Debiutanka, Marta Zaborowska

Autor: Justyna Nowicka
Data publikacji: 19 lipca 2022

Debiutantka

Autor: Marta Zaborowska
Wydawnictwo: Czarna Owca
Premiera: 01 czerwca 2022
Liczba stron: 528

Za wszelką cenę

Powrót do kolejnego tomu serii zawsze jest trudny. Przed rozpoczęciem lektury często towarzyszą mi obawy i wątpliwości, czy udało się utrzymać wszystko to, co sprawiało, że historia znalazła się na szczycie. Po raz trzeci już mam przyjemność recenzować powieść będącą kolejną odsłoną pokręconych przygód Julii Krawiec. Poprzedni wpis zakończyłam nadzieją na jak najszybsze powstanie tomu szóstego, bo zakończenie „Bez powrotu” zostawiło mnie w głębokim niedosycie. Czy to, co zostałam w „Debiutantce”, warte było czekania?

Tym razem Julia wysyła Sylwię i swoich rodziców na dwutygodniowe wakacje w Zakopanem. Liczy na chwilę spokoju, relaksu i przestrzeni tylko dla siebie – bez buntującej się nastolatki i wszystkowiedzącej matki, która stara się zawiadywać życiem córki i wnuczki. Jeśli znacie Krawiec, to prawdopodobnie domyślacie się, że z jej planów nici. Już w drodze powrotnej z dworca udaje jej się trafić w sam środek kolejnego śledztwa. Przez przypadek zauważa samochód Górnego i postanawia sprawdzić, o co chodzi. A chodzi o interwencję, której celem jest odnalezienie córki wysoko postawionego, konserwatywnego i stanowczego polityka – Łukasza Lewickiego. Sara uciekła z domu parę miesięcy wcześniej i jak dotąd nie udało się jej odnaleźć. Ojciec, który przysłuchuje się rozmowie Julii i Adama, prosi kobietę o pomoc. Gwarantuje pełne wsparcie finansowe, byle tylko udało jej się odnaleźć nastolatkę. Krawiec podejmuje się wyzwania (zdziwieni?) i szybko odkrywa, że dobro córki nie jest jedyną motywacją ojca. A już na pewno nie tą najważniejszą. Lewicki chce uniknąć skandalu, bo jest przekonany, że zniknięcie córki źle wpłynie na jego karierę. A że dość szybko rodzi się podejrzenie, jakoby Sara była zamieszana w seksbiznes, jego obawy mogą być uzasadnione. 

Wątków mamy w tej powieści kilka: wspomniane już zaginięcie Sary Lewickiej, odnajdywane przez ekipę Górnego zwłoki młodych kobiet (za które ewidentnie odpowiada jeden sprawca – dziewczyny są bowiem ubrane w identyczne białe koszule i mają na szyjach medaliki) oraz dziwny konflikt trzech chłopaków mieszkających w kampinoskiej wsi. Standardowo na początku wydaje się, że tych historii nic nie łączy (no, może z wyjątkiem Sary i młodych ofiar pogrzebanych w lesie). Tu faktycznie można dać się ponieść wyobraźni i próbować utkać parę wiarygodnych intryg. Jednak wątek Muńka, Alka i Kostka zdaje się być daleki od opisanych wyżej. Czytacie kryminały, więc wiecie, że prędzej czy później te nici zaczną się ze sobą splatać. Zaręczam wam jednak, że nie powinniście zbyt szybko wierzyć, że odkryliście prawdę. 

Powieść dobitnie pokazuje, jak wiele krzywdy można wyrządzić komuś, nie pozwalając mu żyć własnym życiem. I nie mam tu na myśli tylko konserwatywnego ojca, bo na jego miejsce moglibyśmy podstawić w powieści kogokolwiek. Problemem jest to, że w imię własnych przekonań, wartości i humorów dajemy sobie prawo do ustawiania czyjegoś życia. Na jakiej podstawie? W „Debiutantce” mamy szansę przekonać się, jak działa taka krótkowzroczność, ile cierpienia i problemów może przysporzyć. 

Tutejsi ludzi są tacy ciemni. Zdawałoby się, że dwudziesty pierwszy wiek, że żyjemy w centrum Europy […]. Ale owszem, ja też słyszałam o diable, co to niby rzuca urok i sprowadza nieszczęścia. Prawda jest taka, że wszystko, co złe, dzieje się przez ludzką nikczemność. Ludzie sami na siebie bicz kręcą, ale gdy dojdzie do nieszczęścia, zrzucają winę na Szatana.

Powyższy cytat w zupełności oddaje istotę tej powieści. Zasadę, w myśl której dobre rzeczy dzieją się dlatego, że na nie zasłużyliśmy, a złe powoduje jakaś siła wyższa, która jest od nas niezależna i po prostu rzuca nam kłody pod nogi. Za co? Dlaczego? Przecież my tylko chcieliśmy dobrze i to nawet nie dla siebie, dla innych! 

Jedyne, czego zabrakło mi w tej odsłonie cyklu Marty Zaborowskiej, to mocniejsze pociągnięcie wątku Julii i Maciejewskiego. Pojawia się on głównie za sprawą Michaliny Bodnar, która odwiedza swoją przyjaciółkę i relacjonuje Krawiec, co dzieje się u doktora i jego żony. Zdaję sobie jednak sprawę, że to moje subiektywne odczucie, bo wątek został poprowadzony realistycznie. Tom zakończył się jednak znów w sposób, który nie pozostawia innej reakcji – chcę więcej!  Mój powrót do świata Julii Krawiec okazał się udany. Poczułam się jak w domu, jak w miejscu, które znam i od którego się nie odzwyczaiłam. Wpadłam w przestrzeń, która jednocześnie jest mi dobrze znana i nieodkryta, tajemnicza, pełna zagadek oraz zaskoczeń. „Debiutantka” to moja faworytka wśród sześciotomowego cyklu. Czy siódma część zmagań Julii z jej życiem to zmieni? Czas pokaże.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Debiutantka" Marta Zaborowska

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Debiutantka, Marta Zaborowska

„Debiutantka” to szósty tom serii kryminalnej z bezkompromisową Julią Krawiec.

01 czerwca 2022

RECENZJA

Bez powrotu, Marta Zaborowska

Historie tkane są u Zaborowskiej powoli, ale z niesłabnącym napięciem.

11 lutego 2022

NOWOŚĆ

Bez powrotu, Marta Zaborowska

Marta Zaborowska po raz kolejny daje nam kryminał pełen trudnych pytań i ujawnia prawdę o ciemnej stronie ludzkiej natury.

20 lipca 2021

RECENZJA

Czarne ziarno, Marta Zaborowska

Wykreowanie bohatera, z którym czytelnik jest w stanie się utożsamić, to sztuka. Dlatego z całą stanowczością i czystym sumieniem zapraszam was do świata Julii Krawiec.

16 grudnia 2020

NOWOŚĆ

Czarne ziarno, Marta Zaborowska

Marta Zaborowska powraca do świata bezkompromisowej detektyw Julii Krawiec.

14 października 2020

NOWOŚĆ

Lęki podskórne, Marta Zaborowska

"Lęki podskórne" to thriller psychologiczny z rozbudowanym wątkiem kryminalnym. Wielopłaszczyznowa opowieść bazuje na pragnieniach i lękach, które codziennie towarzyszą ...

29 maja 2019

NOWOŚĆ

Jej wszystkie śmierci, Marta Zaborowska

Erwin Cis wymazał z pamięci swoją przeszłość. Kiedy pewnego dnia podnosi słuchawkę telefonu, dowiaduje się, że ktoś dla niego ważny pozostawił przesyłkę...

20 grudnia 2017

NOWOŚĆ

Gwiazdozbiór, Marta Zaborowska

"Gwiazdozbiór" to trzecia powieść Marty Zaborowskiej, której bohaterką jest detektyw Julia Krawiec.

04 listopada 2015

NOWOŚĆ

Uśpienie, Marta Zaborowska

"Uśpienie" to powieściowy debiut Marty Zaborowskiej. Jego tematem jest śledztwo w sprawie zabóstwa lekarza z kliniki psychiatrycznej.

10 lipca 2013