak Jakub Szamałek funduje czytelnikom współczesny thriller.

18 stycznia 2019

NOWOŚĆ

Czytanie z kości, Jakub Szamałek

Pod naszym patronatem ukazała się dziś nowa powieść Jakuba Szamałka. "Czytanie z kości" to opowieść o dwóch zbrodniach i dwóch śledztwach - starożytnym i ...

18 listopada 2015

RECENZJA

Morze Niegościnne, Jakub Szamałek

Niech tych z was, którzy za historią nie przepadają, nie przeraża fakt, że to kryminał rozgrywający się w starożytności. Choć historia ma tu z pewnością większe ...

14 czerwca 2013

NOWOŚĆ

Morze Niegościnne, Jakub Szamałek

"Morze Niegościnne" to druga, po uhonorowanej Nagrodą Wielkiego Kalibru Czytelników "Kiedy Atena odwraca wzrok", książka Jakuba Szamałka. Powieść o nowych przygodach ...

15 maja 2013

RECENZJA

Jakub Szamałek, Kiedy Atena odwraca wzrok

Intryga kryminalna jest tu tylko pretekstem do opisania starożytnego miasta, jego mieszkańców i ich obyczajów. Wizja Szamałka nie ma bowiem nic wspólnego ze szkolnym ...

12 października 2011