Bardzo zimna wiosna, Katarzyna Tubylewicz

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 23 kwietnia 2020

Bardzo zimna wiosna

Autor: Katarzyna Tubylewicz
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 25 marca 2020
Liczba stron: 336
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

Skandynawia po polsku

Jasne, że powieści kryminalne z Północy to nie jednolita masa. A jednak kiedy słyszę „kryminał skandynawski”, w mojej głowie rodzi się ciąg skojarzeń: ciężka atmosfera, pogłębiona psychologia postaci z depresją i nałogami, ponure tajemnice kryjące się w przeszłości… Dlaczego o tym piszę, recenzując polską powieść? Otóż Katarzynie Tubylewicz udało się stworzyć kryminał do gruntu skandynawski. Wystarczy jednak spojrzeć na biografię autorki, by przestać się dziwić: tłumaczka z języka szwedzkiego, była dyrektorka Instytutu Polskiego w Sztokholmie, wykładowczyni na Uniwersytecie Sztokholmskim… Nic dziwnego, że jej pierwszy kryminał jest przesiąknięty wpływami z Północy.

Autorka przenosi nas do Sztokholmu. Osiemdziesięciokilkuletnia Greta Sjöwall, Niemka z pochodzenia, od wielu lat mieszkająca w Szwecji, zostaje w brutalny sposób zamordowana. Przez lata dorobiła się majątku – a zapewne również wrogów, bo wieloletnia walka o godne życie wyrobiła w niej twardy charakter. Prowadzący śledztwo w sprawie zabójstwa Jens Vikander i Björn Fagel nie mają łatwego zadania. Oczywiście w pierwszej kolejności przyglądają się rodzinie – córce Grety i jej mężowi, a także opiekunce staruszki, przybyłej z Polski Ewie. Jednak zainteresowanie obu policjantów szybko przestaje być czysto zawodowe – Ewa jest bowiem bardzo interesującą kobietą…

Zgoda, jest to powieść mocno bazująca na schemacie „kryminału skandynawskiego”. Autorka wzięła jednak z niego to, co najlepsze. Mamy więc po pierwsze współczesną zbrodnię, której źródło tkwi w przeszłości, tutaj tużpowojennej (o czym dowiadujemy się z fragmentów dziennika Grety, pokazujących, że jej życie nie było usłane różami). Po drugie: rysunek psychologiczny bohaterów jest mocno pogłębiony, dzięki czemu w książkowe postaci po prostu się wierzy. Wszyscy są tu po przejściach – począwszy od samej ofiary, przez jej córkę, zięcia i opiekunkę, na policjantach skończywszy. Przyznaję: na mnie akurat największe wrażenie zrobił inspektor Jens Vikander, może nieco przerysowany, ale na swój sposób uroczy – to wielki facet z sercem na dłoni i połamaną przeszłością. Dodajmy do tego skomplikowane relacje rodzinne, których w „Bardzo zimnej wiośnie” zdecydowanie nie brakuje, a otrzymamy powieść, jaką zwykliśmy mieć na myśli, mówiąc: kryminał skandynawski.

Trzeba wspomnieć jeszcze o jednym elemencie, również często obecnym w literaturze z Północy: dobrze zarysowanym tle społeczno-obyczajowym. Autorka sporo pisze o życiu współczesnych mieszkańców Szwecji i o realiach politycznych w kraju, a także o kiepskiej sytuacji szwedzkiej policji po jej reformie (to właśnie szwedzkim policjantom dedykowana jest powieść). Z książki jasno wynika, że ten skandynawski kraj nie jest krainą mlekiem i miodem płynącą, jak powszechnie się uważa, a jego historia nie jest wcale tak jasna, jak chcieliby niektórzy. Ze Szwecją jest bowiem podobnie jak z bohaterami „Bardzo zimnej wiosny”: z wierzchu wszystko wygląda pięknie, ale pod powierzchnią kryje się brud. Wydaje mi się, Katarzyna Tubylewicz włożyła w usta Grety słowa, które kierowały nią przy pisaniu powieści: 

Nie umiem do końca wytłumaczyć dlaczego, ale wydaje mi się konieczne, żeby o tym głośno mówić. O tym, że za dobrem też może chować się zło.

Uniwersalność poruszanych problemów i możliwość choćby częściowej identyfikacji z bohaterami to elementy, które przyciągają czytelników do powieści z Północy – i do „Bardzo zimnej wiosny”. Nie jest to, rzecz jasna, kryminał idealny – dialogi bywają nienaturalne, a niektóre wątki powinny według mnie zostać mocniej rozwinięte. To jednak zaledwie drobne zgrzyty w naprawdę dobrej powieści. Krótko mówiąc: świetna ta Szwecja w polskim wydaniu! Dlatego mam nadzieję, że to nie było ostatnie kryminalne słowo Katarzyny Tubylewicz. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Bardzo zimna wiosna" Katarzyna Tubylewicz

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Bardzo zimna wiosna, Katarzyna Tubylewicz

„Bardzo zimna wiosna” to powieść kryminalna, której akcja toczy się we współczesnym Sztokholmie. Premiera już dziś!

25 marca 2020