Balladyna

Autor: Karolina Mondel
Data publikacji: 16 lipca 2020

Balladyna

Autor: Max Czornyj, Gaja Grzegorzewska, Robert Małecki, Łukasz Orbitowski, Małgorzata Rogala, Alek Rogoziński, Marek Stelar, Marcel Woźniak
Wydawnictwo: Filia
Premiera: 30 października 2019
Liczba stron: 434

Balladyna niejedno ma imię

„Balladyna” to zbiór opowiadań kryminalnych, których autorami są: Max Czornyj, Gaja Grzegorzewska, Robert Małecki, Łukasz Orbitowski, Małgorzata Rogala, Alek Rogoziński, Marek Stelar oraz Marcel Woźniak. Łatwo domyślić się, że główną inspiracją dla tej antologii był utwór Juliusza Słowackiego o tym samym tytule. Odwołanie do klasycznego motywu pokazuje, że jest on ponadczasowy, a bohaterki współczesnych opowieści mogą być równie brutalne i okrutne, choć czasem przybierają zupełnie inne imiona.

Balladyna jest postacią literacką, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. W dziewiętnastowiecznym dramacie dała się poznać jako kobieta brutalna, zarozumiała, bezwzględna i nikczemna. Po trupach dążyła do zamierzonego celu, a żądza władzy determinowała jej działania. Była manipulantką, której udawało się oszukiwać wszystkich dookoła. Nie powinno więc dziwić, że tak wyrazista przedstawicielka płci żeńskiej staje się pierwowzorem dla bohaterek występujących we współczesnych utworach – tak jak w opowiadaniach wchodzących w skład tej antologii, gdzie wątek kryminalny występuje na tle obyczajowym, jest powiązany z fabułą fantastyczną, a także z science fiction. Każda z tych opowieści jest oryginalna i ma samodzielną wartość. Jednocześnie cały zbiór stanowi spójną całość, w której jeden motyw ukazany z różnych perspektyw został zinterpretowany i opisany przez ośmiu autorów w charakterystyczny dla nich sposób. To nieszablonowe i świeże spojrzenie na klasyczną historię.

Największą zaletą tej antologii – podobnie jak wszystkich innych – jest możliwość zapoznania się z twórczością różnych autorów tworzących w tym samym gatunku. Z jednej strony to oczywiście szansa na przeczytanie nowego utworu naszych literackich idoli, których styl bardzo dobrze znamy i podziwiamy. Dlatego i tym razem Robert Małecki oraz Małgorzata Rogala mnie nie zawiedli. Z drugiej strony niezwykle istotny jest fakt, że dzięki lekturze takiego zbioru opowiadań możemy poznać umiejętności pisarskie twórców, z którymi dotąd nie było nam po drodze. Nawet jedno krótkie opowiadanie może stać się impulsem do bliższego przyjrzenia się ich twórczości. U mnie na pewno będzie tak z książkami Łukasza Orbitowskiego i Alka Rogozińskiego, z którymi w „Balladynie” spotkałam się po raz pierwszy – ale już teraz wiem, że nie ostatni.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie opowiadania w tym zbiorze reprezentują ten sam poziom. Niektóre z nich raczej nie pozostaną na długo w mojej pamięci, z kolei inne zdecydowanie zasługują na słowa uznania. Moimi faworytami w tym zestawieniu są teksty Łukasza Orbitowskiego, Małgorzaty Rogali, Roberta Małeckiego i Alka Rogozińskiego. Ich opowiadaniami byłam najbardziej zaintrygowana i żałowałam, że tak szybko się skończyły. Moim zdaniem „Opowieść pioruna”, „Beata”, „Gra” oraz „Królowa” mają potencjał, aby stać się nieco bardziej rozbudowanymi powieściami, które pozwoliłyby dokładniej zapoznać się z losami bohaterów. To właśnie dla tych świetnych historii warto było sięgnąć po „Balladynę”. Musicie jednak sami się przekonać, które z opowiadań zamieszczonych w antologii najbardziej przypadnie wam do gustu. 

Na koniec podpowiem tylko, że jeśli ostatni raz mieliście do czynienia z przytoczonym utworem Juliusza Słowackiego w czasach szkolnych, dobrym pomysłem będzie odświeżenie tej lektury. Taki krok pozwoli ze zdecydowanie większą łatwością odszukać w opowiadaniach nawiązania do oryginału i trafnie odczytać motywy wykorzystane przez autorów. A jest ich sporo: postać tytułowej bohaterki czy symboliczne owoce, czyli maliny, to tylko niektóre z nich. Jedno jest pewne – na nudę nie ma co liczyć. Różnorodność ujęcia tego samego tematu przez ośmiu różnych autorów każdemu zapewni chwile pełne satysfakcjonującej kryminalnej zabawy.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Balladyna" Max Czornyj, Gaja Grzegorzewska, Robert Małecki, Łukasz Orbitowski, Małgorzata Rogala, Alek Rogoziński, Marek Stelar, Marcel Woźniak

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Balladyna

Ośmiu polskich autorów odsłania współczesne oblicze Balladyny!

05 listopada 2019