Krucyfiks, Chris Carter

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 09 stycznia 2017

Krucyfiks

Autor: Chris Carter
Przekład: Katarzyna Procner-Chlebowska
Wydawnictwo: Sonia Draga
Premiera: 14 grudnia 2016
Liczba stron: 424

W prostocie siła

Chris Carter jakieś pół roku temu był w Polsce. Miałam okazję być na spotkaniu autorskim, które odbyło się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.  I bardzo się z tego cieszę: autor okazał się przesympatycznym facetem z ogromnym poczuciem humoru i dystansem. Mocno zachęcił mnie do lektury swoich książek, tym bardziej, że wyznał wtedy, że jego pierwsza powieść mu się… przyśniła. Po jej lekturze mogę napisać tylko jedno: nawet najgorszemu wrogowi nie życzę takich snów.

W „Krucyfiksie” poznajemy detektywa Roberta Huntera. To człowiek, który mimo niespełna czterdziestu lat na karku ma już za sobą długą karierę. Wszystko dlatego, że „pewne rzeczy przychodziły łatwiej i szybciej” – dzięki temu studia skończył już jako dziewiętnastolatek, a jego praca doktorska służy FBI jako podręcznik. Kiedy więc wstąpił do policji, szybko przydzielono go do jednostki specjalnej wydziału kryminalnego, zajmującej się najbardziej przerażającymi i pokręconymi sprawami. Dwa lata wcześniej policjanci z tej jednostki ścigali mordercę zwanego przez media Krucyfiksem, który w wymyślny sposób okaleczał swoje ofiary, sprawiając im niewyobrażalny ból. Udało im się go schwytać – tak przynajmniej myślą wszyscy poza Hunterem, który nigdy nie był przekonany, że złapali faktycznego mordercę. Intuicja go nie myli: Krucyfiks powraca. I uderza ze zdwojoną siłą,  okrutnie torturując swoje ofiary i zostawiając na ich ciałach charakterystyczny znak.

Od pierwszych stron książki wiemy, z jakiego typu powieścią mamy do czynienia: to klasyczny thriller, bazujący na opozycji policjant–seryjny morderca. Policjant jest inteligentnym, kompetentnym fachowcem, morderca ma pokręcony plan i zabija według sobie tylko znanego schematu, nie budząc ani krzty sympatii czy współczucia (może za to budzić przerażenie). Czytelnik, rzecz jasna, kibicuje temu pierwszemu, wciągnięty w jego przygody od pierwszych stron – ba, od pierwszych słów! – książki. Carter ma bowiem umiejętność nie do przecenienia: choć buduje swoją powieść ze znanych schematów, czytelnik ani przez chwilę się nie nudzi.  Poza klasycznymi elementami fabuły pisarz wykorzystuje też klasyczną konstrukcję thrillera: krótkie rozdziały, urywane w najbardziej emocjonujących momentach, budują duże napięcie. Poza tym akcja jest skupiona na aktualnych wydarzeniach; niekiedy tylko pojawiają się wtręty z przeszłości, które pokazują ważne momenty w życiu bohaterów i w ten sposób przybliżają ich sylwetki czytelnikom. Również język powieści jest wart pochwalenia: prosty, ale nie prostacki, a przy tym pełen niewymuszonego humoru.

Krótko mówiąc: „Krucyfiks” nie udaje, że jest czymś więcej, niż faktycznie jest, czyli czystą rozrywką. Na próżno szukać tu trudnych tematów społecznych, dylematów etycznych czy moralnych (no dobrze, raz jeden Hunter staje przed trudnym wyzwaniem: być wiernym prawu czy poczuciu sprawiedliwości). To klasyczna opowieść o policjancie ścigającym zbrodniarza. Wiemy, komu kibicować, kogo nie lubić, wiemy mniej więcej, jak skończy się ta historia. A jednak nie jesteśmy w stanie oderwać się od lektury.

Chris Carter po studiach pracował jako psycholog kryminalny w Michigan. A na początku lat dziewięćdziesiątych wyruszył do Los Angeles, by zostać… gitarzystą. Podejrzewam, że zmiana wynikła z ciężaru pracy policyjnego psychologa: nieustanny kontakt z mordercami i psychopatami musiał zostawić w psychice pisarza ślad i w pewnym momencie stał się nie do wytrzymania. Ale pozostawił mu też z pewnością mnóstwo inspiracji, by tworzyć wciągające, mrożące krew w żyłach thrillery. W Polsce ukazało się dotychczas sześć tomów z detektywem Robertem Hunterem, przede mną więc jeszcze sporo czytelniczych przyjemności. Jak już pisałam, nikomu nie życzę takich snów. Ale miłośnikom gatunku życzę jak najwięcej lektur takich jak „Krucyfiks”: thrillerów niemal idealnych, które od początku do końca trzymają czytelnika za gardło.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Krucyfiks" Chris Carter

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Galeria umarłych, Chris Carter

Robert Hunter powrócił!

08 maja 2019

NOWOŚĆ

Rozmówca, Chris Carter

„Rozmówca” to ósma część cyklu, którego bohaterem jest Robert Hunter. Tym razem powieściowi detektywi zostają wciągnięci w szaloną karuzelę zła, tropiąc ...

30 marca 2018

NOWOŚĆ

Jestem śmiercią, Chris Carter

„Jestem śmiercią” to siódmy tom powieściowego cyklu Chrisa Cartera. Tym razem główny bohater, detektyw Robert Hunter, musi zmierzyć się z mordercą, który lubi gierki.

24 lipca 2017

NOWOŚĆ

Geniusz zbrodni, Chris Carter

„Geniusz zbrodni” to szósty tom cyklu, którego bohaterem jest Robert Hunter. Tym razem detektyw musi zmierzyć się ze swoją przeszłością, żeby przechytrzyć ...

06 lutego 2017

NOWOŚĆ

Jeden za drugim, Chris Carter

"Jeden za drugim" to piąty tom cyklu, którego bohaterem jest detektyw Robert Hunter ze specjalnej jednostki wydziału zabójstw policji Los Angeles.

28 listopada 2016

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Nocny prześladowca, Chris Carter

.Powieść Cartera czyta się znakomicie: wartka akcja, krótkie rozdziały, dynamiczny tekst, cały czas trzymający w napięciu.

27 września 2016

NOWOŚĆ

Rzeźbiarz śmierci, Chris Carter

„Rzeźbiarz śmierci” to czwarty tom cyklu, którego bohaterem jest detektyw Robert Hunter.

13 czerwca 2016

NOWOŚĆ

Krucyfiks, Chris Carter

"Krucyfiks" Chrisa Cartera to thriller o seryjnym mordercy, który powraca z zaświatów. A może to tylko naśladowca? Powieść doczekała się już trzeciego wydania.

24 listopada 2015

NOWOŚĆ

Nocny prześladowca, Chris Carter

Od dziś w księgarniach znajdziecie powieść "Nocny prześladowca" - trzecią część cyklu o Robercie Hunterze, detektywie ze specjalnej jednostki wydziału zabójstw. Tym ...

21 stycznia 2015