Wydarzenia monachijskie z 1972 roku – śmierć 11 izraelskich olimpijczyków zainspirował Harrisa do napisania swej pierwszej powieści – Czarna niedziela opowiada o planowanym ataku terrorystycznym podczas amerykańskich finałów Super Bowl. Faktycznie była to pierwsza powieść na gruncie Stanów Zjednoczonych ostrzegająca przed zagrożeniem terrorystycznym. W roku 1981 Harris wydał natomiast powieść, która stała się jego wizytówką: w Czerwonym smoku pierwszy raz pojawia się ekscentryczna postać doktora Hannibala Lectera, geniusza, konesera sztuki i jednocześnie psychopatycznego mordercy."> Wydarzenia monachijskie z 1972 roku – śmierć 11 izraelskich olimpijczyków zainspirował Harrisa do napisania swej pierwszej powieści – Czarna niedziela opowiada o planowanym ataku terrorystycznym podczas amerykańskich finałów Super Bowl. Faktycznie była to pierwsza powieść na gruncie Stanów Zjednoczonych ostrzegająca przed zagrożeniem terrorystycznym. W roku 1981 Harris wydał natomiast powieść, która stała się jego wizytówką: w Czerwonym smoku pierwszy raz pojawia się ekscentryczna postać doktora Hannibala Lectera, geniusza, konesera sztuki i jednocześnie psychopatycznego mordercy."> Harris Thomas - Portal Kryminalny

Harris Thomas

THOMAS HARRIS

(1940 - …)

mosimageAmerykański pisarz, autor tetralogii o jednej z najważniejszych ikon literatury sensacyjnej – Hannibalu Lecterze. Urodzony w Jackson, Tennessee, jeszcze w dzieciństwie przenosi się do Mississippi. Podczas studiów w Taylor University w Teksasie (ukończone w 1964) pracował w lokalnej prasie Waco Tribune-Herald  jako reportażysta spraw policyjnych. W roku 1968 przenosi się do Nowego Jorku, gdzie pracuje dla Associated Press.

Wydarzenia monachijskie z 1972 roku – śmierć 11 izraelskich olimpijczyków zainspirował Harrisa do napisania swej pierwszej powieści – Czarna niedziela opowiada o planowanym ataku terrorystycznym podczas amerykańskich finałów Super Bowl. Faktycznie była to pierwsza powieść na gruncie Stanów Zjednoczonych ostrzegająca przed zagrożeniem terrorystycznym.

W roku 1981 Harris wydał natomiast powieść, która stała się jego wizytówką: w Czerwonym smoku pierwszy raz pojawia się ekscentryczna postać doktora Hannibala Lectera, geniusza, konesera sztuki i jednocześnie psychopatycznego mordercy. Powieść sfilmowano dwukrotnie: jako Manhunter (1986) w reżyserii Michaela Manna oraz pod oryginalnym tytułem (2002) w reżyserii Ridleya Scotta.

Hannibal  Lecter pojawił się do tej pory w czterech odsłonach: we wspomnianej wyżej, w Milczeniu owiec, Hannibalu oraz Hannibalu – za zasłoną maski. Trzykrotnie w jego rolę wcielił się Anthony Hopkins. Adaptacja Milczenia… (reż. Jonathan Demme) została uhonorowana pięcioma najważniejszymi Oscarami, i jest uważana za jeden z najważniejszych thrillerów w historii kina.

Hannibal Rising, wydana ostatnio czwarta część cyklu o Lecterze, odsłania traumatyczne przeżycia bohatera z dzieciństwa i młodości (II Wojna Światowa i później), tłumacząc skrajnie skomplikowaną psychikę geniusza-potwora.

Pozycje:

1975, Czarna niedziela
1981, Czerwony smok
1988, Milczenie owiec
1999, Hannibal
2006, Hannibal – za zasłoną maski

Adaptacje filmowe:

1977, Czarna niedziela, John Frankenheimer
1986, Manhunter, Michael Mann
1991, Milczenie owiec, Jonathan Demme
2001, Hannibal, Ridley Scott
2002, Czerwony smok, Brett Ratner
2007, Hannibal – Rising, Peter Webber



Udostępnij artykuł