Inkarnator, Max Czornyj

Autor: Anna Mazur
Data publikacji: 04 września 2023

Inkarnator

Autor: Max Czornyj
Wydawnictwo: Inkarnator
Premiera: 08 marca 2023
Liczba stron: 336

Scheda po Kubie Rozpruwaczu

„Inkarnator” stanowi trzecią część cyklu Maxa Czornyja o Honoriuszu Mondzie i Allegrze Szmit, pracownikach specjalistycznej firmy sprzątającej, których kontakt ze śmiercią nie ogranicza się jedynie do porządkowania miejsc zbrodni. On, niegdyś szef katedry mortalistyki, ona, dawniej dziennikarka śledcza – mimo chęci odcięcia się od owej śmierci – ze względu na sporą wiedzę i doświadczenie wciąż angażowani są przez policję do pomocy przy różnych sprawach kryminalnych.

Tym razem na Kraków pada przerażenie, kiedy w pewnej części miasta dochodzi do brutalnych morderstw kobiet. Od razu po przedstawieniu pierwszego z nich orientujemy się, że świat zbrodni zapisał już podobne okrucieństwa. Półtora wieku temu. W Londynie. Za sprawą jednego z największych i nigdy niezłapanych morderców. Określanego mianem Kuby Rozpruwacza. 

Komisarz Berg, którego znamy już z wcześniejszych części cyklu, prosi Honoriusza o pomoc w tej sprawie. Wszystko wskazuje na fakt, że krakowski szaleniec wzoruje się na angielskich zbrodniach z końca XIX wieku. Podobne modus operandi, wybór ofiar, podobna lokalizacja, gdyby nałożyć mapę londyńskiej okolicy Whitechapel na dzielnice Krakowa. Nawet słynna korespondencja  Rozpruwacza do policji wydaje się potwierdzać powtórkę z historii. Władze są pewne, że mają do czynienia z naśladowcą. Jednak im dalej w las, tym bardziej sprawa robi się skomplikowana, a do gry wkraczają elementy iście spirytystyczne. Jednocześnie czytelnik śledzi losy innej rodziny. Wzmianki o niej pojawiają się co kilka rozdziałów, by pod koniec opowieści rzucić nieco więcej światła na bohaterów, zwłaszcza na jednego z nich.

Tak mniej więcej rozkłada się warstwa fabularna „Inkarnatora”. Ale książki z tej serii to coś więcej niż tylko zbrodnia z całą jej kryminalną otoczką. To przede wszystkim główni bohaterowie, ich dialogi i interakcje między nimi. Myślę, że w dużej mierze to właśnie one podnoszą moją ocenę każdej części. Kolejny raz odnosimy wrażenie połączenia dwóch płaszczyzn czasowych. Opisywany ciąg wydarzeń umiejscowiony jest we współczesnym Krakowie, z całą gamą nowoczesnych metod rozwiązywania spraw kryminalnych. Natomiast kreacja pierwszoplanowych bohaterów, Honoriusza i Allegry, wygląda jak rodem z minionych wieków. Jakby pochodzili w przywoływanej tu wiktoriańskiej stolicy nad Tamizą. Oryginalnie ubrani, ze starodawnymi manierami, tak dalecy od aktualnych czasów. A oboje łączy inteligentny, sarkastyczny humor, cięte riposty i spora znajomość ciemnych stron ludzkiej natury. 

„Inkarnator” nie zwalnia. Trzyma tempo swoich dwóch poprzedniczek, „Mortalisty” i „Spirytystki”. Jedyne, czego nieco zabrakło mi w tej części, to głębsza analiza motywacji mordercy. Odniosłam wrażenie, że zagadka została rozsupłana w kilku zdaniach, pozostawiając obserwatorów w lekkim niedosycie. 

Jednak w ogólnym rozrachunku trzecią część przygód duetu Mond–Szmit zaliczam do udanych. Łączy w sobie ciekawą intrygę, oryginalnych bohaterów, cięte dialogi, dodatkowo oferując kilka ciekawostek z życia osławionego Kuby Rozpruwacza. Dla mnie, miłośniczki brytyjskich klimatów, mającej za sobą wycieczkę śladami tego mordercy widma, to dodatkowy plus opowieści. A z tego, co głosi okładka, Mond szykuje się także na wielki ekran. Czekam więc na wersję filmową – lub na kolejną książkową odsłonę cyklu.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Inkarnator" Max Czornyj

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Czas śmierci, Max Czornyj

Każdy jest mordercą, wszystko zależy od perspektywy i okoliczności.

01 lutego 2024

NOWOŚĆ

Inkarnator, Max Czornyj

Śmierć nie pozwala o sobie zapomnieć. Nie można od niej uciec.

15 marca 2023

RECENZJA

Spirytystka, Max Czornyj

Autor ma na ten cykl pomysł, kryminalne zagadki spełniają moje oczekiwania, a Mond i Szmit zapewne kryją w swoich rękawach jeszcze niejednego asa.

19 grudnia 2022

RECENZJA

Mortalista, Max Czornyj

Mam za sobą kilka książek Maxa Czornyja i to, co mi się podoba w twórczości tego autora, to fakt, że nie jest jednolita, schematyczna, a co za tym idzie – monotonna.

07 listopada 2022

NOWOŚĆ

Spirytystka, Max Czornyj

Mortalista powraca.

09 września 2022

NOWOŚĆ

Mortalista, Max Czornyj

Od śmierci nie można uciec. Nigdzie.

26 kwietnia 2022

RECENZJA

Zimny chirurg, Max Czornyj

Nie jest to literatura dla każdego. Ale to dopracowane i niezwykle ciekawe studium przypadku.

21 października 2021

RECENZJA

Sezon drugi, Max Czornyj

Max Czornyj pokazał, że bez epatowania brutalnością też można wzbudzić zainteresowanie, wywołać skrajne emocje i sprawić, że serce w ekscytacji zabije nieco szybciej.

08 kwietnia 2021

NOWOŚĆ

Zimny chirurg, Max Czornyj

Prawdziwa historia najbardziej makabrycznego seryjnego mordercy. Psychopaty, który trafił do podręczników kryminalistyki na całym świecie.

09 września 2020

RECENZJA

Grób, Max Czornyj

Max Czornyj zaprasza nas do literackiej rzeczywistości, w której królują brutalność, okrutność i bezwzględność.

07 września 2020

RECENZJA

Rzeźnik, Max Czornyj

Trafiałam już na różne makabryczne opisy miejsc zbrodni, których autorzy nie szczędzili szczegółów. Żadne jednak nie wywołały we mnie takich emocji, jak sceny z ...

25 maja 2020

RECENZJA

Inna, Max Czornyj

Stanisław Jerzy Lec napisał niegdyś: „Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć”.

10 października 2019

NOWOŚĆ

Rzeźnik, Max Czornyj

Powieść inspirowana prawdziwą historią seryjnego mordercy Józefia Cyppka, Rzeźnika z Niebuszewa

21 sierpnia 2019

NOWOŚĆ

Inna, Max Czornyj

Mikołaj Popławski budzi się w luksusowej rezydencji nad Bałtykiem. Poza swoim imieniem i nazwiskiem nie pamięta niemal niczego.

02 lipca 2019

RECENZJA

Ślepiec, Max Czornyj

Dla fanów historii trzymających w ciągłym napięciu, jak również czytelników spragnionych sporej dawki kryminalnej rozrywki, może to być wymarzona wakacyjna lektura.

27 czerwca 2019

RECENZJA

Pokuta, Max Czornyj

Jedno jest pewne – Czornyj nie pozwala czytelnikowi na nudę.

01 kwietnia 2019

RECENZJA

Najszczęśliwsza, Max Czornyj

Autor wciąga nas w dziwną historię, która wydaje się daleka od logiki. Przez całą opowieść pogrywa z czytelnikiem, by na końcu tej rozgrywki, idealnie kompletując ...

06 grudnia 2018

NOWOŚĆ

Pokuta, Max Czornyj

Trzeci tom bestsellerowej trylogii o komisarzu Eryku Deryle, „Pokuta”, ma swoją premierę już dziś!

17 października 2018

RECENZJA

Ofiara, Max Czornyj

Z „Ofiarą” Maxa Czornyja jest jak z przejażdżką rollercoasterem.

10 września 2018

NOWOŚĆ

Najszczęśliwsza, Max Czornyj

Pod naszym patronatem ukazał się dziś nowy thriller psychologiczny Maxa Czornyja, „Najszczęśliwsza”. Sprawdź, jak niewiele dzieli idealne życie od przerażającego ...

05 września 2018

NOWOŚĆ

Ofiara, Max Czornyj

„Ofiara” to drugi tom serii z Erykiem Deryłą, którego autorem jest Max Czornyj. Tym razem komisarz uwikłany w makabryczną grę i zagrożony dyscyplinarną zsyłką stara ...

04 kwietnia 2018

RECENZJA

Grzech, Max Czornyj

Jaki typ czytelnika odnajdzie się w lekturze „Grzechu”? Każdy sympatyk mocnych wrażeń, któremu nie wadzą makabryczne, brutalne opisy czy sadystyczny oprawca. Kto ...

09 listopada 2017

NOWOŚĆ

Grzech, Max Czornyj

„Grzech” to debiutancka powieść Maxa Czornyja. Akcja toczy się w Lublinie, gdzie ktoś porywa kobiety, a ich rodziny otrzymują tajemnicze listy... Powieść ukazała się ...

11 października 2017