Cisza białego miasta, Eva Garcia Saenz de Urturi

Autor: Anna Mazur
Data publikacji: 12 sierpnia 2019

Cisza białego miasta

Autor: Eva Garcia Saenz de Urturi
Przekład: Joanna Ostrowska
Wydawnictwo: Muza
Premiera: 27 lutego 2019
Liczba stron: 576

Zbrodnia w Kraju Basków 

Północna Hiszpania. W malowniczym mieście Vitoria historia zatacza koło. Po dwudziestu latach dochodzi do zbrodni, która wydaje się bardzo przypominać te z przeszłości. Podwójne morderstwo, kobieta i mężczyzna, nadzy, ułożeni do siebie twarzami, dotykający nawzajem swoich policzków, w pobliżu rozrzucone kwiaty eguzkilore i ledwie słyszalne odgłosy pszczół. Oprawca sprzed dwóch dekad został wówczas zatrzymany i osadzony, a zbrodnie ustały. Sprawą zajmują się policjant i profiler Unai López de Ayala oraz jego partnerka Estíbaliz Ruiz de Gauna. Nad całym śledztwem czuwa ich nowa szefowa, Alba Díaz de Salvatierra. Śledztwo, mimo szeroko zakrojonych działań policji, zdaje się stać w miejscu. Ponadto krok przed śledczymi jest nie tylko morderca, lecz także ktoś, kto codziennie na Twitterze komentuje poczynania policji. Wkrótce dochodzi do kolejnych morderstw, a nad spokojnym od wielu lat miasteczkiem zaczyna wisieć widmo lęku. 

„Cisza białego miasta” to pierwsza część trylogii, której autorką jest Eva García Sáenz de Urturi. To blisko sześćset stron misternie utkanej intrygi kryminalnej, w którą wplecione zostały elementy hiszpańskiej historii i kultury, a także religii. I mimo gatunku, jakim jest kryminał czy thriller – niewątpliwie stawiającego na realizm – w opowieści tej wyczuwalne są także pewne magiczne, oniryczne akcenty. Z pewnością jest to zasługą dwóch bohaterek, szczegółowo odmalowanych przez autorkę: zbrodni i Vitorii. Na pierwszym planie śledzimy zagadkę kryminalną, czyli powtarzające się morderstwa, oparte na przesłankach związanych z historią i sztuką, wyszukane, wyreżyserowane z niemal teatralnym wyczuciem. W tle natomiast zwiedzamy północny region Hiszpanii, odbywamy podróż po Kraju Basków, z malowniczo oddaną kulturą, architekturą, obyczajowością. Opisy tamtejszych krajobrazów, zabytków, potraw, religijnych świąt czy niemalże baśniowe opowieści o dziadku głównego bohatera mieszają się z mrocznymi zbrodniami. Ktoś porównał tę książkę do powieści Zafona. Może nie są to stricte zbieżne opowieści, ale pewien element tajemniczej, magicznej Hiszpanii jest tu wspólny, choć przecież Urturi wkłada w to wszystko liczne zbrodnie. Właściwie pierwszy raz spotkałam się z takim kryminałem i z takim połączeniem zupełnie odmiennych światów. Bardzo podobały mi się także retrospekcje, czyli przenoszenie opowieści co pewien czas do lat sześćdziesiątych. Końcowo dwie płaszczyzny czasowe dopasowały się do siebie niczym puzzle. 

W tej oryginalnej historii, zarówno pod względem kryminalnym, jak i budowania klimatu pojawiły się dwie niewielkie rysy. Po pierwsze, jak pozwoliłam to sobie nazwać: klątwa głównego bohatera kryminałów. W większości przypadków musi to być człowiek po przejściach, złamany przez życie, odrzucony przez rodzinę bądź uwikłany w osobistą tragedię. Być może trudna praca stróża prawa ściąga na siebie tego typu prywatne traumy, ale śmiem sądzić, że sympatyk kryminału chętnie przeczytałby od czasu do czasu o innym typie głównego bohatera. Kolejną rzeczą, która zawsze nieco „gryzie” mi się z tym gatunkiem, są wątki miłosne. Tu w sposobie kreowania romansu ewidentnie widać kobiece pióro, a ja nie jestem miłośnikiem tzw. kobiecej romansowej literatury. Myślę jednak, że te dwa minusy są naprawdę subtelne i nie odarły tej historii z jej oryginalności i wyjątkowości. 

„Cisza białego miasta” to ciekawy punkt na kryminalnej mapie. Pierwsze skrzypce, jak przystało na gatunek, gra zbrodnia. Tym razem istotne jest jednak również tło, które  momentami wydaje się wręcz magiczne. Mieszanka wybuchowa, która okazała się strzałem w dziesiątkę. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Cisza białego miasta" Eva Garcia Saenz de Urturi

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Rytuały wody, Eva Garcia Saenz de Urturi

W "Rytuałach wody" Eva García Sáenz de Urturi w mistrzowski sposób łączy trzymające w napięciu wątki seryjnych morderstw i rodzinnych tajemnic z niezwykłymi opisami ...

07 listopada 2019

NOWOŚĆ

Cisza białego miasta, Eva Garcia Saenz de Urturi

„Cisza białego miasta” to pierwsza część Trylogii Białego Miasta, pełnej mrocznych rodzinnych tajemnic, baskijskiej kultury i tradycji. Premiera już dziś, pod naszym ...

27 lutego 2019