Bohater czterech powieści Thomasa Harrisa i ich filmowych adaptacji, ekscentryczny, genialny psychiatra, koneser sztuki, a jednocześnie wysoce psychopatyczny seryjny morderca o skłonnościach kanibalistycznych. Przytoczona poniżej biografia opiera się na danych książkowych, w wersjach kinowych istnieją bowiem nieraz istotne rozbieżności fabularne (Hannibal).

Uwaga! Tekst zdradza szczegóły fabuł powieści Harrisa!
"> Bohater czterech powieści Thomasa Harrisa i ich filmowych adaptacji, ekscentryczny, genialny psychiatra, koneser sztuki, a jednocześnie wysoce psychopatyczny seryjny morderca o skłonnościach kanibalistycznych. Przytoczona poniżej biografia opiera się na danych książkowych, w wersjach kinowych istnieją bowiem nieraz istotne rozbieżności fabularne (Hannibal).

Uwaga! Tekst zdradza szczegóły fabuł powieści Harrisa!
"> Doktor Hannibal Lecter - cz.1 - Portal Kryminalny

Doktor Hannibal Lecter - cz.1

Bohater czterech powieści Thomasa Harrisa i ich filmowych adaptacji, ekscentryczny, genialny psychiatra, koneser sztuki, a jednocześnie wysoce psychopatyczny seryjny morderca o skłonnościach kanibalistycznych. Przytoczona poniżej biografia opiera się na danych książkowych, w wersjach kinowych istnieją bowiem nieraz istotne rozbieżności fabularne (Hannibal).

mosimageHannibal Lecter przyszedł na świat na Litwie w 1933, na zamku należącym do bogatej, arystokratycznej rodziny, sięgającej korzeniami wojen krzyżackich – ojciec H.L., hrabia Lecter, był potomkiem Hannibala the Grim, rycerza walczącego z Zakonem pod Grunwaldem, matka zaś, madame Simonette Sforza, spowinowacona była z rodami Sforzów i Viscontich, sprawujących rządy w Mediolanie od 250 lat. Hannibal jest ósmym w linii potomkiem mającym prawa do nazwiska Lecter.

W Hannibalu znajdujemy wzmianki o tym, iż bohater może być także spokrewniony z osławionym Giuliano Bevisangue  zwanym „krwiopijcą”, 12-wieczną postacią z Toskani. Doktor Lecter śledził ten trop w bibliotece Palazzo Capponi (Hannibal), nie odnalazł jednak przekonujących dowodów koneksji. Ponadto znany malarz Balthus okazuje się być dalekim kuzynem Lectera.

Gdy Hannibal miał sześć lat urodziła się jego siostra Misza, z którą łączyła go gorąca więź. Dwa lata potem rodzina Lecterów zmuszona była opuścić swój zamek i schronić się w leśnej chacie przed najazdem Niemiec hitlerowskich. Wkrótce jego rodzice giną od wybuchu, gdy niemiecki bombowiec próbuje zniszczyć sowiecki czołg. Dzieci pozostają w chacie same. Pewnego dnia odnajduje ich grupa litewskich szabrowników – dezerterów, kolaborujących z Niemcami. Wygłodzeni – zabijają chorą Miszę i dokonują na niej aktu kanibalizmu.

Lecterowi udaje się uciec, lecz wydarzenie to odbije się traumą na całym jego życiu: przestaje wierzyć w Boga, na długie lata pozostaje niemy, makabryczna zbrodnia zachwieje także jego systemem nerwowym… Późniejsza zażyłość z agentką Clarice Starling (Milczenie owiec) ma zapewne podłoże kompensacji siostry.

Sowieci z czasem zamienili zamek Lecter w sierociniec. Niemy wówczas Hannibal był w nim pogardzany, jako były spadkobierca. Wielu chłopców w wyniku wojennych doświadczeń było bardzo agresywnych wobec słabszych; Hannibal wykorzystywał to, i nieraz podpuszczał innych do ataku, by potem ich pobić. Po pewnym czasie Lecter ucieka z sierocińca i trafia pod opiekę wuja, obecnego hrabiego Roberta Lectera. Ten zabiera go do Francji, gdzie mieszka ze swą żoną pochodzenia japońskiego – panią Murasaki. Pod okiem wujostwa młody Hannibal pierwszy raz styka się ze sztuką – wuj namawia go do malarstwa, ciotka zaś uczy go kultury japońskiej. Nadal nie potrafi odzyskać mowy, widuje się przez to z psychiatrą.

mosimageKtóregoś dnia na targu dochodzi do ważnego incydentu: gdy rzeźnik  Momund  obraża lady Murasaki obscenicznymi uwagami, Hannibal rzuca się na niego. Podczas późniejszej konfrontacji z rzeźnikiem Robert Lecter umiera na zawał. Hannibal postanawia się zemścić – zabija Momunda dwoma cięciami samurajskiego miecza, należącego do przodków jego ciotki… Nie poprzestał jednak na tym – podpatrzywszy, jak Murasaki obrabiała kiedyś rybę, Hannibal wyciął zabitemu policzki, po czym je skonsumował. To było jego pierwsze morderstwo i pierwszy akt kanibalizmu.

Lokalny inspektor Pascal Popil intuicyjnie podejrzewał, iż to chłopak jest zabójcą rzeźnika. Poddaje go więc testowi na wykrywaczu kłamstw – Lecter przechodzi go bez trudu, co jest pierwszą oznaką skrajnego dystansu emocjonalnego.

Po śmierci wuja chłopak zamieszkuje z ciotką. Kończy szkołę wcześniej i dostaje się do szkoły medycznej, jako najmłodsza do tej pory osoba we Francji, gdzie pobiera nauki u niejakiego doktora Dumas. Gdy w paryskiej galerii rozpoznaje skradziony z kolekcji ojca obraz, zaczyna przeczuwać, iż mordercy jego siostry mogą nadal pozostawać przy życiu…

W 1951 roku Hannibal powraca na Litwę i odwiedza miejsce śmierci siostry. Odnalazłszy ruiny chaty, gdzie się ukrywał z rodziną, pochował szczątki Miszy, podczas czego przypadkiem odnalazł identyfikatory swych oprawców…

Jeden z nich, Enrikas Dortlich, jest teraz oficerem straży granicznej. Hannibal odnajduje go i zabija. Także i tym razem zjada jego policzki.

W inspektorze Popilu identyczny sposób zabójstwa znów wzbudza podejrzenia co do Lectera . Kolejną ofiarą Hannibala jest Zigmas Milko, który ginie utopiony w formalinie. Inspektor i Murasaki bezskutecznie próbują odwieść Lectera od zemsty; Hannibal kieruje się przede wszystkim obietnicą złożoną Miszy…

Trzeci na liście Lectera jest Grutas, którego jednak ratują ochroniarze. Wówczas Grutas porywa lady Murasaki. Lecter udaje się jej z pomocą, nie opuszczając swego samurajskiego miecza. Podczas finalnej konfrontacji Grutas twierdzi, iż Hannibal także jadł ciało swej siostry i aby to ukryć pozbywa się świadków… Hannibal zabija go, po czym wycina na jego ciele inicjały Miszy… Murasaki jest przerażona i odchodzi bez słowa. Gdy widzi go po raz ostatni, przy zatrzymaniu przez policję, Hannibal nie przejawia ani śladu jakichkolwiek emocji…

Choć Hannibal został aresztowany, żaden ze śladów nie dawał przeciw niemu wystarczających dowodów… Dodatkowo fakt, iż wszystkie jego ofiary były wojennymi zbrodniarzami, wzbudził ku niemu przychylność środowisk komunistycznych i studenckich. Za poręczeniem doktora Dumasa Lecter zostaje zwolniony z aresztu.

Ostatniego oprawcę, Bronysa Grentza, dopada na wakacjach w Montrealu. Potem Lecter udaje się do Stanów Zjednoczonych.

mosimageTrafia do Baltimore, gdzie odbywa staż w John’s Hopkins Medical Center, gdzie zdobywa stopień doktora i osiada na stałe. Jego ekstrawagancki sposób bycia czyni zeń cenionego członka miejscowej socjety. Wielu jego pacjentów przechodzi z  nim w bliską komitywę, co potem okaże się Hannibalowi przydatne – wiele osób przepisuje na niego duże sumy pieniędzy czy nawet spadki. Wkrótce zdobywa światową renomę jako psychiatra; jednocześnie cały czas odnosi się z dużym lekceważeniem do psychologii, którą traktuje jako pseudo-naukę.

Lecter żył w Baltimore przez pięć lat (1970 – 75), zanim został złapany. Zanim do tego doszło zabił dziewięć osób, trzem zaś udało się przeżyć spotkanie z Hannibalem. Spośród ofiar dwa nazwiska są bardzo istotne: Benjamin Raspael i Mason Verger.

Mason Verger, młody potentat biznesu mięsnego, spotykał się z Lecterem w ramach terapii po wyroku za molestowanie dzieci (Verger miał także na koncie gwałt swej siostry, Margot). Po jednej z sesji Hannibal został zaproszony do domu Vergera. Doktor podał pacjentowi narkotyk i namówił go, by pociął sobie twarz kawałkiem lustra, po czym częściami twarzy nakarmił jego dobermany. Następnie Mason zarzucił sobie na szyję pętlę w auto-erotycznej fiksacji.  Hannibal pozostawił go tak na śmierć.

Verger jednak przeżył: w wyniku płukania psom żołądków odzyskano części twarzy i nos, co pozwoliło przeprowadzić operację plastyczną; dało to jednak marne rezultaty. Od tamtej pory Verger jeździ na inwalidzkim wózku i jest mocno oszpecony.
 
 
 

Część 2.  

Udostępnij