Najlepsze (kryminalne) prezenty

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 30 listopada 2020

Powoli zbliża się czas wybierania prezentów pod choinkę. Przygotowaliśmy małą ściągę dla tych, którzy chcieliby postawić na kryminał – ale liczba nowości wywołuje u nich zawrót głowy. 

Jeśli szukacie kryminału w świątecznej odsłonie, nie może oczywiście obejść się bez klasyki, czyli „Morderstwa w Boże Narodzenie” Agathy Christie. Tym bardziej, że właśnie ukazało się piękne wydanie tej odsłony przygód Herkulesa Poirota! Druga propozycja to „Zbrodnia wigilijna” Georgette Heyer – również klasyczna zagadka kryminalna. A jeśli stawiacie na polskie książki, może spodoba Wam się „Nieboszczyk sam w domu”? To piętnasta książka w dorobku Alka Rogozińskiego, autora znanego z łączenia klasycznych fabuł kryminalnych z dużą dawką czarnego humoru – tym razem w świątecznym entourage’u.

Jako prezenty dla tych, którzy chcieliby nadrobić zaległości w polskim kryminale, polecamy pakiety – jest ich ostatnio w księgarniach mnóstwo, w takiej formie wydano na przykład serię o komisarzu Bernardzie Grossie Roberta Małeckiego, opowieści o chciwości, seksie i pieniądzach Pauliny Świst, a także sześciotomowy cykl z komisarzem Wiktorem Forstem Remigiusza Mroza.

Również wielbiciele historii znajdą wśród nowości coś dla siebie. „Złoty róg” Maryli Szymiczkowej to kolejna odsłona przygód profesorowej Szczupaczyńskiej, tym razem na słynnym krakowskim weselu z 1900 roku. Kilkanaście lat wcześniej, bo w 1887 roku, rozgrywa się akcja drugiej powieści Idy Żmiejewskiej: „Warszawianka. Gdy zgasną światła”. A jeśli wolicie okołowojenne historie, dobrym wyborem może się okazać „Wyspa zero” Jarosława Sokoła.

Na przeciwnym biegunie sytuują się powieści na wskroś współczesne, w których nowoczesne technologie to jeden z bohaterów. Wśród nich między innymi: trzecia część trylogii „Ukryta sieć” Jakuba Szamałka, zatytułowana „Gdziekolwiek spojrzysz”, opowieść o iluzji Instagramowego świata: „Chodź za mną” Joanny Opiat-Bojarskiej, a także „Nie krzycz” Marcela Mossa – rzecz o anonimowej (czy na pewno?) hejterce. 

Dla fanów seriali możemy polecić książki, które stały się ich podstawą bądź przeciwnie: zostały nimi zainspirowane. Do takich należy „Dom z papieru. Dziennik profesora” – escape book, czyli książka, w której trzeba rozwiązywać zagadki, by poznać zakończenie. Katarzyny Bondy stały się podstawą serialu „Żywioły Saszy”, który możemy oglądać zaledwie od kilku dni. No i klasyczna „Rebeka” Daphne Du Maurier z 1938 roku, którą rozsławił swoją ekranizacją Alfred Hitchcock – od niedawna na Netflixie można oglądać serialową wersję tej powieści. 

Jeśli szukacie czegoś dla fanów sztuki, sięgnijcie po kryminały z tym wątkiem. Wśród nich: „Córka nieboszczyka” Joanny Jodełki – pierwsza część kryminalnego cyklu, którego bohaterkami są przyrodnie siostry – konserwatorka dzieł sztuki i charakteryzatorka teatralna, „Niezbity dowód” Małgorzaty Rogali, w którym podążamy śladem drogocennej lampy Tiffany’ego, i „Muzeum luster” Luisa Montero Manglano – thriller o sekretach ukrytych w obrazach Velazqueza, Goi czy Boscha.

W podobnym klimacie jest utrzymany kolejny zestaw propozycji, czyli coś w stylu Dana Browna. Po pierwsze „Poławiacze dusz” Hanni Munzer: sekrety Kościoła i jezuitów, morderstwa, porwania i spiski, uwodzicielscy policjanci i szpieg oraz wielka namiętność, a wszystko pod słonecznym niebem Włoch. Po drugie „Zbawiciel” Leszka Hermana: zagadkowa misja z barwną historią Szczecina w tle. Po trzecie „Zaginiona kronika” Jacka Ostrowskiego: wścibski dziennikarz, tajemniczy sztylet i tajemnicze dokumenty Watykanu.

A może „europejska egzotyka”? W końcu kryminał to nie tylko Skandynawia. Powieść „Chleba, edukacji, wolności” Petrosa Markarisa to trzecia część trylogii kryzysu, w której autor zabiera nas do alternatywnej Grecji. „Złodziejkę opowieści” Michaeli Klevisovej to powieść zza naszej południowej granicy – znakiem firmowym czeskiej pisarki jest intryga bez nadmiaru brutalnych scen i z rozbudowaną psychologią postaci. I również czeska, ale kompletnie inna propozycja, czyli „Bezrożec” Petra Stančíka – szalony kryminał z zabawnymi wątkami erotycznymi, a jednocześnie przewodnik po tajemniczych miejscach Pragi. 

Nieco mniej poważne są też nasze kolejne propozycje. Jako prezenty dla fanów komedii kryminalnej sprawdzą się: „Morderców tropimy w czwartki” Richarda Osmana – ciepła, pełna niewymuszonego humoru i ironicznego brytyjskiego dowcipu komedia kryminalna z uroczymi bohaterami, „Stara zbrodnia nie rdzewieje” Iwony Banach, której bohaterami są ambitni pisarze in spe, oraz „Zagadka drugiej śmierci, czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)” – czytelnicza uczta, na którą Karolina Morawiecka (autorka) zaprasza wraz z Karoliną Morawiecką (bohaterką).

Kolejne propozycje to coś kompletnie innego: historie, które nie uciekają przed mrokiem i brutalnością. „Bestia” Maxa Czornyja to opowieść o seryjnym mordercy grasującym w Lublinie. „Cherub” Przemysława Piotrowskiego – zamknięcie trylogii o komisarzu Budnym – przenosi czytelników do Zielonej Góry. A „Kraina umarłych” Jeana-Christophe’a Grangé’a – aż do mrocznej krainy perwersji. 

Jeśli zaś chcecie postawić na kryminał w pigułce, czyli zbiór krótkich historii, też mamy dla Was propozycje. „Seryjni mordercy” to zbiór opowieści autorstwa pisarzy, psychologa sądowego oraz profilera, którzy w fascynujący i przerażający sposób przenikają umysły psychopatycznych morderców. Najnowsza odsłona serii „Opowiem ci o zbrodni” to również prawdziwe zbrodnie, prawdziwi mordercy i prawdziwe kryminalne śledztwa. „Awers” z kolei jest zbiorem opowiadań: dwunastka polskich autorów kryminalnych i dwanaście miejsc, w których króluje zbrodnia. 

Na koniec gatunek, który od jakiegoś czasu zdobywa serca czytelników, czyli thriller psychologiczny.  „Dublerka” Sophie Hannah, BA Paris, Clare Mackintosh i Holly Brown to poruszająca historia czterech matek i czterech córek. „Królestwo” Jo Nesbø jest opowieścią w pewnym mechaniku, który wiedzie spokojne, proste życie w norweskiej wiosce gdzieś w górach – do czasu, gdy miejscowy stróż prawa wznawia śledztwo w sprawie tragicznej śmierci jego rodziców. No i polska rzecz: „Wiosna zaginionych” Anny Kańtoch, opowieść o emerytowanej policjantce, sytuująca się na pograniczu thrillera i kryminału. 


To oczywiście tylko ułamek tego, co wydawcy przygotowali w ostatnich miesiącach. Ale mamy nadzieję, że nasze propozycje zainspirują Was w poszukiwaniach świątecznych prezentów!

Udostępnij