NOWA POWIEŚĆ KRYMINALNA LAUREATKI NAGRODY WIELKIEGO KALIBRU 2024
Agnieszka Graca, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru, pokazuje w nowej powieści, że kryminał to nie tylko zagadka do rozwiązania, ale także wnikliwa opowieść o ludzkiej naturze, pełna emocji, napięcia i refleksji nad naszymi najgłębszymi lękami i pragnieniami.
ŻADNA GŁĘBIA NIE POCHŁONIE PRAWDY NA ZAWSZE
Para krakowskich detektywów, Iga Bagińska i Igor Szot, bada zaginięcie kobiety, której ślad urywa się na wiślanych bulwarach. Żadnych świadków, żadnych dowodów, żadnych podejrzanych – tylko pytania.
Czy kobiecie coś się stało? A może jej zniknięcie to wyraz desperacji? Ucieczka od życia, które stało się nieznośne? Pod płaszczykiem wciągającej intrygi kryminalnej Graca kreśli poruszający obraz zwykłego kobiecego losu we współczesnej Polsce i zadaje pytania o to, jak żyjemy i jak chcemy ze sobą żyć.
Graca z charakterystycznym dla siebie literackim kunsztem splata elementy klasycznego kryminału z psychologiczną głębią. Kraków, tak dobrze znany, staje się miastem pełnym cieni i niedopowiedzeń.
„Podniebie” to intensywna, pełna napięcia i wnikliwości opowieść o granicach wytrzymałości, wyborach, które definiują nasze życie, i pragnieniu ucieczki od rzeczywistości, która jest zbyt ciężka do uniesienia.
Agnieszka Graca udowadnia, że nie boi się podejmować kontrowersyjnych tematów, a kryminał, jako gatunek, doskonale wybrzmiewa w kobiecych rejestrach.
Katarzyna Zyskowska, autorka powieści „Nocami krzyczą sarny”
Agnieszka Graca – laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru 2024 za debiutancką powieść kryminalną „Czarny Poniedziałek” oraz licznych konkursów literackich (Festiwal Góry Literatury, Międzynarodowy Festiwal Kryminału, Szkoła Letnich Zabójców, Afera Kryminalna, Empik Go SHORT, konkurs na pomysł kontynuacji sagi „Millennium” zorganizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury „Apostrof”). Swoje opowiadania publikowała w kilku antologiach. Uczestniczka licznych warsztatów i kursów pisarskich (m.in. z Robertem Małeckim, Wojciechem Chmielarzem, Martą Guzowską, Jakubem Żulczykiem). Podwójna filolożka (romanistka i anglistka), absolwentka dziennikarstwa. Przez szesnaście lat pracowała jako nauczycielka języka francuskiego, angielskiego i polskiego dla obcokrajowców. Kocha kryminał oraz taniec irlandzki i szkocki, między innymi sword dance, który – jeśli miecze były niedawno ostrzone – może okazać się diabelnie niebezpieczny. Mieszkała w Gliwicach, obecnie w Krakowie.
Jeśli książka wzbudza silne emocje w czytelniku, to jej autorce lub autorowi można pogratulować dobrze wykonanego zadania. A zatem, pani Agnieszko Graco, gratuluję!
08 lutego 2024
Przesiąknięta nastrojowym krakowskim spleenem opowieść o niespełnionych pragnieniach.
27 września 2023