Zamiana, Rebecca Fleet

Autor: Karolina Mondel
Data publikacji: 06 maja 2019

Zamiana

Autor: Rebecca Fleet
Przekład: Aga Zano
Wydawnictwo: Marginesy
Premiera: 16 stycznia 2019
Liczba stron: 320

Nietypowy urlop remedium na kryzys małżeński? 

Zamiana dotychczasowego miejsca zamieszkania. Tydzień spędzony wspólnie na odpoczynku i relaksie w nowym otoczeniu. Czas wygospodarowany na to, aby nacieszyć się sobą. To właśnie te atrakcje miały stać się receptą na kryzys, jaki zapanował w relacji Caroline i Francisa. Jednak aby ich wszystkie problemy zniknęły, a zaplanowany urlop doszedł do skutku, muszą zamienić się na mieszkania z całkowicie obcą osobą. Czy uda się uratować ich związek, czy też ten eksperymentalny wyjazd całkowicie przekreśli szanse na wspólną przyszłość? 

Można odnieść wrażenie, że autorka przedstawia nam głównych bohaterów swojej książki w przełomowym momencie ich małżeńskiego życia. Caroline i Francis są razem, jednak od pewnego czasu coś między nimi się psuje. Aby ratować rozpadający się związek, stawiają wszystko na jedną kartę – synka pozostawiają pod opieką dziadków, a sami wyruszają na urlop tylko we dwoje. Biorą udział w swego rodzaju eksperymencie: na tydzień zamieniają się na lokum z osobą, której nie znają. Wyruszając na urlop na przedmieściach Londynu, są pewni jednego – to będzie wyjątkowe siedem dni. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, jak przełomowy okaże się ten czas.

Dom, do którego przybywają, od samego początkuje przyciąga ich wzrok – w oknach wiszą bielutkie zasłony, a trawnik na podwórku jest starannie przystrzyżony. Jednocześnie wnętrze budynku już od progu uderza ich anonimowością, minimalizmem i prostotą, wręcz ascetycznością. Symboliczne zaburzenia przestrzeni zauważa jednak Caroline: elementy skrzętnie wkomponowane w aranżację wiążą się bezpośrednio z tym, co przeżyła. Wówczas w fabule pojawia się aura tajemniczości. Bohaterka zaczyna odczuwać niepokój i zakłopotanie, ale nie ma na tyle odwagi, by szczerze porozmawiać z mężem o swoich wątpliwościach i podejrzeniach. Doskonale wie, że wspomnienia mogłyby pogłębić przepaść między nimi. Jednak w jej głowie aż roi się od pytań, na które nie potrafi znaleźć odpowiedzi. Detale przypominają jej o osobie, którą chciała zapomnieć, oraz o etapie życia, który raz na zawsze chciała zamknąć. Czy mieszkaniec tego domu zna ją i jej historię? Jakby tego było mało, pojawia się sąsiadka, która podejrzanie szybko pragnie zbliżyć się do Caroline. To wszystko przytłacza kobietę – jedyne, czego pragnie, to powrót do własnego domu. 

Jak przystało na książki utrzymane w takiej stylistyce, w „Zamianie” po raz kolejny możemy zobaczyć, jak duży wpływ na ludzi mają wydarzenia z przeszłości. Kładą się one cieniem na teraźniejszość bohaterów, a niejednokrotnie stanowią oś, wokół której układają się ich losy. Rozbudowany oraz interesujący wątek psychologiczny zawsze jest wartością dodaną dla tego typu historii. Na pozytywny odbiór tej książki duży wpływ może też mieć zastosowanie przez autorkę pewnych podziałów i dawkowanie prezentowanych treści na kilka sposobów. Z jednej strony poznajemy wydarzenia w momencie, w których do nich dochodzi, z drugiej – mamy możliwość cofnięcia się w czasie i zagłębienia w przeszłość bohaterów. Jednocześnie możemy na wszystko spojrzeć z trzech perspektyw – Caroline, jej męża oraz tajemniczej osoby, która teraz tymczasowo przebywa w ich mieszkaniu. Zabieg ten sprawdza się tu idealnie; wydaje mi się nawet, że relacja z przeszłości wciąga bardziej niż opis obecnych zdarzeń.

W dużej mierze właśnie dzięki temu „Zamiana” to książka, którą po prostu dobrze się czyta. Utwór jest przyjemny w odbiorze – oparty na nietypowym pomyśle fabularnym, przedstawia historię wciągającą czytelnika, poszczególne wątki są dopracowane i przemyślane, bohaterowie przyciągają uwagę, a zakończenie zaskakuje. Być może od tego typu literatury oczekuje się większego dynamizmu i zaskakujących zwrotów akcji, ale nawet te braki nie wpływają znacząco na postrzeganie i zrozumienie całej historii. Dlatego lektura „Zamiany” nie powinna nikogo rozczarować. Rebecca Fleet dzięki swojemu powieściowemu debiutowi dołączyła do grona autorów, na których kolejne książki warto czekać. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Zamiana" Rebecca Fleet

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Zamiana, Rebecca Fleet

„Zamiana” to powieść o seksualnej obsesji, sekretach i kłamstwach.

16 stycznia 2019