Matki morderców (TV)

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 20 września 2016

Kiedy rodzi się morderca?

Od wczoraj na kanale CBS Reality możecie oglądać serię dokumentalną „Matki morderców”. W programie m.in. przypadki największych polskich morderców - Joachima Knychały i Leszka Pękalskiego, komentowane i analizowane przez Zbigniewa Lwa Starowicza, Justynę Kopińską i innych ekspertów.

Jak wytłumaczyć działanie najokrutniejszych, często seryjnych morderców? Czy popełniają zbrodnie, bo taka jest ich natura? Czy może to trudne dzieciństwo pchnęło ich w kierunku popełnienia morderstwa? Twórcy serii dokumentalnej „Matki morderców” (od 19 września w poniedziałki, wtorki i środy o 22:00 tylko na CBS Reality) są zwolennikami tej drugiej teorii. W odcinkach poznamy m.in. historię Joachima Knychały, powszechnie znanego jako Wampirz Bytomia, a także sprawę Leszka Pękalskiego, który, mimo podejrzenia o popełnienie kilkudziesięciu morderstw, już w przyszłym roku może wyjść na wolność. Komentatorami w programie będą największe polskie autorytety z różnych dziedzin, w tym Zbigniew Lew-Starowicz (psychiatra i psychoterapeuta) oraz Justyna Kopińska (dziennikarka prasowa, laureatka nagrody European Press Prize).

Program prowadzi specjalista od spraw kryminalnych, Donal MacIntyre, a w każdym odcinku wypowiadają się seksuolodzy, psychologowie, byli policjanci, czy specjaliści od reportażu. Jedna z ekspertek występujących w serii, docent kryminologii Elizabeth Yardley, uważa, że największy wpływ na przyszłych morderców ma ich dzieciństwo, a dokładnie relacje z matką. Według jej teorii występują trzy typy dysfunkcyjnych kobiet (stosujące przemoc, kontrolujące oraz bierne), które mogą wychować potencjalnych zabójców. Twórcy serialu dokumentalnego „Matki morderców” sięgają do najmłodszych lat przedstawianych w serii przestępców, przyglądają się ich relacjom rodzinnym, by sprawdzić, czy to nie brak ciepła i uwagi lub przemoc, doprowadziły do ich stopniowej degeneracji.  

W niechlubnej galerii postaci ukazanych w serii nie zabraknie Polaków. Bohaterem jednego z odcinków jest skazany na karę śmierci Joachim Knychała. Urodzony w polsko-niemieckiej rodzinie, jako dziecko nigdy nie zaznał miłości. Babka poniżała go i biła, zaś matka nigdy nie stawała w jego obronie. Gdy tylko mężczyzna dorósł, kumulowaną przez lata złość i agresję przelał na niewinne kobiety, które spotykał na swojej drodze. Pięć z nich zabił, siedem brutalnie zaatakował. A wszystko to będąc przykładnym mężem, ojcem dwójki dzieci i dobrym pracownikiem.

Nie mniej przerażająca była przestępcza działalność Leszka Pękalskiego. Według niektórych źródeł mężczyzna został poczęty w wyniku gwałtu. Jedno jest pewne – jego dzieciństwo nie należało do szczęśliwych. Gdy nie przebywał ze znęcającą się nad nim babką, wychowywał się w domach dziecka. Po zatrzymaniu zmieniał zeznania, w pewnym momencie przyznał się do popełnienia aż 90 morderstw. Zdołano udowodnić mu tylko jedno z nich. W 2017 roku, po 25 latach w więzieniu będzie mógł wyjść na wolność.

- Istnieją trzy główne powody, dla których człowiek staje się seryjnym zabójcą – sadyzm, zemsta lub pragnienie władzy – mówi dziennikarka śledcza Justyna Kopińska. - Gdy analizujemy akta sprawy Joachima Knychały, Leszka Pękalskiego, Jeda Allena i innych seryjnych morderców zaczynamy dostrzegać podobieństwa w ich dzieciństwie i młodości. Podobieństwa, które skłaniają do pytania, czy dla losu przyszłego zabójcy większe znaczenie mają geny czy może sposób wychowania? Na planie serialu dokumentalnego CBS Reality rozmawiam o tym z Donalem MacIntyre oraz Dr Elizabeth Yardley, którzy w interesujący, bardzo wnikliwy sposób badają przyczyny zbrodni.

W jednym z kolejnych odcinków ukazany zostanie przypadek Daniela Bartlama, który dokonał zbrodni jeszcze będąc dzieckiem. Chłopak śmiertelnie pobił swoją matkę, Jacqueline. Po zbrodni utrzymywał, że wpływ na jego przerażający czyn miał serial „Coronation Street”. Donal MacIntyre postanowił jednak przyjrzeć się przeszłości Daniela oraz rozwodowi jego rodziców, po którym chłopak zaczął interesować się tematyką morderstw.

Dowiemy się również, co pchnęło do morderstwa Jeda Allena, młodego, z pozoru szczęśliwego mężczyznę. W 2015 roku zabił on matkę, ojczyma i 6-letnią przyrodnią siostrę. W pierwszej chwili mogło się wydawać, że wpływ na zachowanie Jeda miało jego zafascynowanie grami i komiksami. Okazało się jednak, że prawda leżała znacznie głębiej – miał on dość alkoholizmu matki, nie mógł jej wybaczyć rozwodu z ojcem i czuł się niepotrzebny.

Na ekskluzywną premierę 10-odcinkowej serii dokumentalnej „Matki morderców” kanał CBS Reality zaprasza od 19 września w poniedziałki, wtorki i środy o 22:00.

 

Z okazji premiery programu przygotowaliśmy dla Was wspólnie z CBS Reality konkurs - szczegóły tutaj.

Udostępnij