Pięć. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubę Rozpruwacza

Autor: materiały wydawcy
Data publikacji: 13 maja 2021

Pięć. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubę Rozpruwacza

Autor: Hallie Rubenhold
Przekład: Dorota Konowrocka-Sawa
Wydawnictwo: Poradnia K
Premiera: 05 maja 2021
Liczba stron: 424

Ofiary Kuby Rozpruwacza nigdy nie były „po prostu prostytutkami”. Były córkami, żonami, matkami, siostrami i kochankami. Były kobietami. Były istotami ludzkimi. 

Książka „Pięć. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubę Rozpruwacza” przywraca o nich pamięć.

Polly, Annie, Elizabeth, Catherine i Mary-Jane są znane z tego samego powodu, chociaż nigdy się nie spotkały. Pochodziły z Fleet Street, Knightsbridge, Wolverhampton, Szwecji i Walii. Pisały ballady, prowadziły kawiarnie, mieszkały w wiejskich posiadłościach, wdychały drukarski pył i uciekały przed handlarzami ludźmi. 

Połączyła je data śmierci: 1888.  

Ich morderca nigdy nie został zidentyfikowany, ale dzięki prasie zyskał większy rozgłos niż którakolwiek z nich.

Teraz, w poruszającej opowieści o pięciu kobietach, historyczka Hallie Rubenhold wreszcie wyrównuje rachunki i oddaje bohaterkom ich historie. 

Hallie Rubenhold podjęła się prześledzenia historii pięciu kobiet, których los połączył ten sam mężczyzna: pierwszy w historii opisany seryjny morderca. Choć jego prawdziwej tożsamości nie udało się nigdy ustalić, nigdy także nie odpowiedział za swoje zbrodnie, Kuba Rozpruwacz nadal żyje w masowej wyobraźni i popkulturze. Jego ofiary nigdy zaś nie doczekały się zbyt wiele uwagi – teraz historyczka oddaje im głos w tej popartej starannym researchem książce o feministycznej perspektywie. 

Książka-finalistka Wolfson History Prize, nagrodzona Baillie Gifford Prize i Goodreads Choice Awards for History 2019, wyróżniona jako Hay Festival Book of the Year.

 

HALLIE RUBENHOLD to historyczka, która specjalizuje się w opisywaniu losów kobiet oraz prezentowaniu wydarzeń z przeszłości, które dotąd pozostawały nieodkryte. Korzysta z nieznanych archiwalnych materiałów, by osadzić ofiary w historycznym kontekście, dzięki czemu jej opowieść na zawsze już zmienia narrację o morderstwach. Inne książki Rubenhold to „Lady Worsley’s Whim”, adaptowana przez BBC jako „The Scandalous Lady W.” i „Covent Garden Ladies: the Extraordinary Story of Harris’s List”, która stała się inspiracją dla serialu ITV zatytułowanego „Harlots”. Rubenhold mieszka w Londynie ze swoim mężem. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Pięć. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubę Rozpruwacza" Hallie Rubenhold

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Pięć. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych p

Wybierzcie się do Anglii XIX wieku, wkroczcie w ciemne uliczki Whitechapel i spróbujcie wczuć się w sytuację bohaterek. Nie będzie to łatwe, niemniej bardzo ...

01 lipca 2021