Punkt widzenia, Małgorzata Rogala

Autor: Klaudia Pilarska
Data publikacji: 18 lutego 2019

Punkt widzenia

Autor: Małgorzata Rogala
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Premiera: 30 stycznia 2019
Liczba stron: 332

Zbrodnia jest kobietą

W najnowszej, szóstej już odsłonie serii o Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku Małgorzata Rogala przeprowadza czytelnika przez meandry kobiecego umysłu, który – jak się przekonają śledczy – okazuje się bardzo niebezpieczny. Parafrazując słowa Williama Congreve’a: „Nie zna piekło straszliwszej furii nad wściekłość wzgardzonej kobiety”.

Od tego też rozpoczyna się akcja powieści – od wściekłości, a przynajmniej niezadowolenia Górskiej. Sielski wypoczynek Agaty, w towarzystwie dawno niewidzianej przyjaciółki Justyny i jej psa Vincenta, przerywa telefon od przełożonego. Górska zostaje odwołana z urlopu i zmuszona do powrotu do Warszawy, by zająć się śledztwem. Ktoś brutalnie zgwałcił i zamordował córkę sędziego orzekającego w sprawach karnych. Górska i Tomczyk zagłębiają się więc w przeszłość Skowrońskiego i odkrywają, że śmierć jego córki wiąże się z prowadzoną przez niego dwa lata wcześniej sprawą gwałtu dokonanego na młodej dziewczynie. Dochodzenie komplikuje relacja Agaty i Sławka. W czasie śledztwa Tomczyk spotyka dawną kochankę, która liczy na odnowienie zakończonego przed laty romansu. Jak przeszłość Sławka wpłynie na związek jego i Agaty, a co ważniejsze – na medialną sprawę morderstwa córki sędziego? I na dynamikę całej powieści?

Jak zdążyłam się już wielokrotnie przekonać, dynamika w książkach Małgorzaty Rogali ma się świetnie. Fabuła obfituje w liczne zwroty akcji i komplikacje zarówno w toku śledztwa, jak i w życiu osobistym bohaterów. Rogala odwołuje się także do zdarzeń i postaci, które pojawiły się w poprzednich tomach serii, ale robi to mimochodem. Czytelnikom, którym obce są wcześniejsze powieści pisarki, nie zdradza więc zbyt wiele. Autorka umiejętnie plącze sieć powiązań między postaciami i wydarzeniami z przeszłości, co sprawia, że intryga kryminalna jest wielowątkowa i niełatwa do rozgryzienia, nawet dla tak wprawnego czytelnika kryminałów, za jakiego się uważam. I choć udało mi się odkryć tożsamość mordercy (nie od razu, rzecz jasna), to motywy, jakimi się kierował, pozostały dla mnie zagadką aż do ostatnich stron.

Tym, co najbardziej cenię w kryminałach Rogali – poza solidną i przemyślaną zagadką kryminalną – jest aktualność tematów. Autorka jest dobrą obserwatorką rzeczywistości, a za pomocą swoich kryminalnych śledztw dotyka ważnych tematów, takich jak problem przemocy seksualnej, o którym w posłowiu do „Punktu widzenia” pisze tak:

Wiele osób uważa, że zasięg przemocy seksualnej jest wyolbrzymiany. Istnieje przekonanie, że przeciętna ofiara gwałtu to młoda, ładna dziewczyna, która nadmiernie odsłania nogi lub dekolt, na przyjęciu pije alkohol i zachowuje się swobodnie – zatem „sama się prosi”.

Książka Małgorzaty Rogali sprzeciwia się takiemu stereotypowemu myśleniu. „Punkt widzenia” to powieść napisana przez kobietę i o kobietach, ale nie tylko dla nich. Tym, którzy nie znają duetu Górska i Tomczyk, polecam nadrobić zaległości.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Punkt widzenia" Małgorzata Rogala

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Kopia doskonała, Małgorzata Rogala

„Kopia doskonała” może stać się idealną pozycją dla osób, które pragną rozpocząć swoją przygodę z kryminałami, jednak drastyczność, mocne wrażenia i wątki ...

17 stycznia 2019

RECENZJA

Zapłata, Małgorzata Rogala

Z ogromną radością oznajmiam, że tym razem biczowania, ganienia, wyrzekania i zgrzytania zębami nie będzie. Zatem jeśli ktoś liczy na złośliwości, może już przerwać ...

15 listopada 2018

NOWOŚĆ

Zapłata, Małgorzata Rogala

Pod naszym patronatem ukazało się nowe wydanie „Zapłaty” – pierwszego tomu bestsellerowej serii mistrzyni kryminału psychologicznego.

06 listopada 2018

RECENZJA

Zastrzyk śmierci, Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala komplikuje intrygę kryminalną, dodając coraz to nowe fakty, nawarstwiając kłamstwa i półprawdy. Czyni to jednak z wyczuciem, tak, aby nie odnosiło się ...

18 grudnia 2017

RECENZJA

Ważka, Małgorzata Rogala

To, co najbardziej podoba mi się w książkach Małgorzaty Rogali, to idealne wyczucie aktualnych problemów społecznych.

31 marca 2017

NOWOŚĆ

Ważka, Małgorzata Rogala

Przed nami środa pełna nowości! Jako pierwszą prezentujemy "Ważkę" - trzeci tom cyklu Małgorzaty Rogali, którego bohaterami są Agata Górska i Sławek Tomczyk, warszawscy ...

15 lutego 2017