Kamień, Małgorzata i Michał Kuźmińscy

Autor: Izabela Lemke
Data publikacji: 04 października 2017

Kamień

Autor: Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Premiera: 14 czerwca 2017
Liczba stron: 448

Kamień niezgody

Kładka na Dunajcu dzieli Kamień na dwa światy. Jeden z nich wygląda tak jak osiedle, na którym mieszkasz. Bloki są solidne, z odmalowaną elewacją, trawniki przystrzyżone i zadbane, a na parapetach rządzą kwiaty. Po drugiej stronie rzeki w nozdrza wwierca się nieprzyjemny swąd palonego plastiku i śmieci. Wokół rudery i budy: z pustaków, blach i wiórowych płyt. Wśród tego wszystkiego przechadzają się grupki mężczyzn i kobiet w znoszonych dresach i podkoszulkach. Ciemne włosy i karnacja są jak stygmat: to Romowie. Cyganie.

Lata uprzedzeń, wzajemnej wrogości i krzywd są jak mur, którego nie da się skruszyć. Kiedy w romskiej osadzie zostaje znaleziony martwy chłopczyk z jasnymi włosami, rozpętuje się piekło. Oskarżycielskie spojrzenia kierują się w stronę jej mieszkańców, a napięcie między miejscową ludnością sięga zenitu. O pomoc w porozumieniu międzykulturowym policja zwraca się do Anny Serafin – doktor antropologii kultury. Dialog nie przychodzi jednak łatwo. Na miejscu nie mogło też zabraknąć dziennikarza śledczego, Sebastiana Strzygonia. I to właśnie on rzuca kamyk, który powoduje lawinę. Zaczyna się medialna nagonka.

„Kamień” to trzeci tom z cyklu etnokryminałów pisany przez małżeństwo: Małgorzatę i Michała Kuźmińskich. Nie można oprzeć się wrażeniu, że główne postacie, Anka i Sebastian, są stworzeni na ich podobieństwo. I może to właśnie sprawia, że książkę czyta się tak fantastycznie. Żeńska część duetu pisarskiego jest bowiem z wykształcenia antropologiem kultury – tak jak Serafin, a męska – dziennikarzem „Tygodnika Powszechnego”.

Sebastian Strzygoń jest dziennikarzem, jak się zawsze z dumą przedstawia, bez względu na okoliczności. Młody, ambitny, pewny siebie i puszący piórka jak paw, wpisuje się w obraz stereotypowego warszawiaka (tyle że pochodzącego z Krakowa). Mogłabym napisać, że podoba mi się jego zadziorne poczucie humoru, bo to prawda, ale przede wszystkim ujął mnie jego dziennikarski pazur. Każdy twitt, jaki napisał, to dla mnie majstersztyk. Chłonęłam je więc chciwie, zachwycając się, tęskniąc za studenckimi czasami i zastanawiając się, co by było, gdybym nie zdecydowała się na inną branżę. Przeczytałam już wiele kryminałów, w których dziennikarz prowadzi własne śledztwo, ale dopiero postać Strzygonia jest dla mnie w pełni realistyczna. On myśli jak dziennikarz. I moim zdaniem nie byłoby to możliwe, gdyby nie autor „Kamienia”, Michał Kuźmiński.

Kolejną zaletą i wyróżnikiem powieści jest korzystanie z mediów społecznościowych. To niesamowite, jak bardzo można ubarwić fabułę wpisami z Twittera, odniesieniami do Facebooka czy Instagrama. Dzięki temu książka automatycznie stała mi się bliższa, bo ja też, tak jak Sebastian, scrolluję tablicę i daję lajka. Autorzy wiernie przedstawili znak naszych czasów, kiedy to zamiast pomóc, ludzie wyciągają komórki i nagrywają film. W tym miejscu nie mogę nie wspomnieć o wahaniu Strzygonia, czy opublikować kontrowersyjny materiał, czy nie. Zdanie o zasięgu i słupkach nie mogło być bardziej trafne. Tak działają media.

Anka Serafin bazuje trochę ma stereotypie wykładowczyni. Kobiety w szpilkach i kostiumie, z aktówką w ręku i włosami upiętymi w kok. I chociaż nie jest tak przebojowa jak kolega z „Horyzontu”, nie da się jej nie lubić. Może za sprawą Gerarda, młodszego o dziesięć lat partnera, który jest gwiazdą drugiego planu. Dialogi w „Kamieniu” to mistrzostwo. Lekkie, naturalne, zabawne, często o zabarwieniu erotycznym, ironiczne – po prostu z życia wzięte.

Naprawdę nie mam się do czego przyczepić, bo podoba mi się w „Kamieniu” wszystko. Dbałość o detale, przedstawienie romskiej społeczności i stereotypów z nią związanych, wplecenie do powieści wątku ABW w atrakcyjnej (dosłownie) formie i stopniowe docieranie do prawdy. Powieść czyta się jednym tchem, zarywa dla niej noc i spędza z nią każdą wolną chwilę. Najnowsza książka Małgorzaty i Michała Kuźmińskich jest tak wyśmienita, że już nie mogę się doczekać, aż posmakuję „Pionka” i „Ślebody”.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Kamień" Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Ruiny, Małgorzata i Michał Kuźmińscy

Kryminał, którego bohaterowie mierzą się z gwałtowną śmiercią i własną przeszłością.

11 czerwca 2024

RECENZJA

Ścigając zło, Małgorzata i Michał Kuźmińscy

„Ścigając zło” to pozycja, która pozwoli nie tylko przyswoić i zrozumieć kilka(dziesiąt) pojęć z różnych dziedzin, lecz także poznać bliżej świat odmalowany w ...

21 lutego 2022

NOWOŚĆ

Ścigając zło, Małgorzata i Michał Kuźmińscy

Czy życie prześciga fikcję? Jak popkulturowe wyobrażenia wypadają w zderzeniu z rzeczywistością? Jaka jest cena wyścigu ze złem?

28 stycznia 2022

RECENZJA

Mara, Małgorzata i Michał Kuźmińscy

„Mara” to jedna z najlepszych powieści, jakie przeczytałam w tym roku.

19 września 2019

NOWOŚĆ

Mara, Małgorzata i Michał Kuźmińscy

Zatuszowane zabójstwo. Wyparta przeszłość. I szkielet pod twoim domem. Premiera „Mary” już dziś!

18 września 2019

NOWOŚĆ

Kamień, Małgorzata i Michał Kuźmińscy

Anka Serafin i Sebastian Strzygoń powracają! Antropolog i dziennikarz śledczy tym razem odkryją tajemnice i uprzedzenia w społeczności pewnej osady na Sądecczyźnie, ...

14 czerwca 2017

RECENZJA

Pionek, Małgorzata i Michał Kuźmińscy

To powieść sprawnie napisana, niegłupia i przyjemnie realistyczna, co szczególnie docenią mieszkańcy Śląska. 

20 kwietnia 2016

NOWOŚĆ

Pionek, Małgorzata i Michał Kuźmińscy

"Pionek" to najnowsza powieść Małgorzaty i Michała Kuźmińskich. Tym razem autorzy przenoszą nas do Gliwic, gdzie zostają znalezione zwłoki pewnej studentki.

24 marca 2016

RECENZJA

Śleboda, Małgorzata i Michał Kuźmińscy

To nie jest książka wywołująca dreszcz niepokoju na plecach, jedna z tych, które nie pozwalają się od siebie oderwać i na zawsze zostają w pamięci. A jednak nie ...

20 lipca 2015

NOWOŚĆ

Śleboda, Małgorzata i Michał Kuźmińscy

"Śleboda" Małgorzaty i Michała Kuźmińskich to intrygująca opowieść o grozie narastającej w spokojnej podhalańskiej wsi, o murze milczenia wokół wojennych losów, o ...

18 marca 2015

RECENZJA

Sekret Kroke, Małgorzata i Michał Kuźmińscy

Przedwojenny Kraków, szpiedzy i stary manuskrypt.

08 czerwca 2009