Czerwień, Małgorzata Oliwia Sobczak

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 04 listopada 2019

Kolory zła. Czerwień

Autor: Małgorzata Oliwia Sobczak
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 04 września 2019
Liczba stron: 416
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

Nadmorskie zbrodnie

1996 i 2013. Co łączy te lata? Zbrodnie popełnione na podobnych do siebie, bardzo atrakcyjnych dziewczynach. Monika i Martyna zostały utopione, a morderca wyciął im usta. Ciała obu kobiet wypłynęły na sopockiej plaży. Czy sprawca obu zbrodni to ten sam człowiek, czy mamy do czynienia z przypadkowym podobieństwem? A może z naśladowcą? Morderca Moniki, córki sędzi Heleny Boguckiej, nie został znaleziony, a śledztwo szybko zamknięto. Czy podobnie będzie ze sprawą zamordowanej siedemnaście lat później Martyny?

W śledztwo angażuje się prokurator Leopold Bilski, który „pierwszy raz w swojej karierze pracował nad rozwiązaniem takiej detektywistycznej zagadki i wkładał w nią cały swój zapał”. Pierwszy podejrzany we współczesnej sprawie to, rzecz jasna, narzeczony Martyny. Bilski – w przeciwieństwie do swoich przełożonych, niechętnych odgrzebywaniu sprawy z przeszłości – jest jednak przekonany, że podobieństwo do morderstwa sprzed siedemnastu lat nie jest przypadkowe. Dlatego zaczyna drążyć, odkrywając kolejne fakty z życia obu ofiar. 

Fabułę poznajemy z różnych perspektyw – narrator pokazuje wydarzenia oczami prokuratora, ale też Heleny Boguckiej, matki zamordowanej siedemnaście lat wcześniej dziewczyny, samej Moniki oraz osób w różny sposób powiązanych ze śledztwami. Zmienia się także plan czasowy, dzięki czemu stopniowo odkrywamy nie tylko tropy we współczesnym śledztwie, lecz także fakty z życia Moniki Boguckiej i, co ciekawe, z młodości jej matki. Autorka wplata bowiem w powieść kilka wątków obyczajowych, a najbardziej rozbudowany jest właśnie ten dotyczący przeszłości sędzi Heleny Boguckiej i jej życia miłosnego. Tych jednak, którzy nie lubią wątków obyczajowych w kryminałach, spieszę uspokoić: ta historia nie pojawia się tu bez powodu i ma znaczenie dla intrygi kryminalnej. Tego samego nie można już powiedzieć o wątku dotyczącym życia osobistego prokuratora Bilskiego – ale też inny jest jego cel. Jego perturbacje uczuciowe mają przybliżyć tę postać czytelnikowi. I spełniają swoje zadanie – choć dla mnie Bilski jest trochę zbyt „gładką” postacią, polubiłam go i z ciekawością sięgnę po kolejne książki z tym bohaterem. 

Mamy więc w „Czerwieni” dobrze zbudowane postaci, na tyle wyraziste, że pozwalają w siebie uwierzyć. Podobnie jest z tłem powieści: zostało dobrze dopracowane. Współczesny Sopot w martwym sezonie przedstawia się intrygująco, a obrazek nadmorskiego półświatka lat dziewięćdziesiątych jest wiarygodny. Podobnie jak historia życia kobiety zdominowanej przez ojca i podporządkowującej mu najważniejsze życiowe wybory. Od strony kryminalnej książka też wypada dobrze: autorka podsuwa tropy w umiarkowanych ilościach, szybko co prawda pozwalając czytelnikowi domyślić się prawdy, ale też do końca nie dając mu pewności, kto jest sprawcą i o co tak naprawdę chodzi.

Nie obyło się jednak bez kilku wad. Po pierwsze: znajdziemy tu za dużo informacji rodem z podręczników kryminalistycznych, chwilami wręcz nużących. Widać, ze autorka chciała wyjaśnić czytelnikowi pewne kwestie i uzasadnić działania postaci – czasami jednak czyni to zbyt „łopatologicznie”. Na to jednak mogę bez problemu przymknąć oko, mając w pamięci, że „Czerwień” to kryminalny debiut Małgorzaty Oliwii Sobczak. Granica między suchym wykładem a przemyceniem niezbędnych wyjaśnień w interesujący i niemal niezauważalny dla czytelnika sposób bywa trudna do uchwycenia i z pewnością da się ją wypracować z czasem.

Drugi zarzut jest jednak większego kalibru, dotyczy bowiem zakończenia i rozwiązania fabuły „Czerwieni”, według mnie zbyt przesadzonego i przez to mało wiarygodnego. Dostrzegam tu zbyt dużo inspiracji kiczowatymi thrillerami, w których zawsze pojawiają się wydumani sprawcy z motywacjami niekiedy posuniętymi do granic absurdu. W tej powieści aż tak źle nie jest, na szczęście, niemniej takie, a nie inne zakończenie wydaje mi się pójściem na łatwiznę.

Ale choć Małgorzata Oliwia Sobczak nie uniknęła kilku błędów, „Czerwień” to bardzo obiecujący debiut – wciągający i po prostu dobrze napisany. Na tyle dobrze, że z chęcią sięgnę po kolejną odsłonę losów prokuratora Bilskiego i spółki.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Kolory zła. Czerwień" Małgorzata Oliwia Sobczak

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Szrama, Małgorzata Oliwia Sobczak

Trzeci tom serii „Granice ryzyka”.

19 czerwca 2023

NOWOŚĆ

Szum, Małgorzata Oliwia Sobczak

To nie tylko kryminalna opowieść – to historia o dojrzewaniu, postrzeganiu własnego ciała, potrzebie akceptacji i sekretach, które w sobie skrywamy.

24 października 2022

NOWOŚĆ

Szelest, Małgorzata Oliwia Sobczak

Dziennikarka dostaje zlecenie przetestowania mobilnej aplikacji prowadzącej do zagadkowych miejsc na mapie Trójmiasta. I natyka się na ciało zamordowanej kobiety...

01 grudnia 2021

NOWOŚĆ

Biel, Małgorzata Oliwia Sobczak

Trzeci tom mrocznej serii „Kolory zła”.

19 maja 2021

RECENZJA

Czerń, Małgorzata Oliwia Sobczak

Czerń. Najciemniejsza z barw. Kolor, który budzi wiele skojarzeń. Najczęściej idą one w kierunku śmierci, żałoby, kresu czy też ciemności i mroku. Mnie zaś aktualnie ...

30 lipca 2020

WYWIAD

Wywiad z Małgorzatą Oliwią Sobczak

Przerażające jest to, że źli ludzie często wierzą, że czynią dobro. Wywiad z Małgorzatą Oliwią Sobczak, autorką „Czerni”

15 maja 2020

NOWOŚĆ

Czerń, Małgorzata Oliwia Sobczak

Opowieść o powrocie do miasta dzieciństwa, gdzie w otoczeniu gęstych kaszubskich lasów, w całkowitej ciemności, przed laty narodziło się zło. Premiera już dziś!

06 maja 2020

WYWIAD

Rozmowa z autorką „Czerwieni” - Małgorzatą Oliwi

Rozmowa z autorką głośnego debiutu „Czerwień” - Małgorzatą Oliwią Sobczak

09 września 2019

NOWOŚĆ

Kolory zła. Czerwień, Małgorzata Oliwia Sobczak

Pod naszym patronatem ukazała się właśnie „Czerwień” z serii „Kolory zła”. To opowieść o zbrodniarzu, który powraca po 17 latach...

04 września 2019