Iskra, Anna Kusiak

Autor: Marcin Dorochowicz
Data publikacji: 18 stycznia 2024

Iskra

Autor: Anna Kusiak
Wydawnictwo: Kobiece
Premiera: 18 maja 2022
Liczba stron: 352

Przeszłość, która nie daje spokoju

Dziennikarz śledczy Grzegorz Treter ginie w płomieniach po tym, jak jego samochód rozbija się na drzewie. Śmierć mężczyzny zostaje uznana za wypadek. W taką wersję nie wierzy jednak córka zmarłego, Natalia, dlatego prosi o pomoc Dobrosławę Machniewicz. Ta początkowo odmawia, jednak gdy dowiaduje się, że Treter przed śmiercią pozostawał w tajemniczych kontaktach z kimś dobrze jej znanym, zmienia zdanie. Wkrótce okaże się, że sprawa ma związek z przeszłością Dobrosławy.

Drugi tom cyklu o detektyw Dobrosławie Machniewicz jest podobny do pierwszego – tu również nie uświadczymy brutalnej przemocy ani fontann krwi. Bohaterka usiłuje dowiedzieć się prawdy poprzez rozmowy z ludźmi i zbieranie różnych materiałów mogących pomóc w śledztwie. W recenzji tomu pierwszego napisałem, że autorka nie udziela zbyt wielu informacji na temat głównej bohaterki. Na szczęście to się w „Iskrze” zmienia: powieściowa zagadka jest mocno związana z przeszłością Dobrosławy, dzięki czemu nieco dowiadujemy się o niej nieco więcej.

Akcja tej powieści toczy się mniej więcej rok po historii opisanej w „Rzece”. Tym razem śledzimy wydarzenia nie tylko współcześnie; dostajemy również retrospekcje dotyczące przeszłości pani detektyw z czasów szkolnych, a konkretnie roku 2007. I tu muszę wspomnieć o czymś, co uważam za bardzo małą, ale jednak wadę: o częstotliwości tych retrospekcji. Szczególnie na początku akcja bardzo często przeskakiwała ze współczesności w przeszłość i z powrotem, a to może być męczące. Ogólnie jednak tempo całej powieści jest po prostu średnie: akcja nie pędzi ani się nie wlecze.

Bohaterów w książce też należy podzielić na współczesnych i tych z przeszłości. O Dobrosławie w wątku współczesnym nie mam wiele do dodania ponad to, co napisałem w recenzji „Rzeki”: to kobieta zaradna, która niemal zawsze potrafi osiągnąć to, co zamierza. Dobrosława z retrospekcji to z kolei dziewczyna z paczką znajomych, z którymi spędza wolny czas głównie na paleniu papierosów i piciu alkoholu. Pojawia się też oczywiście trochę innych postaci: Karol i Wojtek z przeszłości Machniewicz, Natalia, córka zmarłego dziennikarza, którą Dobrosława pamięta z dawnych lat jako osobę wywyższającą się, traktującą innych z góry i lubiącą rozstawiać po kątach, jest oczywiście Marcin Czarnecki, z którym Dobrosława już współpracowała. 

W poprzednim tomie bardzo podobało mi się to, jak Anna Kusiak sportretowała miejsce akcji. W „Rzece” był nim głównie Rzeszów, w tomie drugim wędrujemy po całym Podkarpaciu, odwiedzamy na przykład Krosno i jego okolice. Autorka opisuje wszystko bez przynudzania, zbędnego gadulstwa czy nic nie wnoszących elementów. Dlatego „Iskra”, kryminał detektywistyczny wykorzystujący sprawdzony motyw: splatanie przeszłości z teraźniejszością, to przyjemna lektura na zimowe wieczory przy kominku i kubku gorącej herbaty.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Iskra" Anna Kusiak

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Rzeka, Anna Kusiak

Jeśli nie lubicie krwawych powieści i szukacie odskoczni od brutalnych historii w książkach kładących nacisk przede wszystkim na intrygę, „Rzeka” to idealna książka ...

07 kwietnia 2022