Grzęzawisko, Przemysław Żarski

Autor: Justyna Nowicka
Data publikacji: 21 września 2023

Grzęzawisko

Autor: Przemysław Żarski
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Premiera: 12 lipca 2023
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

Wciągająca powieść 

Motyw mokradła, bagna,które grzęzawiska pojawia się dość często w kryminałach, bo to przykład miejsca,  idealnie skrywa tajemnice. Zazwyczaj popełnione przez kogoś zbrodnie. To świetna lokalizacja, by zatuszować błędy, a także… ciało. W jednej z recenzji dotyczących tego tytułu znalazłam trafne określenie: grzęzawisko „zamyka w objęciach cudze grzechy”. Problem zaczyna się wtedy, kiedy tajemnica wypływa na wierzch. 

Z takim problemem musi zmierzyć się Aleksandra Lazar, policjantka, której przypada rozwiązanie zagadki ujawnionych na grzęzawisku kości. Szybko okazuje, że nie jest to nowa sprawa – jej historia sięga ponad dwadzieścia lat wstecz. Wtedy to zaginął Szymon, który spędzał noc w lesie ze znajomymi. Nigdy nie wrócił z tej wycieczki. Na jaw wychodzi wiele tajemnic, zarówno o nim, jak i o ludziach, którzy wtedy z nim byli. Dziś, jako dorośli, niekoniecznie chcą grzebać w młodzieńczych brudach. A tacy ludzie są wyjątkowo zdeterminowani, by ich sekrety nie wyszły na jaw.

Dodatkowym bagażem dla Aleksandry Lazar jest jej skomplikowane życie rodzinne. Kobieta wdała się w romans ze swoim podwładnym i każdego dnia obawia się, by prawda nie wyszła na jaw. Co prawda nie czuje już żadnej więzi z mężem, ale dobro córki nadal pozostaje dla niej priorytetem. Miotając się między teraźniejszością a przyszłością, usiłuje rozwikłać zagadkę znalezionych kości. 

Nie zamierzała ich krzywdzić, lecz ich wspólne życie było iluzją, domkiem z kart, który runie przy słabym podmuchu. Mimo to brnęła w tę fikcję. Nie znosiła społecznych ram, gorsetu, który odbiera dech i krępuje ruchy. Lazar pragnęła się uwolnić, sprawić, by to, co ogląda każdego ranka, zastygło w powietrzu i pękło jak bańka mydlana.

Jest w nowej powieści Żarskiego jeden z moich ulubionych elementów: połączenie przeszłych wydarzeń z obecnymi. W przypadku „Grzęzawiska” dużo bardziej angażująca była dla mnie część osadzona w roku 1996. Zakompleksieni nastolatkowie, zdani na samych siebie, pozbawieni jakiegokolwiek wsparcia – to brzmi jak generator problemów. Śledzenie ich poczynań i podejmowanych przez nich decyzji było dużo bardziej satysfakcjonujące niż życiowe rozterki Lazar. Trzeba jednak przyznać, że młoda policjantka również nie miała łatwego dzieciństwa, a to mogło odcisnąć piętno na jej obecnych decyzjach. Nie sposób się też nie zgodzić, że jej wątpliwości i popełniane przez nią błędy sprawiają, że to bardzo wiarygodna postać. 

W tej powieści mamy do czynienia z wieloma problemami – przemocą domową, brakiem zrozumienia i akceptacji ze strony rówieśników, chęcią przypodobania się im za wszelką cenę. Każdy z nich jest ważny i każdy z nich dotyka w pewien sposób bohaterów. Pozostawieni samym sobie, nie do końca potrafią poradzić sobie w określonych sytuacjach. A to, co z tego wynika, rzutuje nie tylko na nich i ich przyszłość, lecz także na życie pozostałych. Skomplikowane i trudne relacje to zdecydowanie motyw przewodni „Grzęzawiska”. Dialogi i opisy sytuacji są tak sugestywne, że czyta się je z pewną dozą bólu i współczucia.

„Grzęzawisko” wciąga. Szybko zanurzamy się pod powierzchnię tej historii i nie tak łatwo jest z powrotem wypłynąć (czytaj: odłożyć książkę). Wątek kryminalny i wspomniane wyżej problemy społeczne, doprawione literackimi umiejętnościami Przemysława Żarskiego, gwarantują dobrze spędzony czas – przynoszą zagadkę do rozwiązania, ale i moment na refleksję. Fani autora na pewno odnajdą się w tej powieści, a nowe osoby zachęci do poznania kolejnych tego autorstwa.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Grzęzawisko" Przemysław Żarski

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Grzęzawisko, Przemysław Żarski

Opowieść o samotności, braku akceptacji i naiwnej wierze w świat, który dawno przeminął.

12 lipca 2023

RECENZJA

Gabinet luster, Przemysław Żarski

Czytając tę powieść, naprawdę poczujecie się, jakbyście byli w gabinecie luster. Nic nie będzie takie, jakim wyda się na początku

17 czerwca 2022

NOWOŚĆ

Gabinet luster, Przemysław Żarski

Opowieść o chłopaku, który zniknął, i dziewczynce, która już na zawsze została obarczona ciężarem tej nieobecności.

04 maja 2022

NOWOŚĆ

Brawurowy finał cyklu Przemysława Żarskiego. Premier

W styczniowy wieczór śledczy znajdują rozkopany dół, a w nim ludzkie kości. Kilka dni później na drugim końcu miasta samobójstwo popełnia młoda kobieta. Robert Kreft ...

02 czerwca 2021

RECENZJA

Blizna, Przemysław Żarski

To, że czytając środkowy tom serii, miałam ochotę natychmiast wrócić do początku, oznacza, że autor niewątpliwie wykonał fantastyczną robotę.

15 października 2020

NOWOŚĆ

Blizna, Przemysław Żarski

Po każdej traumie zostaje blizna…

02 września 2020

NOWOŚĆ

Ślad, Przemysław Żarski

Każda zbrodnia zostawia ślad… Przemysław Żarski powraca w wielkim stylu!

12 lutego 2020