Okrutne pragnienie, Araminta Hall

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 14 lutego 2019

Okrutne pragnienie

Autor: Araminta Hall
Przekład: Katarzyna Rosłan
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 13 lutego 2019
Liczba stron: 352
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

Historia pewnej obsesji

Pragnienie to nieodłączna część życia. Wszyscy zawsze czegoś pragniemy. To, czego chcemy, wyznacza nam cele i pokazuje kierunki. Problem jednak zaczyna się wtedy, kiedy jedno konkretne pragnienie przejmuje kontrolę nad całym życiem, nie pozwala myśleć o czymkolwiek innym… Staje się obsesją.

Takim właśnie pragnieniem jest dla Mike’a Verity. Jego ukochana dziewczyna, z którą łączył go kilkuletni, namiętny związek. Związek się rozpadł, a teraz Mike dostaje zaproszenie na ślub Verity. To go jednak nie załamuje – chłopak odbiera je bowiem jako zaproszenie do gry w „Pragnę”, seksualnej zabawy, w której musiał odbijać ukochaną z ramion innego mężczyzny. A jak jest naprawdę?

„Okrutne pragnienie” to debiutancki thriller psychologiczny Araminty Hall. Jak pisze autorka w posłowiu:

Szybko zrozumiałam, że chcę mówić głosem mężczyzny, zmienić perspektywę, nie wcielać się w kolejną świetną, skrzywdzoną kobietę, których głosami mówiły do mnie książki w ostatnich latach, lecz pokazać skrzywdzonego mężczyznę. […] Chciałam stworzyć kogoś, kto budzi w nas wstręt, a jednocześnie nas przyciąga, kto sprawia, że czujemy się nieswojo, a mimo to się z nim solidaryzujemy.

I stąd właśnie uczynienie Mike’a nie tylko bohaterem, lecz także narratorem powieści. Dzięki temu wiemy, co przeżywa, dlaczego zachowuje się w dany sposób, razem z nim mocno odczuwamy niezrozumienie dla zasad rządzących tym światem. Jednak, co ciekawe, ja akurat odebrałam bohatera inaczej, niż sugeruje Hall. Owszem, trochę współczułam mu podczas lektury, bo nie można nie współczuć takiego dzieciństwa. Ale ani się z nim nie solidaryzowałam, ani nie czułam do niego wstrętu. Czułam natomiast strach.  Strach przed mężczyzną zamkniętym w swoim świecie. Strach przed obsesją, która zdaje się nie mieć granic. Strach przed tym, że mogłabym trafić na kogoś takiego w prawdziwym życiu…

To, że odbieram książkowe postaci nieco inaczej, niż życzyłaby sobie tego autorka, nie znaczy jednak, że zostały źle wykreowane. Wprost przeciwnie. Choć są podobne do bohaterów wielu innych thrillerów, pozwalają w siebie uwierzyć. Być może właśnie dzięki temu odwróceniu perspektywy? Verity, główną postać kobiecą, poznajemy wyłącznie oczami Mike’a i długo nie możemy być pewni, jakie są motywy jej działań. Również innych bohaterów poznajemy tylko z perspektywy chłopaka i możemy się jedynie domyślać, co kieruje ich zachowaniami. I niekiedy przekonać się, jak mylnej oceny dokonał Mike, a my razem z nim…

Jak przystało na thriller psychologiczny, ciężar akcji został tu przeniesiony na emocje. Czytelnik cały czas zastanawia się, jaka jest prawda o związku Mike’a i Verity. Historia toczy się nieubłagalnie ku po części przewidywalnemu końcowi. Przewidywalnemu – a jednak takiemu, wobec którego nie sposób pozostać obojętnym. Bo choć punktem wyjścia fabuły jest seksualna gra, prawdziwą przyczyną powstania tej książki – to też możemy wyczytać w posłowiu – był bunt przeciw temu, że kobiety i mężczyzn sądzi się zupełnie inaczej, a równość ciągle pozostaje tylko marzeniem. Dlatego spora część książki to nie tylko thriller psychologiczny, lecz także thriller sądowy. 

Niech Was to jednak nie zmyli – „Okrutne pragnienie” nie jest trudną lekturą, która pod płaszczykiem thrillera psychologicznego ukrywa poważne tematy. Może i taka była ambicja autorki – ale jej książka to wciągający, angażujący czytelnika emocjonalnie thriller psychologiczny. Nic ponadto. Jeśli więc jesteście fanami tego gatunku, powinniście sięgnąć po powieść Araminty Hall – nie rozczarujecie się.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Okrutne pragnienie" Araminta Hall

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Okrutne pragnienie, Araminta Hall

„Okrutne pragnienie” to mroczny thriller psychologiczny o pewnym niekonwencjonalnym związku.

13 lutego 2019