Pies Baskerville'ów filmem otwarcia 16. edycji Święta Niemego Kina

Autor: materiały organizatora
Data publikacji: 20 marca 2019

PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

Tegoroczne Święto Niemego Kina otworzymy pokazem „Psa Baskerville’ów” Richarda Oswalda z 1929 roku. Film został odnaleziony w 2009 roku w piwnicy kościoła w Sosnowcu, a następnie poddany konserwacji i digitalizacji w pracowniach Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. 

W 2009 roku w piwnicy kościoła w Sosnowcu odkryto niewielki, ale bardzo cenny zbiór taśm filmowych z zaginionymi filmami epoki kina niemego. Wśród nich znalazł się „Pies Baskerville’ów” w reżyserii Richarda Oswalda z 1929 roku. Film ten, będący ostatnią niemą ekranizacją opowieści o genialnym detektywie Sherlocku Holmesie, odrestaurowaliśmy w FINA w partnerskim projekcie z San Francisco Silent Film Festival. W naszych zbiorach znajduje się jedyna znana obecnie zachowana kopia 35mm tego filmu. Premierowy pokaz tego sensacyjnego zjawiska otworzy 16. Święto Niemego Kina. Seansowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Stefana Wesołowskiego.

Odkryty nośnik 35mm został uzupełniony o odkryte w trakcie trwania prac fragmenty z nośnika amatorskiego Pathé-Baby 9,5mm, znajdującego się w rękach prywatnego kolekcjonera Michaela Seebera. Najbardziej czasochłonna okazała się konserwacja i przygotowanie filmu do digitalizacji. Do zapomnianych w przykościelnej piwnicy puszek przez ponad pół wieku nikt nie zaglądał. Brak wentylacji, zbyt wysoka temperatura, a przede wszystkim wilgotność zwykle w szybkim tempie doprowadzają do rozkładu taśmy. Mimo to stan nośnika był na tyle dobry, że dzięki żmudnej pracy konserwatorów uratowano jego zawartość. Odrestaurowana taśma została zdigitalizowana w wysokiej kinowej rozdzielczości 4K.

Wiosną 2017 roku cyfrowe materiały z obu kopii zostały wysłane do San Francisco, do studia restaurującego filmy w partnerstwie z SFSFF. Badaniem historii i zachowanej dokumentacji filmu zajął się prof. Russell Merritt z Uniwersytetu Kalifornijskiego, specjalizujący się w tematyce adaptacji. Po porównaniu nośników i scaleniu filmu w możliwie pełną całość, nastąpiły wielomiesięczne prace restauratorskie. Chociaż ta faza prac odbywała się już za oceanem, to każdy kolejny etap był akceptowany wspólnie ze specjalistami z FINA.

Święto Niemego Kina odbędzie się w dniach 4 – 7 kwietnia w kinie Iluzjon przy ulicy Narbutta 50A. Decyzja o zaprezentowaniu „Psa Baskerville’ów” podczas tegorocznej edycji Święta stała się dla nas punktem wyjścia do zaprogramowania innych dzieł filmowych z tego okresu, których bohaterami byli Sherlock lub detektywi inspirowani jego postacią.

Udostępnij