Dolina, Bernard Minier

Autor: Anna Mazur
Data publikacji: 26 października 2020

Dolina

Autor: Bernard Minier
Przekład: Monika Szewc-Osiecka
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Premiera: 29 września 2020
Liczba stron: 400

Bernard Minier

Bernard Minier urodził się 26 sierpnia 1960 roku w Béziers. Dorastał w Montréjeau, niewielkiej (liczącej około 3 tysięcy mieszkańców) miejscowości u podnóża Pirenejów. Chęć pisania odkrył w sobie już jako siedmiolatek, kiedy w szkole usłyszał nauczyciela czytającego „Robinsona Cruso...

czytaj więcej

W potrzasku

 „Dolina” to szósta odsłona przygód Martina Servaza, policjanta z Tuluzy. Wracamy w okolice wydarzeń znanych czytelnikom z „Bielszego odcienia śmierci”, pierwszej części cyklu, z tą różnicą, że tym razem śledzimy pirenejską dolinę nie podczas mroźnej zimy, a w bardzo upalny początek lata. To tam dochodzi do brutalnych morderstw, których ofiarami padają młodzi mężczyźni. Oprawa tych zbrodni przypomina teatralne inscenizacje z najmroczniejszych spektakli, których demiurgiem mógłby być sam szatan. 

W środek tych wydarzeń trafia Servaz. Nie jest to rejon jego jurysdykcji, poza tym mężczyzna akurat jest pozbawiony odznaki i broni i oczekuje na posiedzenie komisji dyscyplinarnej, w związku z wydarzeniami z poprzedniej części cyklu. Do doliny trafia po telefonie, który odbiera pewnej nocy. Dzwoni do niego Marianne, kobieta z jego przeszłości, i przerażona błaga go o pomoc. Marianne została porwana kilka lat wcześniej, a z krótkiej telefonicznej relacji wynika, że wreszcie udało jej się uciec z niewoli. Martin bez zastanowienia rzuca wszystko i jedzie do Aiguesvives w Pirenejach. Wkrótce po jego przyjeździe dochodzi do wybuchu w okolicznych kamieniołomach, skutkującego osunięciem się skał i blokadą jedynej drogi prowadzącej do i z miasteczka. Servaz zostaje uwięziony w dolinie z… mordercą.

Bernard Minier stoi na podium w moim osobistym rankingu najlepszych współczesnych autorów kryminałów. Na każdą jego książkę czekam z niecierpliwością, doskonale znaną molom książkowym. Opowieści Francuza łączą inteligentne, przemyślane, nieprzesadzone intrygi kryminalne,  dopracowany język, wstawki dotyczące szeroko pojętej sztuki oraz mądre dygresje wynikające z obserwacji współczesnego świata. Po jego książki zawsze sięgam ze spokojem, że mnie nie zawiodą. 

I tym razem Minier zaserwował mi smakowitą literacką ucztę. Zaprosił do dusznej doliny w Pirenejach – dusznej zarówno pod względem temperatury, jak i atmosfery. W menu otrzymałam makabrycznie inscenizowane zbrodnie, lokalne, ale i tajemnicze opactwo mnichów, specyficzną doktor psychiatrii, odciętą od świata dolinę, zamkniętą w niej i coraz bardziej nerwową małą społeczność, a także ducha przeszłości, dyszącego głównemu bohaterowi w kark. Mimo nagromadzenia tych elementów wszystko tworzy idealną całość. I nawet jeśli niektóre z poprzednich uczt przygotowanych przez Miniera smakowały mi bardziej, to tę również zaliczam do niezwykle udanych. 

Kolejny raz Bernard Minier pokazał, że książki sygnowane jego nazwiskiem to pewnik dobrej lektury. Kolejny raz pokazał również, że kryminał, który na pozór należy do lżejszej literatury – wszak jest nastawiony na rozrywkę – nie oznacza niskiego stylu. I po raz kolejny uświadomił czytelnikom, że jest nie tylko doskonałym reżyserem swoich kryminalnych opowieści, lecz także świetnym obserwatorem świata oraz ludzkiej natury, zarówno z jej jasną, jak i mroczną stroną. Zasmucił mnie jedynie fakt, iż koniec „Doliny” nasuwa przypuszczenie, że to już ostatnia powieść z serii. Oby niesłuszne!

Wierzę w potwory, które czają się w głębi naszego jestestwa i czekają, aż coś je obudzi. Wierzę w ciemności, którym zależy na zdławieniu świata. Wierzę w Słowo i Miłość, które są potężnym lekarstwem na zło. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Dolina" Bernard Minier

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Spirala zła, Bernard Minier

„Spirala zła” to opowieść o tym, jak scenariusz filmowy, najmroczniejszy z możliwych, staje się rzeczywistością.

23 maja 2024

RECENZJA

Lucia, Bernard Minier

„Lucia” ma wszystko, co mieć powinna rasowa, inteligentna powieść kryminalna.

30 marca 2023

NOWOŚĆ

Lucia, Bernard Minier

Pierwszy tom nowej serii z porucznik Lucią Guerrero. Nietuzinkowa policjantka na tropie wyrafinowanego mordercy!

21 lutego 2023

RECENZJA

Polowanie, Bernard Minier

Najnowsza książka Bernarda Miniera po raz kolejny pokazuje, że ten pisarz potrafi stworzyć historię dopracowaną w każdym elemencie.

03 stycznia 2022

WYDARZENIE

Spotkanie z Bernardem Minierem

Zapraszamy na spotkanie z Bernardem Minierem!

19 listopada 2021

NOWOŚĆ

Polowanie, Bernard Minier

Martin Servaz walczy o honor i własne życie.

09 listopada 2021

NOWOŚĆ

Dolina, Bernard Minier

Laureat Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru powraca z nowym śledztwem Martina Servaza!

29 września 2020

RECENZJA

Na krawędzi otchłani, Bernard Minier

„Na krawędzi otchłani” to pełnokrwista, rzetelna powieść, która poza misternie skonstruowaną intrygą, poza zbrodnią i łamigłówką kryminalną pokazuje również ...

02 grudnia 2019

NOWOŚĆ

Na krawędzi otchłani, Bernard Minier

Witajcie w Hongkongu! Witajcie w najbardziej tajemniczej firmie świata! Witajcie… na krawędzi otchłani!

15 listopada 2019

WYWIAD

Wywiad z Bernardem Minierem

Mamy dla Was rozmowę z Bernardem Minierem - tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru!

10 czerwca 2019

WYDARZENIE

Bernard Minier laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Ka

Mamy dla Was świetne wieści: tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej za całokształt twórczości, będzie Bernard Minier!

10 kwietnia 2019

RECENZJA

Siostry, Bernard Minier

Gdybym miała jednym zdaniem opisać „Siostry”, byłoby to: powieść, która nie idzie na łatwiznę.

21 lutego 2019

NOWOŚĆ

Siostry, Bernard Minier

Dziś pod naszym patronatem ukazała się piąta część cyklu o komendancie Martinie Servazie, „Siostry”.

15 stycznia 2019

RECENZJA

Noc, Bernard Minier

Bez namysłu stwierdzam, że Minier znajduje się w mojej ścisłej czołówce ulubionych „kryminalistów”. Odkąd kilka lat temu przeczytałam znakomity „Bielszy odcień ...

15 marca 2018

NOWOŚĆ

Noc, Bernard Minier

„Noc” Bernarda Miniera to czwarta część cyklu z komendantem Servazem i jego przerażające starcie z Hirtmannem. Powieść ukazała się pod naszym patronatem.

30 stycznia 2018

RECENZJA

Paskudna historia, Bernard Minier

Lektura „Paskudnej historii” pozwoliła mi zrozumieć fenomen popularności powieści Bernarda Miniera. Historia opowiedziana w najnowszej książce francuskiego autora jest ...

23 listopada 2015

NOWOŚĆ

Paskudna historia, Bernard Minier

Kilka dni temu do księgarń trafiła najnowsza książka Bernarda Miniera, „Paskudna historia”. Francuski pisarz wrócił do polskich czytelników z kolejnym trzymającym w ...

09 października 2015

NOWOŚĆ

Nie gaś światła, Bernard Minier

"Nie gaś światła" to trzecia część przygód komisarza Martina Servaza, których autorem jest francuski pisarz Bernard Minier. To także thriller o manipulacji i osaczeniu. 

23 września 2014

RECENZJA

Krąg, Bernard Minier

Jeśli ktoś lubi takie ponure, mroczne, duszne historie i kryminały poruszające trudne problemy społeczne, to „Krąg” spełnia wszystkie jego czytelnicze zachcianki.

22 maja 2013

RECENZJA

Bielszy odcień śmierci, Bernard Minier

Mimo że „Bielszy odcień śmierci” miejscami może jest zbyt rozwlekły, okazuje się bardzo wciągający.

15 maja 2013

NOWOŚĆ

Krąg, Bernard Minier

"Krąg" to drugi, po debiutanckim "Bielszym odcieniu śmierci", thriller francuskiego pisarza Bernarda Miniera.

07 maja 2013

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Bielszy odcień śmierci, Bernard

Każdy debiut to dla mnie, czytelnika, niespodzianka, pięknie zapakowany prezent, budzący ciekawość: co też autor chce mi ofiarować? Od pierwszego kontaktu zależy, czy z ...

17 kwietnia 2012

NOWOŚĆ

Bielszy odcień śmierci, Bernard Minier

 Jutro premiera francuskiego thrillera. "Bielszy odcień śmierci" to debiut bernarda Miniera, za który francuski pisarz otrzymał nagrodę dla najlepszego francuskiego ...

21 lutego 2012