Weekend w TV!

Autor: [press]
Data publikacji: 20 lipca 2007


ale kino!





STRZAŁY NA BROADWAYU

(Bullets Over Broadway)
komedia, USA, 1994, 98 min

reżyseria: Woody Allen
obsada: John Cusack, Dianne Wiest, Jennifer Tilly, Chazz Palminteri

premiera w ale kino!: 17 stycznia 2007
najbliższe emisje: 21 lipca, sobota, godz. 10:20

Woody Allen w najlepszej formie - historia dramaturga-wrażliwca, któremu w inscenizacji własnej sztuki pomaga mafijny ochroniarz.

Nowy Jork, lata 20. Ambitny dramaturg David Shayne (John Cusack) ukończył właśnie swoją debiutancką sztukę i teraz marzy, aby wystawić ją na deskach teatru. Jego postrzelony agent wymyśla chytry plan, aby zdobyć pieniądze. Namawia lokalnego gangstera, aby przekazał pieniądze na inscenizację, w zamian za co jego kochanka mogłaby zagrać w przedstawieniu główną rolę. Układ ma jednak jeden poważny minus - kochanka mafiosa, Olive (Jennifer Tilly) to rzadko spotykane połączenie zarozumialstwa, głupoty i beztalencia. Kiedy jednak do obsady dołącza starzejąca się legenda Broadwayu (Dianne Wiest) i żarłoczny, ale renomowany aktor (Jim Broadbent), zaczynają się próby. Szybko okazuje się, że zgromadzona ekipa nie jest w stanie sprostać scenariuszowym wymaganiom. Dramaturg (i reżyser w jednym) zaczyna popadać w nerwicę, a zmiany w scenariuszu stają się coraz bardziej absurdalne. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi Cheech (Chazz Palminteri), mafijny ochroniarz Olive, w którym rodzi się talent dramaturgiczny. Pomysły tego wydawać by się mogło prymitywnego osiłka, zmieniają powoli sztukę Shayne'a w kasowy broadwayowski przebój.

"Strzały na Broadwayu", nominowane do Oscara, Bafty i Independent Spirit Award, wielu uznało za powrót WOODY'EGO ALLENA do formy po źle przyjętej "Tajemnicy morderstwa na Manhattanie". Obraz potraktowano jako satyrę na teatralne środowisko Nowego Jorku, ale również jako głos Allena-prześmiewcy w dyskusji nad granicami artystycznego kompromisu i wzajemnych stosunkach miłości i sztuki. Roger Ebert z "Chicago Sun" pisał natomiast, że "ten naprawdę zabawny film, w którąkolwiek stronę zmierza, zawsze okazuje się zaskakująco trafny".



TROP

(Clue)
komedia, USA, 1985, 94 min

reżyseria: Jonathan Lynn
obsada: Eileen Brennan, Tim Curry, Madeline Kahn, Christopher Lloyd

premiera w ale kino!: 21 lipca 2007
najbliższe emisje: 21 lipca, sobota, godz. 20:00
24 lipca, wtorek, godz. 09:45
1 sierpnia, środa, godz. 08:00

Pierwszy w historii kina film oparty na grze planszowej. Czarna komedia ze stojącym na odludziu domu w roli głównej i trzema równoległymi zakończeniami.

Jest rok 1954. Do samotnego domu na odludziu zostaje zaproszonych sześcioro gości: trzy kobiety i trzech mężczyzn. Na miejscu nie oczekuje jednak na nich ani wystawna kolacja, ani nawet gospodarz domu. Zamiast niego goście zastają jedynie pokojówkę Yvette (Colleen Camp) oraz kamerdynera Wadswortha (Tim Curry). Co więcej: pan domu zostaje zamordowany, a podejrzenie pada rzecz jasna na przybyłych gości. Wkrótce giną następne osoby: Yvette i wezwany na miejsce policjant. Uczestnicy tego makabrycznego spotkania, w kompletnym zagubieniu próbują na własną rękę dociec, kto jest mordercą. Patrzą na siebie z nieufnością - mordercą może być przecież każdy: panna Scarlet (Lesley Ann Warren), kamerdyner Wadsworth albo pułkownik Mustard (Martin Mull). A może w ciemnych korytarza domostwa czai się ktoś trzeci?

Kiedy dziś jak grzyby po deszczu powstają filmy oparte na grach komputerowych, "Trop" to zaskakująco śmieszna i inteligentna czarna komedia, za której kanwę posłużyła gra planszowa (to pierwszy taki przypadek w historii kina). Aby podkreślić umowność sytuacji i przenieść uwagę widza z odwiecznego pytania "kto zabił", na samą przyjemność śledzenia tropów, stawiania hipotez i zabawy w Sherlocka Holmesa, reżyser filmu JONATHAN LYNN zamieścił w swoim obrazie trzy równoległe zakończenia. Kiedy film wszedł na ekrany, widzowie w różnych kinach oglądali różne zakończenia historii, wydanie DVD filmu zgromadziło zaś trzy opcje w jednej fabule. "Trop" to równocześnie debiut reżyserski Lynna, który wcześniej dał się poznać jako zdolny aktor (m.in. krótkometrażowy "London" Orsona Wellesa) i scenarzysta (serial "Tak, panie ministrze"). Na planie swojego pierwszego filmu, do którego sam napisał scenariusz, zgromadził zespół świetnie współpracujących ze sobą aktorów. Nominowanej do Oscara za "Victoria/Victoria" i okrzykniętej przez "New Yorker Magazine" "jedną z najbardziej widowiskowych kobiet ekranu" Lesley Ann Warren partnerowali m.in. komik Tim Curry, Christopher Lloyd, laureat Independent Spilit Award za "Dwadzieścia dolców" i wspólnik Meryl Streep, z którą prowadził "Yale Repertory Theater" oraz Michael McKean, nominowany do Oscara w 2003 roku za wykonanie piosenki ze ścieżki dźwiękowej "A Mighty Wind".

 

MROKI MIASTA

(Night and the City)
thriller, USA, 1992, 105 min

reżyseria: Irwin Winkler
obsada: Robert De Niro, Jessica Lange, Cliff Gorman, Alan King

premiera w ale kino!: 4 lipca 2007
najbliższe emisje: 22 lipca, niedziela, godz. 23:30
25 lipca, środa, godz. 02:15
3 sierpnia, piątek, godz. 22:15

Robert De Niro jako nieudolny adwokat, który staje się promotorem walk bokserskich. Film twórcy "De-Lovely" i "Czarnej listy Hollywood".

Haffy Fabian (Robert De Niro) jest marnym adwokatem z Bronxu. Kiedy zdaje sobie sprawę, że w swoim zawodzie nie może liczyć na żadne sukcesy, postanawia się przebranżowić. Zostaje promotorem walk bokserskich, a jego pierwszym podopiecznym staje się Al Grossman (Jack Warden). Haffy odświeża stare znajomości i wykorzystuje boczne dojścia, aby zdobyć pieniądze na walki. Pomaga mu też przyjaciółka Helen (Jessica Lange), jednak nie bezinteresownie. Helen zamierza rozwieść się z mężem, z którym prowadzi bar i otworzyć własny interes, a od Haffy'ego oczekuje, że załatwi jej pozwolenie na handel alkoholem. Jednak Haffy ma też przeciwników. Najgroźniejsi to Boom Boom (Alan King), inny ceniony promotor oraz mąż Helen, Phil (Cliff Gorman). Wkrótce też nieostrożność Fabiana zaprowadzi go na rewir zarezerwowany wyłącznie dla mafii.

IRWIN WINKLER, producent takich filmów, jak wszystkie części "Rocky'ego", "Gracz" Karela Reisza czy "Kroniki portowe" Lasse Hallströma, swój reżyserski talent zaprezentował w 1991 roku, kiedy to premierę miał jego debiutancki dramat "Czarna lista Hollywood", w którym Robertowi De Niro partnerowała Annette Bening. Film zakwalifikował się do głównego konkursu w Cannes, otrzymał nagrodę od Political Film Society, a Bening, dla której był to jeden z pierwszych filmów (wcześniej zagrała już jednak u Stephena Frearsa w "Valmoncie" i "Naciągaczach") odebrała nagrodę Koła Londyńskich Krytyków dla najlepiej zapowiadającej się aktorki. W "Mrokach miasta" Winkler ponownie zaprosił do obsady Roberta De Niro tym razem dając mu za partnerkę Jessicę Lang. Po zakończeniu zdjęć twórca jeszcze pięć razy stawał za kamerą na planie swoich filmów. Wyreżyserował m.in. "System" (1995) z Sandrą Bullock, "De-Lovely" (2004) z Kevinem Klinem, a także "Home of the Brave" (2006) z Samuelem L. Jacksonem i Jessicą Biel, nominowany do Złotego Globu za najlepszą piosenkę wykonaną przez Sheryl Crow.

 


TVN SIEDEM



Brudny Harry


Niedziela (22.VII) 20:10

/Dirty Harry/
Akcja/Thriller, (USA, 1971)
czas 125 min., dozw. od 15 lat

Reżyseria:  Don Siegel
Scenariusz:  Dean Riesner, Rita M. Fink, Harry Julian Fink
Obsada:
Clint Eastwood - Harry Callahan
Harry Guardino - Porucznik Bressler
Reni Santoni - Chico
John Mitchum - Frank DiGeorgio
Josef Sommer - Rothko


Scorpio, seryjny morderca, paraliżuje życie w San Francisco. Morduje zupełnie przypadkowe osoby. Nikt nie może zrozumieć, czym kieruje się, wybierając ofiary. W końcu zabójca sam informuje policję, kto będzie jego kolejną ofiarą. Jednocześnie deklaruje, że odstąpi od popełnienia zbrodni, jeżeli miasto wypłaci mu żądaną sumę. Politycy spełniają jego żądanie, mimo tego nie sposób go powstrzymać, zbrodniarz morduje w dalszym ciągu. Sytuacja zmienia się, gdy sprawą zaczyna zajmować się inspektor Harry Callahan.

 

 

 

 

/materiały informacyjne stacji telewizyjnych/


 

 


Udostępnij