Karnawał, Alicja Sinicka

Autor: Justyna Nowicka
Data publikacji: 25 kwietnia 2024

Karnawał

Autor: Alicja Sinicka
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 24 stycznia 2024
Liczba stron: 352

Karnawał 2.0

Czasem cienka granica dzieli dobrą zabawę od tragedii, której negatywne skutki możemy odczuwać całe życie. Jednak trudno zrezygnować z czegoś, co ma szansę stać się fajnym wspomnieniem z młodości, kiedy nic nie wskazuje na to, że może skończyć się masakrą, prawda? A upiorów nie da się już później przegonić i jedyne, co pozostaje, to próba oswojenia ich i egzystowania z nimi we względnej równowadze – bo akceptacja to chyba za duże słowo.

W powieści Alicji Sinickiej wydarzenia zostają przedstawione w dwóch perspektywach czasowych. Mamy zatem rok 2002 i tytułowy karnawał, który grupa znajomych postanowiła spędzić na wyspie Czarci Ostrów, i rok 2022, kiedy upiory wychodzą zza szafy. Chociaż może nigdy tam tak naprawdę nie trafiły? Masakrę w 2002 roku przeżyło tylko kilka osób. Jedną z nich jest Amelia. Przez ostatnie dwadzieścia lat nie była w stanie do końca uwolnić się od tamtego koszmaru. Wyszła za mąż, ale jej małżeństwo nie przetrwało. Tylko mała córeczka trzyma ją przy życiu. Kobieta nie potrafi jednak wyrwać się z Czarciego Ostrowa – miewa stany lękowe, wiele rzeczy ją przeraża i paraliżuje.

Czasem wyobrażam sobie, że mój lęk jest ogromnym dołem w ziemi. Ma dość łagodny spad i łatwo się do niego schodzi […]. Budzę się w nim, najczęściej w nocy, zlana potem, odrywam głowę od poduszki i patrzę na wielkie wzniesienie, po którym muszę się teraz wspiąć, żeby powrócić do stanu względnej normalności. I tak bez końca od dwudziestu lat.

Powyższy fragment idealnie opisuje to, z czym od lat zmaga się Amelia i jak wygląda jej codzienność. Niestety, mimo że jej spokój jest bardzo kruchy (a momentami w ogóle go nie ma), rzeczywistość postanawia po raz kolejny upomnieć się o kobietę. Dawne demony powracają, a widmo masakry, która wydarzyła się dwadzieścia lat wcześniej, uderza ze zdwojoną siłą. Amelia dostaje dziwny list, który pociąga za sobą serię mrożących krew w żyłach następstw.

Opis teraźniejszych wydarzeń przeplata się z relacją karnawału sprzed dwóch dekad. Kolejne elementy wskakują na swoje miejsce, odkrywając tajemnice, które na zawsze miały pozostać ukryte. Słowa, wydarzenia pojawiające się w fabule, sprawiające wrażenie nieistotnych, na sam koniec okazują się jej sednem. Nabierają sensu, kiedy poznamy zakończenie i można pluć sobie w brodę, że przecież były tak oczywistym drogowskazem.

– Jak się czujesz?

– Jakbym znowu była na tej wyspie. Jakbym nigdy nie ocalała.

Amelia jest odrobinę naiwną postacią, która po przeżyciu tragedii ignoruje głośne sygnały ostrzegawcze. Z jednej strony przerażają ją sytuacje, które nie powinny, a z drugiej nie odczytuje tych, które wręcz rażą po oczach. Ale też nie można dziwić się komuś, kto po dwudziestu latach psychicznej gehenny próbuje ułożyć sobie życie i nie spodziewa się zagrożenia ze strony pewnych osób. 

Postacie może nie są najmocniejszą stroną tej powieści, ale fabuła mocno broni całość. Do tego duszny i mroczny klimat oraz fakt, że liczba „rozwiązań” jest tu mocno ograniczona, co jeszcze potęguje emocje. Przy czym autorka nie boi się nieoczywistych i czasem nie do końca rzeczywistych finałów. Nie mam z tym problemu, jeśli dostaję w zamian historię, która na kilka godzin angażuje mnie w stu procentach i nie pozwala się od siebie oderwać.

Zakończenia nie spodziewałam się nawet przez sekundę, ale właśnie o tym pisałam wyżej – ignorujemy czasem pewne słowa, sytuacje, a to one ostatecznie odkrywają całość. Alicja Sinicka jest pod tym względem niesamowita! Potrafi zaszyć w powieści wiele znaczeń, ukryć coś, co na końcu wydaje się oczywiste, a w trakcie dostarczyć mnóstwo emocji. To kolejny bardzo dobry thriller, który  ugruntowuje pozycję autorki. A nam nie pozostaje nic innego, jak czekać na kolejną historię, która porwie nas z fotela i wrzuci w wir przerażających i nieprawdopodobnych wydarzeń.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Karnawał" Alicja Sinicka

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Karnawał, Alicja Sinicka

To miała być wspaniała zimowa noc na Mazurach. Zmieniła się jednak w koszmar.

31 stycznia 2024

RECENZJA

Uśpiona, Alicja Sinicka

Podczas lektury tej książki na pewno nie da się zasnąć!

17 lipca 2023

NOWOŚĆ

Tajemnica woźnej Drucik, Alicja Sinicka

Druga część przygód detektywów z podstawówki.

25 maja 2023

NOWOŚĆ

Florystki, Alicja Sinicka

W jej pięknych oczach mieszkał strach i było mu tam bardzo wygodnie.

14 marca 2023

NOWOŚĆ

Uśpiona, Alicja Sinicka

Kiedy ona zasypia, ktoś odwiedza ją i powoli niszczy jej życie.

22 czerwca 2022

RECENZJA

Będziesz tego żałować, Alicja Sinicka

Najlepszym podsumowaniem tej powieści mogą być słowa: „be careful what you wish for”. Marzenie może bowiem przerodzić się w koszmar.

23 września 2021

RECENZJA

Służąca, Alicja Sinicka

To obraz niszczenia człowieka przez inną osobę. Mroczny, ponury i przerażająco realny.

04 stycznia 2021

NOWOŚĆ

Służąca, Alicja Sinicka

Miała być pomocą domową. Stała się służącą samego diabła.

22 października 2020

NOWOŚĆ

Obserwatorka, Alicja Sinicka

Lepiej zasłaniaj okna po zmroku. Nawet jeśli nie masz nic do ukrycia. Premiera „Obserwatorki” już dziś!

20 maja 2020