Czarny Bałtyk, Maciej Paterczyk

Autor: materiały wydawcy
Data publikacji: 10 lutego 2021

Czarny Bałtyk

Autor: Maciej Paterczyk
Wydawnictwo: Lira
Premiera: 10 lutego 2021
Liczba stron: 400

Rok 1949. Wszystko jest inaczej. W niezniszczonym Kołobrzegu stoi wielki hotel. A wokół morderstwa, strajki i groźba rewolucji…

Hotel Czarny Bałtyk podzielny jest na część polską i żydowską. Pewnego dnia w części polskiej zostaje znaleziona martwa Żydówka. Jedyna droga ucieczki dla mordercy mogła prowadzić przez balkon, ale hotel stoi nad klifem, a plaża poniżej pilnowana jest przez wojsko i otoczona drutem kolczastym. Podejrzani o dokonanie zbrodni są stara hrabina, kamerdyner, szachista-zegarmistrz i robotnik. Rozpoczynają się przesłuchania. Sprawę prowadzą Polak aspirant Konstanty Majski i młodszy aspirant Waleria Singer pochodzenia żydowskiego. 

W przeludnionym mieście dochodzi do kolejnych strajków, na konflikt polsko-żydowski nakładają się napięcia społeczne. O przyszłości Pomorza ma przesądzić referendum. 

Jeden hotel. Jedna zamordowana dziewczyna. I dwa śmiertelnie skłócone ze sobą narody…

Co by było, gdyby historia potoczyła się inaczej? Gdybyśmy pokonali Hitlera, przestraszyli Sowietów, a całe Pomorze mówiłoby w języku jidysz?

„Czarny Bałtyk” to przewrotna powieść kryminalna osadzona w alternatywnej powojennej rzeczywistości.

 

Maciej Paterczyk (ur. w 1986 r.) – ukończył historię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Szczecińskim. Do tej pory wydał trzy powieści, których akcja rozgrywa się na Pomorzu Zachodnim: Ziemie niczyje (2014), Na zgliszczach (2015), Morze krwi, ziemia ognia (2019). Wyróżniony stypendium marszałka województwa zachodniopomorskiego w dziedzinie kultury.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Czarny Bałtyk" Maciej Paterczyk

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Ziemie niczyje, Maciej Paterczyk

"Ziemie niczyje" Macieja Paterczyka to thriller, którego akcja rozgrywa się tuż po wojnie. Jego bohaterami są polscy szabrownicy, którzy wędrują w głąb Niemiec w ...

04 lipca 2014