Najszczęśliwsza, Max Czornyj

Autor: Anna Mazur
Data publikacji: 06 grudnia 2018

Najszczęśliwsza

Autor: Max Czornyj
Wydawnictwo: Filia
Premiera: 05 września 2018
Liczba stron: 420

Szczęście to pojęcie względne

Max Czornyj pokazał już, że potrafi napisać porywający thriller, oferując swoim czytelnikom trylogię z komisarzem Deryłą w roli głównej. W „Najszczęśliwszej” sięgnął po zupełnie inną tematykę i konstrukcję, wciąż jednak trzymając się ram gatunku. Jak mu to wyszło? Rewelacyjnie!

Malarz Dawid Kaster, mimo młodego wieku, zdążył już zaznaczyć swoje istnienie na artystycznej mapie. Maluje, wystawia obrazy w galeriach sztuki, jeździ z wykładami o malarstwie. Wiedzie udane życie zawodowe, a ponadto ma kochającą żonę Ilonę i oddanego przyjaciela, zwanego Budą, który jednocześnie jest marszandem sztuki i agentem Dawida. Ta bańka szczęścia pęka niespodziewanie w dniu, kiedy żona mężczyzny zostaje brutalnie zamordowana podczas wspólnej kolacji w restauracji. Kaster ciężko znosi jej śmierć, tym bardziej, że podczas śledztwa wychodzą na jaw nieprzyjemne fakty z życia Ilony. 

Mijają cztery lata. Dawid jest już innym człowiekiem. Porzucił malowanie, zmienił miejsce zamieszkania, ma nową partnerkę, Magdę. Spokój dnia codziennego burzy morderstwo, które policja wiąże ze sprawą śmierci Ilony. Najbardziej niepokojące okazują się jednak wiadomości, które mężczyzna zaczyna otrzymywać, a które zdaje się wysyłać mu… zmarła małżonka. Co tak naprawdę dzieje się w życiu Dawida? Czy traci zmysły? A może ktoś makabrycznie bawi się jego kosztem?

Rok rozpoczęłam od pokręconej – w pozytywnym sensie – książki „Niepełnia” Anny Kańtoch. Kończę zaś równie pokręconą – w równie pozytywnym sensie – „Najszczęśliwszą” Maxa Czornyja. Bardzo lubię takie historie, gdzie spirala nie tylko zagadki kryminalnej, lecz także konstrukcji powieści skręca się z każdą kolejną stroną. Trochę jak Tarantino na papierze. 

W „Najszczęśliwszej” opowieść biegnie wraz z narracją dwóch osób: Dawida oraz tajemniczej kobiety, która w formie dziennika opisuje swoją codzienność, przeplatając ją traumatycznymi wspomnieniami z dzieciństwa. Te dwie oddzielne historie, jak możemy się domyślić, pod koniec powinny się połączyć. I łączą się – i to w sposób, który zaskakuje. Ale zanim to się stanie, Czornyj buduje napięcie na najwyższym poziomie, wciąga od pierwszych stron w wir wydarzeń. Ralph Waldo Emerson powiedział kiedyś, że „kluczem do zagadki jest druga zagadka”. Im bardziej zagłębiamy się w lekturę, tym bardziej nie możemy oprzeć się wrażeniu mnogości zagadek. Czujemy się jak w labiryncie pełnym meandrów. Autor wciąga nas w dziwną historię, która wydaje się daleka od logiki. Przez całą opowieść pogrywa z czytelnikiem, by na końcu tej rozgrywki, idealnie kompletując całą układankę, rzucić mu w twarz z drwiącym uśmiechem: szach mat.  

Trzeba jednak dodać, bo to istotne: Czornyj swoimi książkami nie tylko zapewnia dobrą rozrywkę sympatykom kryminału, lecz także próbuje zabrać głos w  sprawach o wymiarze społecznym. Nie sprecyzuję, o jaką problematykę chodzi tym razem, ponieważ zdradziłabym finał historii. Szerzej pisze o tym sam autor w posłowiu. 

Już akcja promocyjna „Najszczęśliwszej” była oryginalna i osobliwa, a nawet nieco makabryczna. Szarfa pogrzebowa oplatająca egzemplarz książki… Brrr! Po lekturze rozumiem, że miał być to zwiastun równie osobliwej opowieści. Opowieści o przeszłości, o sprawiedliwości lub jej braku, o sekretach… „Ludzie funkcjonują dzięki sekretom. Gdybyśmy wiedzieli wszystko o sobie nawzajem, nadszedłby koniec świata”.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Najszczęśliwsza" Max Czornyj

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Inna, Max Czornyj

Stanisław Jerzy Lec napisał niegdyś: „Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć”.

10 października 2019

NOWOŚĆ

Rzeźnik, Max Czornyj

Powieść inspirowana prawdziwą historią seryjnego mordercy Józefia Cyppka, Rzeźnika z Niebuszewa

21 sierpnia 2019

NOWOŚĆ

Inna, Max Czornyj

Mikołaj Popławski budzi się w luksusowej rezydencji nad Bałtykiem. Poza swoim imieniem i nazwiskiem nie pamięta niemal niczego.

02 lipca 2019

RECENZJA

Ślepiec, Max Czornyj

Dla fanów historii trzymających w ciągłym napięciu, jak również czytelników spragnionych sporej dawki kryminalnej rozrywki, może to być wymarzona wakacyjna lektura.

27 czerwca 2019

RECENZJA

Pokuta, Max Czornyj

Jedno jest pewne – Czornyj nie pozwala czytelnikowi na nudę.

01 kwietnia 2019

NOWOŚĆ

Pokuta, Max Czornyj

Trzeci tom bestsellerowej trylogii o komisarzu Eryku Deryle, „Pokuta”, ma swoją premierę już dziś!

17 października 2018

RECENZJA

Ofiara, Max Czornyj

Z „Ofiarą” Maxa Czornyja jest jak z przejażdżką rollercoasterem.

10 września 2018

NOWOŚĆ

Najszczęśliwsza, Max Czornyj

Pod naszym patronatem ukazał się dziś nowy thriller psychologiczny Maxa Czornyja, „Najszczęśliwsza”. Sprawdź, jak niewiele dzieli idealne życie od przerażającego ...

05 września 2018

NOWOŚĆ

Ofiara, Max Czornyj

„Ofiara” to drugi tom serii z Erykiem Deryłą, którego autorem jest Max Czornyj. Tym razem komisarz uwikłany w makabryczną grę i zagrożony dyscyplinarną zsyłką stara ...

04 kwietnia 2018

RECENZJA

Grzech, Max Czornyj

Jaki typ czytelnika odnajdzie się w lekturze „Grzechu”? Każdy sympatyk mocnych wrażeń, któremu nie wadzą makabryczne, brutalne opisy czy sadystyczny oprawca. Kto ...

09 listopada 2017

NOWOŚĆ

Grzech, Max Czornyj

„Grzech” to debiutancka powieść Maxa Czornyja. Akcja toczy się w Lublinie, gdzie ktoś porywa kobiety, a ich rodziny otrzymują tajemnicze listy... Powieść ukazała się ...

11 października 2017