Grzech, Max Czornyj

Autor: Anna Mazur
Data publikacji: 09 listopada 2017

Grzech

Autor: Max Czornyj
Wydawnictwo: Filia
Premiera: 11 października 2017
Liczba stron: 400

Po piąte: nie zabijaj

Żyjemy w czasach, kiedy media stanowią część władzy, kiedy reklama i promocja są nierozłącznym elementem każdego towaru. Także książek. Gdy na runku wydawniczym pojawia się nowość, od razu pojawia się też szereg pozytywnych opinii. Czasem jednak są to zachwyty na wyrost. Debiutowi młodego adwokata, Maxa Czornyja, zatytułowanemu „Grzech”, także towarzyszyła szeroko rozpowszechniona reklama. Postanowiłam sprawdzić, czy tym razem jest trafna i czy warto z tą lekturą „zgrzeszyć”.

W Lublinie dochodzi do serii zaginięć. Znikają młode kobiety, a ich rodziny otrzymują tajemnicze listy, podpisane czterema iksami. Właśnie taki przydomek zyskuje poszukiwany przez policję porywacz. Niestety kiedy zostają odnalezione zwłoki jednej z porwanych kobiet, z porywacza staje się mordercą. Sprawą zajmuje się Eryk Deryło, komisarz lubelskiej policji. Wraz ze swoim zespołem zostaje wciągnięty w wir działań sadystycznego psychopaty, który z rozmysłem bezcześci zwłoki swoich ofiar, a natchnienie do chorych zbrodni czerpie z… religii katolickiej.

Drodzy miłośnicy gatunku – tym razem wszelkie zachwyty nad debiutem Maxa Czornyja są jak najbardziej zasłużone! Jeśli tak wyglądają początki kariery pisarskiej autora, to co szykuje on dla czytelników w kolejnych książkach?

Seryjny porywacz-morderca, zbrodnie na tle religijnym, pościgi policji – ktoś może powiedzieć, że to wszystko już było, to żadne novum, nie zmienia niczego w temacie thrillera. Może i tak, ale autorowi udało się ugryźć temat w niezwykle interesujący sposób, ubrać go w eskalujący niepokój, dodać umiejętne zawieszanie akcji w sytuacjach pełnych napięcia. Krótkie rozdziały, urywają się w ważnych momentach, przez co nie pozwalają odłożyć książki przed poznaniem zakończenia. Zgrabny język pozwala wręcz płynąć z akcją, a ta co kilka stron serwuje nam nagłe zwroty. Do tego dodajmy oryginalnego głównego bohatera – pięćdziesięcioletniego policjanta, ustatkowanego, z żoną i córką, a nie oschłego przystojniaka po przejściach, drania i łamacza niewieścich serc, jak nader często bywa w thrillerach. Interesująca wydała mi się także postać profilera, Miłosza Tracza, który niewinnie pojawia się gdzieś w środku powieści. Początkowo nie budzi większej sympatii, jednak w miarę rozwoju opowieści nabiera kolorytu i myślę, że jeśli będzie pojawiał się w kolejnych częściach – Max Czornyj szykuje bowiem dla czytelników serię – to może zarysować się w nich intensywniej i ciekawiej. Niewątpliwym plusem narracji jest także poczucie humoru autora, które przebija przez strony książki, a także jego dygresje na temat współczesnej sytuacji politycznej czy też instytucji Kościoła i jej przedstawicieli.

„Grzech” skojarzył mi się z thrillerami Chrisa Cartera – podobna tematyka i skala makabryczności opisów, podobna konstrukcja powieści. Z tą różnicą, że tu jednak wyczuwa się klimat polskich realiów, a i sam główny bohater to całkiem inny typ osobowości. Czornyj więc nie kopiuje, nie jest wtórny, budzi jedynie luźne skojarzenia.

Jaki typ czytelnika odnajdzie się w lekturze „Grzechu”? Każdy sympatyk mocnych wrażeń, któremu nie wadzą makabryczne, brutalne opisy czy sadystyczny oprawca. Kto jeszcze? Ten, kto lubi nieco pogłówkować – w powieści Czornyja zapewnią mu to liczne zwroty akcji i zawiła zagadka kryminalna. Do tego zgrabny styl, pełnokrwiści bohaterowie i pomysłowe zakończenie. Brzmi jak przepis na bardzo dobry thriller? Tak właśnie jest. Bierzcie i czytajcie go wszyscy!

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Grzech" Max Czornyj

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Inna, Max Czornyj

Stanisław Jerzy Lec napisał niegdyś: „Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć”.

10 października 2019

NOWOŚĆ

Rzeźnik, Max Czornyj

Powieść inspirowana prawdziwą historią seryjnego mordercy Józefia Cyppka, Rzeźnika z Niebuszewa

21 sierpnia 2019

NOWOŚĆ

Inna, Max Czornyj

Mikołaj Popławski budzi się w luksusowej rezydencji nad Bałtykiem. Poza swoim imieniem i nazwiskiem nie pamięta niemal niczego.

02 lipca 2019

RECENZJA

Ślepiec, Max Czornyj

Dla fanów historii trzymających w ciągłym napięciu, jak również czytelników spragnionych sporej dawki kryminalnej rozrywki, może to być wymarzona wakacyjna lektura.

27 czerwca 2019

RECENZJA

Pokuta, Max Czornyj

Jedno jest pewne – Czornyj nie pozwala czytelnikowi na nudę.

01 kwietnia 2019

RECENZJA

Najszczęśliwsza, Max Czornyj

Autor wciąga nas w dziwną historię, która wydaje się daleka od logiki. Przez całą opowieść pogrywa z czytelnikiem, by na końcu tej rozgrywki, idealnie kompletując ...

06 grudnia 2018

NOWOŚĆ

Pokuta, Max Czornyj

Trzeci tom bestsellerowej trylogii o komisarzu Eryku Deryle, „Pokuta”, ma swoją premierę już dziś!

17 października 2018

RECENZJA

Ofiara, Max Czornyj

Z „Ofiarą” Maxa Czornyja jest jak z przejażdżką rollercoasterem.

10 września 2018

NOWOŚĆ

Najszczęśliwsza, Max Czornyj

Pod naszym patronatem ukazał się dziś nowy thriller psychologiczny Maxa Czornyja, „Najszczęśliwsza”. Sprawdź, jak niewiele dzieli idealne życie od przerażającego ...

05 września 2018

NOWOŚĆ

Ofiara, Max Czornyj

„Ofiara” to drugi tom serii z Erykiem Deryłą, którego autorem jest Max Czornyj. Tym razem komisarz uwikłany w makabryczną grę i zagrożony dyscyplinarną zsyłką stara ...

04 kwietnia 2018

NOWOŚĆ

Grzech, Max Czornyj

„Grzech” to debiutancka powieść Maxa Czornyja. Akcja toczy się w Lublinie, gdzie ktoś porywa kobiety, a ich rodziny otrzymują tajemnicze listy... Powieść ukazała się ...

11 października 2017