Sądowe znaki zapytania, Helena Kowalik

Autor: materiały wydawcy
Data publikacji: 19 listopada 2021

Sądowe znaki zapytania

Autor: Helena Kowalik
Wydawnictwo: Muza
Premiera: 17 listopada 2021
Liczba stron: 352

Niewyjaśnione zbrodnie. Zmowy milczenia. Świat korupcji i brutalnych przestępstw. Reporterka sądowa Helena Kowalik opisuje najgłośniejsze zabójstwa, o których mówiła i nadal mówi cała Polska. Autorka krok po kroku przedstawia przełomowe odkrycia w głośnych sprawach karnych. Przytacza zeznania, powołuje się na policyjne poszlaki, bacznie obserwuje przebieg rozpraw, aby w „Sądowych znakach zapytania” dojść do momentu, gdy sędzia ogłasza wyrok. 

Sprawa Jaroszewiczów wstrząsnęła całym krajem. Były polski premier został brutalnie zamordowany w swoim domu. Podczas napadu zginęła również jego żona Alicja Solska-Jaroszewicz. Ciała denatów nosiły znamiona tortur. Reporterka w swojej książce śledzi kolejne tropy prokuratury w poszukiwaniu morderców, porażki śledczych i zeznania świadków – w tym między innymi syna polityka. Demaskując kłamstwa oskarżonych, bałamutne zeznania niektórych świadków, przedstawia weryfikowane przez sąd wersje zdarzeń. A to tylko jedna z wielu spraw, na przykładzie których Helena Kowalik uświadamia czytelnikowi różnicę między osądem ulicy a dochodzeniem do prawdy w ciszy sali sądowej.

Wykorzystana seksualnie szesnastoletnia Ola wyznaje brutalną prawdę – była świadkinią spalenia zwłok zamordowanego, starszego mężczyzny, niejakiego Aleksandra P. Brali w tym udział jej dziewiętnastoletni chłopak i ich wspólna, starsza znajoma, była strażniczka w zakładzie karnym. Kto jest odpowiedzialny za tę bestialską zbrodnię? Dlaczego zeznania tej trójki wykluczają się? Czytelnik nie znajdzie odpowiedzi na początku reportażu. Musi przejść wraz z autorką długą drogę procesowania sądowego aż do momentu, gdy podniesie się z ławy dla publiczności, aby wysłuchać wyroku. Helena Kowalik opisuje około 30 spraw. W każdej zadaje dużo pytań. Odpowiedzi szuka na sali sądowej; czasem trafia też do domów oskarżonych 

„Sądowe znaki zapytania” to nie tylko reportaż o najbrutalniejszych i tajemniczych zbrodniach. To również – a może przede wszystkim – intrygujący zapis dramaturgii procesu sądowego, a także wnikliwie przedstawiony portret psychologiczny ofiary, oprawcy i zeznających. Helena Kowalik wykorzystuje do tego swój doskonały warsztat reporterski, pozostawiając w rękach czytelnika książkę, która przeraża i fascynuje zarazem. 

 

Helena Kowalik – jest autorką kilkunastu książek m.in. zbiorów reportaży: „Wyjście z lasu”, „Wiesz pan, skąd ja jestem?”, „Chleb, który nie bodzie”, „Mielizna” „Warszawa Kryminalna” tom 1 i 2 „Miłość, zbrodnia, kara”, „PeeReL zza krat”, „Przed sądem II RP” „Słynne procesy II Rzeczypospolitej”, oraz powieści: „Człenio”, „Córka Kaina”. Jej utwory znajdują się również w kilkunastu antologiach najlepszych polskich reportaży. Jest laureatką wielu konkursów, wyróżniona m.in.: I Nagrodą im. Ksawerego Pruszyńskiego za osiągnięcia reporterskie, III Nagrodą im. Bolesława Prusa za całokształt pracy w dziennikarstwie, nagrodą w kategorii „Inspiracje Roku 2010” w Ogólnopolskim Radiowym Konkursie Reportażystów „Melchiory”.

 

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Sądowe znaki zapytania" Helena Kowalik

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Sądowe znaki zapytania, Helena Kowalik

Choć reportaże są ostatnio coraz popularniejszym gatunkiem, „Sądowe znaki zapytania” to rzecz nieco inna. Warto sprawdzić, na czym ta inność polega.

27 grudnia 2021