Dlaczego mnie zabiłaś?, Andrzej Marek Grabowski

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 26 września 2022

Dlaczego mnie zabiłaś?

Autor: Andrzej Marek Grabowski
Wydawnictwo: Szelest
Premiera: 03 sierpnia 2022
Liczba stron: 532

Śmierć to nie koniec 

Twórczość Andrzeja Marka Grabowskiego znają wszyscy urodzeni w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, choć niekoniecznie o tym wiedzą. Ale kto wychowany w ostatnich dekadach XX wieku nie śpiewał nigdy „Kulfon, Kulfon, co z ciebie wyrośnie?” albo „witaminki, witaminki, dla chłopczyka i dziewczynki”? Kto nie kojarzy Fasolek? To właśnie Grabowski jest założycielem tego zespołu i autorem słów do wielu (około 500!) dziecięcych przebojów. Ma też na swoim koncie kilka książek dla dzieci. „Dlaczego mnie zabiłaś?” to pierwsza jego publikacja skierowana do dorosłych czytelników – bo to powieść kryminalna.

Tyle że książka Grabowskiego nie jest typową przedstawicielką gatunku. Od innych kryminałów odróżnia ją fakt, że narratorką dużych partii jest kobieta, która w pierwszym rozdziale… zostaje zabita. Konkretnie: zastrzelona na parkowej ławce. Marcela Mącka wybrała się tam, by zjeść lunch, ciesząc się promieniami słońca. Była przeciętną trzydziestolatką z problemami: miała pracę, której nie lubiła, kredyt do spłacenia i niewiernego męża. Mimo to starała się cieszyć się życiem. Dlaczego ktoś tak brutalnie ją go pozbawił? Sama Marcela nie widziała, kto pociągnął za spust, dlatego teraz, z zaświatów, postanawia odkryć prawdę o swojej śmierci – próbując równocześnie odnaleźć się w nowej sytuacji (bo przecież nigdy wcześniej nie była duchem). Tymczasem na Ziemi toczy się śledztwo w sprawie zabójstwa kobiety, które prowadzi komisarz Leszek Lipski. 

Znajdziemy w tej powieści właściwie wszystkie elementy klasycznego kryminału. Począwszy od, rzecz jasna, zbrodni. Dalej: wnikliwe śledztwo – komisarz Lipski i grupa podległych mu policjantów walczą z upływającym zbyt szybko czasem, prowadzącymi donikąd tropami, świadkami, którzy wcale nie są chętni do współpracy… Smutna policyjna rzeczywistość, chciałoby się powiedzieć. Jednocześnie, jak to często w kryminałach bywa, autor sporo miejsca poświęca na przedstawienie śledczych, starając się, by stworzone przezeń postaci wypadły wiarygodnie. Nie w każdym przypadku mu się to udaje, bo taki Kowal jest wcieleniem stereotypu (szowinista, macho, brutal i bumelant). Niemniej sam Lipski, jak przystało na powieściowego detektywa, wypada świetnie: inteligentny, dociekliwy, do tego z muzyczną pasją, ale jednocześnie niepozbawiony słabości. Dlatego właśnie z przyjemnością śledzimy jego kolejne kroki i odkrycia związane ze zbrodnią. 

Z równą przyjemnością robi to sama ofiara. Marcela obserwuje działania komisarza i równolegle prowadzi śledztwo w swoim świecie (czy raczej: zaświatach), korzystając z pomocy innych zmarłych. To właśnie ta część sprawia, że powieść Grabowskiego zdecydowanie odstaje od innych kryminałów. Ale nie tylko ona. Uroczy, pozytywny, łagodny – to nie są określenia, które kojarzylibyśmy z powieścią kryminalną. Można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że stoją w opozycji do tego gatunku. Tymczasem „Dlaczego mnie zabiłaś?” można opisać tymi właśnie słowami. Co ciekawe, humor i ciepło płynące z kolejnych stron książki wcale nie gryzą się z kryminalną konwencją, wprost przeciwnie: doskonale ją uzupełniają. Przy czym trzeba podkreślić, że wcale nie czynią z „Dlaczego mnie zabiłaś?” komedii kryminalnej. W komedii humor musi być bowiem równorzędny wobec warstwy kryminalnej (czasem nawet jest od niej ważniejszy) – tutaj zaś pozostaje raczej dodatkiem do pełnoprawnej intrygi. 

Właściwie jedyną wadą kryminalnego debiutu Andrzeja Marka Grabowskiego jest dla mnie… tytuł. Owszem, kładzie nacisk na najważniejsze pytanie tej powieści, czyli nie: kto zabił, tylko właśnie: dlaczego, niemniej sam tytuł nie skłoniłby mnie do zdjęcia tej książki z półki. Dlatego cieszę się, że zaintrygował mnie opis – dzięki temu miałam okazję spotkać się z książką, która jednocześnie wpisuje się w gatunkowe ramy i je rozsadza. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Dlaczego mnie zabiłaś?" Andrzej Marek Grabowski

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Dlaczego mnie zabiłaś?, Andrzej Marek Grabowski

Marcela ma sporo kłopotów, jednak niespodziewane zdarzenie sprawia, że wszystkie jej problemy w jednej chwili znikają, a młoda kobieta zaczyna uczestniczyć w śledztwie ...

05 sierpnia 2022