Warszawianka. Od zmierzchu do świtu

Autor: materiały wydawcy
Data publikacji: 09 września 2021

Warszawianka. Od zmierzchu do świtu

Autor: Ida Żmiejewska
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Premiera: 01 września 2021
Liczba stron: 432

Karnawał 1894 roku. Warszawa bawi się w najlepsze. Każdego dnia w wielkich salach i domach prywatnych odbywają się przyjęcia, rauty i maskarady. Matki robią wszystko, aby znaleźć odpowiednich mężów dla córek, a ojcowie liczą ruble przeznaczone na posagi.

Radosny nastrój przerywa morderstwo. W trakcie balu w Resursie Obywatelskiej ginie Józefina Majerowa, wyrocznia w sprawach mody oraz autorka rubryki towarzyskiej w jednej z warszawskich gazet. Zabójca zniknął w tłumie gości, nie zostawiając śladów.

Młody sędzia śledczy, Jerzy Szuster, robi wszystko, aby rozwikłać sprawę dziwnej zbrodni. Pomaga mu w tym komisarz policji, Aleksander Woronin. Niestety, wysiłki śledczych nie przynoszą efektu. Nikt nie zna tajemnic zmarłej dziennikarki, motywy zbrodni są niejasne, zeznania świadków wykluczają się wzajemnie, podejrzani mają żelazne alibi, a jedynym dowodem rzeczowym jest stłuczona butelka. Wygląda na to, że w krwawej układance brakuje najważniejszych elementów.

Tymczasem ktoś zabija kolejną osobę…

Co łączy dwie z pozoru różne ofiary? Czy rozwiązania zagadki należy szukać w teraźniejszości, czy może w zamierzchłej przeszłości? Jaką rolę w sprawie odgrywa Leontyna Rapacka? Czy pierwsze śledztwo Jerzego Szustra ma szanse zakończyć się sukcesem?

I czy Aleksander Woronin zdoła uporządkować swoje życie osobiste? Najnowsza powieść Idy Żmiejewskiej, której debiutancka Warszawianka zdobyła nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Warszawianka. Od zmierzchu do świtu" Ida Żmiejewska

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Warszawianka. Gdy zgasną światła, Ida Żmiejewska

W drugim tomie jest wszystko to, za co pokochałam tom pierwszy.

29 listopada 2021

RECENZJA

Warszawianka, Ida Żmiejewska

Lektura „Warszawianki” była dla mnie swego rodzaju wyzwaniem, a jednocześnie miłą odskocznią od nadajników GPS i sprawdzania bilingu czy monitoringu miejskiego.

10 czerwca 2021

NOWOŚĆ

Warszawianka. Gdy zgasną światła

Maj 1887 roku. Warszawskim światkiem teatralnym wstrząsa wiadomość, że znana artystka baletu została zasztyletowana.

21 września 2020

NOWOŚĆ

Warszawianka, Ida Żmiejewska

Akcja powieści rozgrywa się w Warszawie, w 1885 roku. Oś intrygi stanowi śledztwo w sprawie śmierci znanego adwokata, którego pewnej listopadowej nocy zamordowano w miejskim ...

20 sierpnia 2019