Sądowe znaki zapytania, Helena Kowalik

Autor: materiały wydawcy
Data publikacji: 19 listopada 2021

Sądowe znaki zapytania

Autor: Helena Kowalik
Wydawnictwo: Muza
Premiera: 17 listopada 2021
Liczba stron: 352

Niewyjaśnione zbrodnie. Zmowy milczenia. Świat korupcji i brutalnych przestępstw. Reporterka sądowa Helena Kowalik opisuje najgłośniejsze zabójstwa, o których mówiła i nadal mówi cała Polska. Autorka krok po kroku przedstawia przełomowe odkrycia w głośnych sprawach karnych. Przytacza zeznania, powołuje się na policyjne poszlaki, bacznie obserwuje przebieg rozpraw, aby w „Sądowych znakach zapytania” dojść do momentu, gdy sędzia ogłasza wyrok. 

Sprawa Jaroszewiczów wstrząsnęła całym krajem. Były polski premier został brutalnie zamordowany w swoim domu. Podczas napadu zginęła również jego żona Alicja Solska-Jaroszewicz. Ciała denatów nosiły znamiona tortur. Reporterka w swojej książce śledzi kolejne tropy prokuratury w poszukiwaniu morderców, porażki śledczych i zeznania świadków – w tym między innymi syna polityka. Demaskując kłamstwa oskarżonych, bałamutne zeznania niektórych świadków, przedstawia weryfikowane przez sąd wersje zdarzeń. A to tylko jedna z wielu spraw, na przykładzie których Helena Kowalik uświadamia czytelnikowi różnicę między osądem ulicy a dochodzeniem do prawdy w ciszy sali sądowej.

Wykorzystana seksualnie szesnastoletnia Ola wyznaje brutalną prawdę – była świadkinią spalenia zwłok zamordowanego, starszego mężczyzny, niejakiego Aleksandra P. Brali w tym udział jej dziewiętnastoletni chłopak i ich wspólna, starsza znajoma, była strażniczka w zakładzie karnym. Kto jest odpowiedzialny za tę bestialską zbrodnię? Dlaczego zeznania tej trójki wykluczają się? Czytelnik nie znajdzie odpowiedzi na początku reportażu. Musi przejść wraz z autorką długą drogę procesowania sądowego aż do momentu, gdy podniesie się z ławy dla publiczności, aby wysłuchać wyroku. Helena Kowalik opisuje około 30 spraw. W każdej zadaje dużo pytań. Odpowiedzi szuka na sali sądowej; czasem trafia też do domów oskarżonych 

„Sądowe znaki zapytania” to nie tylko reportaż o najbrutalniejszych i tajemniczych zbrodniach. To również – a może przede wszystkim – intrygujący zapis dramaturgii procesu sądowego, a także wnikliwie przedstawiony portret psychologiczny ofiary, oprawcy i zeznających. Helena Kowalik wykorzystuje do tego swój doskonały warsztat reporterski, pozostawiając w rękach czytelnika książkę, która przeraża i fascynuje zarazem. 

 

Helena Kowalik – jest autorką kilkunastu książek m.in. zbiorów reportaży: „Wyjście z lasu”, „Wiesz pan, skąd ja jestem?”, „Chleb, który nie bodzie”, „Mielizna” „Warszawa Kryminalna” tom 1 i 2 „Miłość, zbrodnia, kara”, „PeeReL zza krat”, „Przed sądem II RP” „Słynne procesy II Rzeczypospolitej”, oraz powieści: „Człenio”, „Córka Kaina”. Jej utwory znajdują się również w kilkunastu antologiach najlepszych polskich reportaży. Jest laureatką wielu konkursów, wyróżniona m.in.: I Nagrodą im. Ksawerego Pruszyńskiego za osiągnięcia reporterskie, III Nagrodą im. Bolesława Prusa za całokształt pracy w dziennikarstwie, nagrodą w kategorii „Inspiracje Roku 2010” w Ogólnopolskim Radiowym Konkursie Reportażystów „Melchiory”.

 

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Sądowe znaki zapytania" Helena Kowalik